Pereiti į pagrindinį turinį

Jeruzalė: muziejų statys ant kapinių

2008-11-10 00:25
Jeruzalė: muziejų statys ant kapinių
Jeruzalė: muziejų statys ant kapinių / "Reuters" nuotr. Jeruzalė

Teismo sprendimu Simono Wiesenthalio centras Jeruzalėje galės statyti muziejų ant dalies senųjų musulmonų kapinių.

Kaip pranešė britų televizija BBC, Izraelio Aukščiausiasis teismas priėmė galutinį sprendimą, jog tolerancijai ir bendradarbiavimui dedikuojamo muziejaus projektas gali būti tęsiamas.

Teismas atmetė statyboms prieštaravusių musulmonų skundus. Šie statyboms nepritarė, nes parinkta vieta užima dalį senųjų musulmonų kapinių, pranešė Lietuvos nacionalinis transliuotojas.

„Visi Izraelio piliečiai, žydai ir ne žydai, iš tokio sprendimo turės naudos“, – S.Wiesenthalio centro įkūrėją, rabiną Marviną Hierą cituoja Izraelio dienraštis „Haaretz“.
Pats centras nurodė, jog 250 mln. dolerių vertinamo Tolerancijos muziejaus projekto darbai bus atnaujinti iškart. Dėl teisinių kliūčių jie jau užtruko dvejus metus.

Tačiau Izraelio Islamistų judėjimo atstovas spaudai Zahis Nujidatas pasmerkė teismo sprendimą pavadindamas jį „aiškia religine ir etnine priespauda“, rašo „Haaretz“.

Savo nutarime teismas nurodo, kad jokie skundai nebuvo pateikti 1960 metais, kai miestas ant nedidelės kapinių dalies nutarė įrengti transporto stovėjimo aikštelę, todėl ir muziejaus statybos toje pačioje vietoje nebus blokuojamos.

Teismas taip pat nurodė, jog per 60 dienų su atitinkamomis valdžios institucijomis turi būti suderinta, kad bet kokie teritorijoje esantys palaikai privalo būti perlaidoti arba kad prie pastato pamatų turi būti įrengtas specialus barjeras, kuris apsaugotų kapus.

Kapinės, kurios, manoma, buvo įkurtos prieš tris ar keturis šimtus metų, tapo nebenaudojamos, kai 1948 m. buvo įkurtas Izraelis. Tačiau daugelis paminklų tebėra matomi tarp medžių toje vietoje, kuri jau tapo šios miesto dalies širdimi. Dalis kapinių šiuo metu žinomos kaip Nepriklausomybės parkas. Kita žemės dalis buvo parduota 1930 m. Joje turėjo įsikurti viešbutis.

Prieš muziejaus statybas protestavę musulmonai rado netikėtus sąjungininkus – juos parėmė ultraortodoksai žydai, kurie paprastai negarsėja simpatijomis arabų reikalams, tačiau kovoja už kapinių išsaugojimą.

Izraelio valstybinė institucija, atsakinga už kapų išsaugojimą, nurodė, kad neįmanoma kas kartą atradus kapines stabdyti statybų, nes tai nutinka labai dažnai. Izraelio teritorijoje yra daugiausia archeologinių radimviečių visame pasaulyje.

Dažnai statyboms palietus žydų kapus, žydai ortodoksai rengia protestus ir kliudo darbams. Dažniausiai problema išsprendžiama perkeliant kelią ar šiek tiek pakeičiant jo kryptį.

„Jeruzalė yra 3 tūkst. metų senumo ir kiekvienas akmuo ar žemės sklypelis turi istoriją, kurią gerbia daugelio tikėjimų žmonės. Mes esame giliai įsipareigoję daryti ką tik galime, kad ši praeitis būtų gerbiama, tačiau tuo pačiu metu turime leisti Jeruzalei turėti ateitį“, – teigė M.Hieras.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra