JT susitikime vėl skamba gražios kalbos Pereiti į pagrindinį turinį

JT susitikime vėl skamba gražios kalbos

JT susitikime vėl skamba gražios kalbos
JT susitikime vėl skamba gražios kalbos / CP/CN

Daug kalbų, mažai rezultatų. Daugiau kaip 120 pasaulio valstybių lyderių susirinko į vakar prasidėjusią JT Generalinę asamblėją Niujorke, kur didžiausias dėmesys bus skirtas kovai su klimato atšilimu ir tarptautiniu terorizmu.

Išvardijo problemas

"Kenčiantis dėl maisto ir energijos trukumo, recesijos ir kiaulių gripo pasaulis laukia iš mūsų atsakymų, – trečiadienį, pirmą 64-osios asamblėjos dieną kalbėjo JT generalinis sekretorius Ban Ki-moonas. – Jeigu ir yra laikas, kai valstybės privalo pradėti bendrus veiksmus, tai yra dabar."

Ban Ki-moonas vėl priminė atvykusioms delegacijoms, kad klimato atšilimas yra didžiausias iššūkis žmonijai. Jis taip pat paragino pasaulio lyderius žengti žingsnį atsisakant branduolinių ginklų, paremti JT pastangas kovoje su skurdu bei stengtis mažinti motinų ir vaikų mirtingumą.

Savo kalboje JT vadovas užsiminė ir apie Artimųjų Rytų taikos problemą. Jis paragino lyderius pritarti "dviejų valstybių" sprendimui (steigti nepriklausomą Palestiną). Be to, Ban Ki-moonas pareiškė, kad norėtų matyti Afganistano žmonės gyvenančius taikoje.

Žadėjo permainas

JT Generalinės asamblėjos išvakarėse, antradienį, Niujorke susirinkę pasaulio lyderiai aptarė klimato problemas. Ypač nustebino Kinijos lyderis, kuris žadėjo reikšmingai sumažinti į atmosferą išmetamo anglies dvideginio kiekį.

Prezidentas Hu Jintao svarbiame pranešime pažadėjo, kad didžiausia pasaulyje besivystanti šalis į aplinką paleis daug mažiau anglies dvideginio. Kinijos vadovas nepateikė jokių skaičių ir sakė, kad anglies dvideginio išmetalų ribojimas bus susietas su šalies bendruoju vidaus produktu (BVP). "Palyginti su 2005 m. lygiu, iki 2020 m. smarkiai sumažinsime anglies dvideginio emisiją, susiedami ją su BVP", – sakė jis.

Jis pridūrė, kad Pekinas šio tikslo sieks aktyviai vystydamas branduolinę energetiką ir naudodamas atsinaujinančius energijos šaltinius. Kinija planuoja didinti miškų plotus, taip pat siekti, kad iki 2020 m. iškastinio kuro nenaudojanti energijos gamyba sudarytų 15 proc.

Išsivysčiusios šalys atsargiai vertino Hu Jintao kalbą. Jos tikisi, kad Kinija žengs į priekį šioje srityje, tačiau laukia išsamesnės statistikos.

Stulbinamas pareiškimas

Iš išsivysčiusių šalių ryžtingiausią žingsnį žengė naujasis Japonijos premjeras Yukio Hatoyama. Pirmąkart tarptautinėje scenoje pasirodęs naujasis Japonijos vadovas taip pat pažadėjo gerokai griežčiau riboti išmetamų dujų kiekį.

Y.Hatoyama pakartojo savo rinkimų kampanijos pažadus iki 2020 m. 25 proc. sumažinti išmetamo anglies dvideginio kiekį, palyginti su 1990 m. lygiu. Buvęs JAV viceprezidentas ir gamtosaugos aktyvistas Alas Gore'as Y.Hatoyamos pareiškimą pavadino stulbinamu.

