Buvęs Latvijos vyriausybės vadovas Valdis Dombrovskis, pretenduojantis į Europos Komisijos vicepirmininko, atsakingo už euro ir socialinio dialogo klausimus, postą, pareiškė, kad tolesnė euro zonos plėtra yra skatintina, tačiau mažai tikėtina, kad artimiausias metais į ją būtų priimta naujų narių.
Tai V.Domrovskis sakė per jo kandidatūros svarstymą Europos Parlamente pirmadienį.
Latvijos europarlamentarui Krišjaniui Kariniui iš centro dešiniųjų Europos liaudies partijos (EPP) frakcijos paklausus, ar euro zonos plėtra turėtų būti sustabdyta, V.Dombrovskis sakė, kad Europos Sąjungos narėms su mažomis atviromis ekonomikomis naudinga prisijungti prie euro zonos, kaip yra Baltijos valstybių atveju.
Jis pabrėžė, kad narystė euro zonoje taip pat užtikrins glaudesnę geopolitinę integraciją, kuri ypač svarbi turint galvoje įvykius Ukrainoje.
Tačiau, pasak buvusio latvių premjero, šiuo metu tolesnė euro zonos plėtra atrodo mažai tikėtina.
Po to, kai 2015-aisiais Lietuva taps euro zonos nare, jokia kita šalis nebus pasirengusi euro įvedimui, sakė V.Dombrovskis ir pridūrė, jog euro zona nori priimti naujas nares, tačiau jokios šalys šiuo metu neatitinka narystei keliamų reikalavimų.
Vokiečių europarlamentaras Berndtas Lucke (Berntas Liukė) iš Europos konservatorių ir reformistų ( ECR) frakcijos paklausė, ar V.Dombrovskis paremtų šalį, pareiškusią norą pasitraukti iš euro zonos.
Kandidatas į Europos Komisijos vicepirmininkus atsakė, kad ES sutartyse šiuo metu nenumatyta galimybė pasitraukti iš euro zonos, nebent šalis taip pat norėtų išstoti iš Europos Sąjungos.
Tačiau jei kuri nors valstybė narė iškels tokį klausimą Europos Komisijoje, ES vykdomosios valdžios institucija suteiks būtiną techninę paramą, nors tai, žinoma, nėra tas politinis tikslas, kurio norėtų aktyviai siekti Komisija, sakė V.Dombrovskis.
Buvusiam Latvijos vyriausybės vadovui klausimus uždavinėjo Europos Parlamento Ekonomikos ir pinigų politikos bei Užimtumo ir socialinių reikalų komitetų nariai.
Po klausymų V.Dombrovskis žiniasklaidai sakė, kad jaučiasi įvykdęs užduotį.
„Toliau viskas - europarlamentarų rankose, jiems teks balsuoti dėl naujos Europos Komisijos paskyrimo“, - sakė jis.
V.Dombrovskis pripažino, kad klausymai buvo rimtas išbandymas, pareikalavęs ilgo pasirengimo, o atsakinėti į klausimus nebuvo lengva.
„Klausimai turėjo ryškų ideologinį atspalvį. Centro dešiniųjų frakcijų pozicija buvo palaikanti, tuo tarpu centro kairiųjų frakcijos uždavė daug klausimų apie poreikį peržiūrėti ES makroekonominės priežiūros mechanizmus“, - sakė jis.
Europos Komisijos pirmininkas Jeanas-Claude'as Junckeris (Žanas Klodas Junkeris) ketina siekti geresnio ekonominės ir socialinės politikos koordinavimo, ir tokio koordinavimo užtikrinimas bus viceprezidento, atsakingo už euro ir socialinio dialogo klausimus, pareiga, sakė V.Dombrovskis.
Naujausi komentarai