Daugiau kaip 120 pasaulio valstybių lyderių susitiko aptarti labiausiai nerimą keliančius klausimus. Ypatingas dėmesys Niujorke vykstančioje JT Generalinėje Asamblėjoje skirtas kovai su klimato atšilimu, ir tarptautiniu terorizmu.
Išvardijo problemas
„Kenčiantis nuo daugybės maisto ir energijos trukumo, recesijos ir kiaulių gripo, pasaulis laukia iš mūsų atsakymų“, - šiandien prasidėjus debatams kalbėjo JT generalinis sekretorius Ban Ki-moonas. Trečiadienį jis kreipėsi į susirinkusius 191 šalies diplomatus. „Jeigu ir yra momentas, kuriuo valstybės privalo pradėti bendrus veiksmus, tai šis momentas yra dabar“, - sakė jis.
Dieną po to, kai daugiau kaip 100 valstybių ir vyriausybių vadovai per GeneralinėsAsamblėjos atidarymo ceremoniją aptarė pasaulio atšilimo problemas, Ban Ki-moonas vėl priminė atvykusioms delegacijoms, kad tai yra didžiausias iššūkis žmonijai. Jis taip pat paragino pasaulio lyderius žengti žingsnį atsisakant branduolinių ginklų, paremti JT pastangas kovoje su skurdu bei stengtis mažinti motinų ir vaikų mirtingumą.
Savo kalboje JT taip pat užsiminė apie Artimųjų Rytų taikos problemą. Jis paragino lyderius pritarti „dviejų valstybių“ sprendimui (nepriklausomos Palestinos įsteigimui). Be to, Ban Ki-moonas pareiškė, kad norėtų matyti Afganistano žmonės gyvenančius taikoje.
Žadėjo permainas
Dieną prieš tai, pasaulio lyderiai jau aptarė klimato problemas. Ypatingai nustebino Kinijos lyderis, kuris žadėjo reikšmingai sumažinti anglies dvideginio išmetimą į atmosferą.
Prezidentas Hu Jintao svarbiame pranešime pažadėjo, kad didžiausia pasaulyje besivystanti ekonomika į aplinką išleis daug mažiau anglies dvideginio. Kinijos vadovas nepateikė jokių skaičių ir sakė, kad anglies dvideginio išmetalų apribojimai bus susieti su šalies bendruoju vidaus produktu (BVP). "Palyginti su 2005 metų lygiu, iki 2020 metų smarkiai sumažinsime anglies dvideginio emisiją, susiedami ją su BVP", - sakė jis.
Jis pridūrė, kad Pekinas šio tikslo sieks aktyviai vystydamas branduolinę energetiką ir naudodamas atsinaujinančius energijos šaltinius. Kinija planuoja didinti miškų plotus, taip pat siekti, kad iki 2020 m. iškastinio kuro nenaudojanti energijos gamyba sudarytų 15 proc.
Išsivysčiusios šalys atsargiai vertino Hu Jintao kalbą. Jos tikisi, kad Kinija žengs į priekį šioje srityje, tačiau laukia išsamesnės statistikos. O JAV prezidentas Barackas Obama perspėjo, kad kova su pasaulinio klimato šiltėjimu stringa dėl rūsčios politinės realybės.
"Sulbinamas" pareiškimas
Su klimato atšilimu pradėjo kovoti ir JAV. B.Obamai tapus prezidentu JAV Atstovų Rūmai pirmą kartą patvirtino privalomus JAV išmetamų dujų apribojimus. Tačiau šį sprendimą dar turės patvirtinti Senatas.
Iš išsivysčiusių šalių ryžtingiausią žingsnį žengė naujasis Japonijos premjeras Yukio Hatoyama. Pirmąkart pasirodęs tarptautinėje scenoje naujasis Japonijos vadovas taip pat pažadėjo įvesti gerokai griežtesnius išmetamų dujų apribojimus.
Y.Hatoyama pakartojo savo rinkimų kompanijos pažadus iki 2020 m. 25 proc. sumažinti išmetamo anglies dvideginio apimtį, palyginti su 1990 m. lygiu. Buvęs JAV viceprezidentas ir gamtosaugos aktyvistas Alas Gore'as Y.Hatoyamos pareiškimą pavadino "stulbinamu". Jis taip pat mano, kad Kinija gali imtis ryžtingesnių veiksmų, jeigu derybos Kopenhagoje bus sėkmingos. Klimato kaitos problemos greitai bus svarstomos per specialią konferenciją Danijos sostinėje.
Reikalavo paspausti rankąi
Nors tai nėra priimta per JT Generalines Asamblėjas, JAV prezidentas B.Obama antradienį surengė trišales derybas su Izraelio ir Palestinos vadovais. Jis griežtai paragino juos liautis vilkinus ir pradėti derėtis dėl visapusio susitarimo, kuriuo būtų užbaigtas "nesibaigiantis konflikto ir kančių ratas".
"Paprastai pasakius, jau praėjo laikas kalbėti apie derybų pradėjimą", - per susitikimą su Izraelio premjeru Benjaminu Netanyahu ir Palestinos prezidentu Mahmoudu Abbasu nurodė B.Obama. JAV lyderis sakė, kad derybos dėl galutinio statuso ir palestiniečių valstybės įkūrimo "privalo prasidėti netrukus".
Per susitikimą, JAV prezidentas atliko šeimininko pareigas, o jo svečiai prieš kameras nenoromis paspaudė vienas kitam ranką. Tačiau tai nereiškia, kad abi derybų šalys tikrai stengsis žengti taikos keliu. Esminė kliūtis atnaujinti derybas - Izraelio tęsiamos žydų nausėdijų statybos.
Apsaugai - sunkios dienos
Vykstant JT Generalinei Asamblėjai JAV teisėsaugos pareigūnai ėmėsi ypatingų saugumo priemonių. Tačiau neapsieita be incidentų. Kaip visada per tokius renginius, įvairios organizacijos surengė protesto akcijas, o B.Obamos apsaugininkams teko stabdyti Turkijos diplomatus, kurie vos nepradėjo brautis į prezidento limuziną.
Kai B.Obama atvyko prie mašinos, saugumo agentai pradėjo šaukti, kad svečiai trauktųsi. Tačiau pastarieji sutriko ir atvirkščiai pradėjo eiti link tento. Agentams teko stumdyti diplomatus, kad šie nepatektų į prezidento mašiną.
„Jie buvo sutrikę ir nesuprato ką daryti“, - sakė incidentą stebėjęs „The Washington Times“ korespondentas Edas Donovanas. Pasak jo, nesusipratimas įvyko dėl to, kad nebuvo suderintas prezidento ir Turkijos diplomatų išvykimo iš viešbučio laikas.
Naujausi komentarai