JAV vienos nesusitvarkys

JAV prezidentas Barackas Obama perspėjo, kad kova su pasauliniu klimato šiltėjimu stringa dėl rūsčios politinės realybės.

Vakar B.Obama pridūrė, kad JAV negali vienos išspręsti daugumos didžiausių pasaulio problemų, todėl reikia visiems valstybių lyderiams prisiimti didesnę atsakomybę atsakant į iššūkius.

"Jeigu esame sąžiningi, turime pripažinti, kad nepateisiname šios atsakomybės", – sakė B.Obama pirmą kartą kalbėdamas JT Generalinėje asamblėjoje

Naujasis Baltųjų rūmų šeimininkas buvo plačiai giriamas dėl ypač pagerėjusio JAV užsienio politikos tono, kuris labai skiriasi nuo aštuonerius metus skambėjusio ankstesnio prezidento George'o W.Busho.

Vakar kalbą pirmą kartą JT Generalinėje asamblėjoje taip pat pasisakė Libijos prezidentas Muammaras al Gaddafi.

Žodis buvo suteiktas ir kitam prieštaringai vertinamam valstybės lyderiui – Irano prezidentui Mahmoudui Ahmadinejadui, kuris neseniai dar kartą pakartojo, kad holokaustas tėra išsigalvojimas, skirtas sukurti Izraeliui.

JT Generalinėje asamblėjoje dalyvauja ir Lietuvos Prezidentė Dalia Grybauskaitė.

Apsaugai – sunkios dienos

Vykstant JT Generalinei asamblėjai JAV teisėsaugos pareigūnai ėmėsi ypatingų saugumo priemonių. Tačiau neapsieita be incidentų dar jai neprasidėjus. Kaip visada per tokius renginius, įvairios organizacijos surengė protesto akcijas, o B.Obamos apsaugininkams antradienį teko stabdyti Turkijos diplomatus, kurie vos nepradėjo brautis į prezidento limuziną.

Kai B.Obama atvyko prie mašinos, saugumo agentai pradėjo šaukti, kad svečiai trauktųsi. Tačiau šie sutriko ir pradėjo eiti link tento. Agentams teko stumdyti diplomatus, kad šie nepatektų į prezidento mašiną.

"Jie buvo sutrikę ir nesuprato ką daryti", – sakė incidentą stebėjęs "The Washington Times" korespondentas Edas Donovanas. Pasak jo, nesusipratimas įvyko dėl to, kad nebuvo suderintas prezidento ir Turkijos diplomatų išvykimo iš viešbučio laikas.


Nauja UNESCO vadovė


Bulgarų karjeros diplomatė Irina Bokova (nuotr.) po rinkimų kovos, kurią temdė jos varžovui metami kaltinimai antisemitizmu, antradienį laimėjo Jungtinių Tautų Švietimo, mokslo ir kultūros organizacijos (UNESCO) vadovo postą. Buvusi užsienio reikalų ministrė I.Bokova UNESCO generaline direktore buvo išrinkta per penkis balsavimo ratus organizacijos vykdomojoje taryboje, kai pagaliau buvo pašalintas jos pagrindinis varžovas Egipto kultūros ministras Farouqas Hosni. Tuo metu, kai UNESCO taryba praėjusį ketvirtadienį pradėjo balsuoti, generalinio direktoriaus posto siekė devyni kandidatai, tarp jų – ES išorinių ryšių komisarė, buvusi Austrijos užsienio reikalų ministrė Benita Ferrero-Waldner, kuri buvo laikoma favorite ir kurią rėmė Lietuva, kai atšaukė savo kandidatę Iną Marčiulionytę. Tarp kitų pretendentų buvo Benino ambasadorius Nouréini Tidjani-Serposas, buvęs Alžyro užsienio reikalų ministras Mohammedas Bedjaoui ir buvęs Rusijos užsienio reikalų ministro pavaduotojas Aleksandras Jakovenka.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų