„Grėsmę keliantys ir destabilizuojantys veiksmai tik padidins Šiaurės Korėjos režimo izoliaciją regione ir tarp visų pasaulio valstybių, – sakoma Baltųjų rūmų pranešime. – Visos galimybės svarstomos.“
„Rimta grėsmė“
Europos Sąjunga antradienį pasmerkė Šiaurės Korėjos balistinės raketos paleidimą virš Japonijos ir pavadino tai dar vienu tarptautinių įsipareigojimų pažeidimu bei „rimta grėsme“ regiono saugumui.
„Šie veiksmai yra akivaizdūs KLDR (Šiaurės Korėjos) tarptautinių įsipareigojimų, kaip nustatyta keliose Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos rezoliucijose, pažeidimai ir reiškia rimtą grėsmę tarptautinei taikai ir saugumui“, – sakoma ES užsienio politikos vadovės Federicos Mogherini (Federikos Mogerini) pareiškime.
„KLDR privalo nedelsdama, visiškai ir besąlygiškai vykdyti savo įsipareigojimus pagal visas atitinkamas JT Saugumo Tarybos rezoliucijas ir susilaikyti nuo bet kokių tolesnių provokacinių veiksmų, kurie galėtų didinti įtampą regione ir pasaulyje“, – pridūrė F.Mogherini.
Korėjos Liaudies Demokratinė Respublika antradienį paleido balistinę raketą, kuri praskriejo virš Japonijos. Šis itin provokuojantis žingsnis sukėlė nerimą visame pasaulyje. Tokijas piktai pareiškė, kad tai yra „beprecedentė, rimta ir sunki grėsmė“.
JT Saugumo Taryba Tokijo ir Vašingtono prašymu surengs savo nepaprastąjį posėdį.
„Reiškiu savo visišką paramą Japonijai ir Japonijos žmonėms susidūrus su šia tiesiogine grėsme“, – sakė F.Mogherini.
Pasak jos, Europos Sąjunga, paskalbusi virtinę sankcijų Šiaurės Korėjai dėl Pchenjano vykdomų branduolinių ginklų ir raketų kūrimo programų, „svarstys tolesnį deramą atsaką, išsamiai tardamasi su svarbiais partneriais ir remdamasi JT Saugumo Tarybos nutarimais“.
Praeitą mėnesį Pchenjanas sėkmingai išbandė dvi tarpžemynines balistines raketas (ICBM). Šie bandymai pademonstravo, kad Šiaurės Korėja tikriausiai pirmąkart įgijo ginklų, galinčių pasiekti Jungtinių Valstijų žemyninę dalį, ir smarkiai padidino įtampą regione.
Tąsyk JAV prezidentas Donaldas Trumpas (Donaldas Tampas) paskelbė apokalipsinį perspėjimą nukreipti prieš Šiaurės Korėją „ugnį ir įniršį“. Jis sakė, kad Vašingtono ginklai yra „parengti ir užtaisyti“, bet Pchenjanas grasino paleisti kelias raketas virš Japonijos teritorijos link Ramiojo vandenyno salos Guamo, kur įsikūrusios svarbios JAV karinės bazės.
Rusija ir JAE ragina baigti provokacijas
Abu Dabyje antradienį susitikę Rusijos ir Jungtinių Arabų Emyratų (JAE) užsienio reikalų ministrai pasmerkė Šiaurės Korėjos vykdomas provokacijas, Pchenjanui paleidus balistinę raketą, kuri praskriejo virš Japonijos.
JAE diplomatijos vadovas šeichas Abdullah bin Zayedas al Nahyanas (Abdula bin Zajedas Nahjanas) susitikime su Sergejumi Lavrovu griežtai pareiškė, kad Šiaurės Korėja turi baigti provokacijas ir privalo paklusti Jungtinių Tautų rezoliucijoms.
Tačiau ministrai nė žodžiu neužsiminė apie savo šalių diplomatinius ir prekybinius ryšius su Pchenjanu. JAE dirba tūkstančiai darbininkų iš Šiaurės Korėjos, kurių gaunamos pajamos padeda Pchenjanui apeiti tarptautines sankcijas.
Komentuodamas pastarąjį Šiaurės Korėjos raketos bandymą, Rusijos užsienio reikalų ministras S.Lavrovas Abu Dabyje sakė: „Kalbant apie Šiaurės Korėją ir jos vykdomus raketų bandymus, mes griežtai laikomės JT Saugumo Tarybos rezoliucijų ir primygtinai reikalaujame, kad mūsų kaimynė Šiaurės Korėja visapusiškai gerbtų šias rezoliucijas.“
„Per diskusijas JT Saugumo Taryboje grindžiame savo poziciją būtent šiomis nuostatomis. Taip pat elgsimės ir per būsimą posėdį, kuriam, mūsų žiniomis, šiuo metu ruošiamasi ir kuris bus skirtas aptarti naujausią Šiaurės Korėjos raketos bandymą“, – sakė Rusijos diplomatijos vadovas.
Šeichas Abdullah bin Zayedas al Nahyanas savo ruožtu pridūrė: „Įtampa tarp Šiaurės Korėjos vienoje pusėje ir Japonijos bei Pietų Korėjos kitoje nebegali būti toliau eskaluojama. Šiaurės Korėja privalo paisyti JT Saugumo Tarybos rezoliucijų ir JT raginimų baigti visas provokacijas“.
„Ties lūžio tašku“
Kinija antradienį pareiškė, kad įtampa Korėjos pusiasalyje priartėjo prie „lūžio taško“, ir paragino elgtis santūriai, Šiaurės Korėjai paleidus balistinę raketą, praskriejusią virš Japonijos.
Vis dėlto Pekinas pridūrė, kad dalis kaltės tenka Jungtinėms Valstijoms ir Pietų Korėjai.
Užsienio reikalų ministerijos atstovė Hua Chunying (Hua Čuning) paragino visas puses vengti provokacijų ir pakartojo Pekino raginimą Pchenjanui liautis bandžius raketas, o Seului bei Vašingtonui mainais į tai nutraukti karines pratybas.
Situacija dabar „yra ties lūžio tašku ir artėja krizės link. Tačiau dar yra galimybė vėl pradėti taikos derybas“, sakė ji per eilinę spaudos konferenciją.
„Tikimės, kad suinteresuotos šalys gali apsvarstyti, kaip galime deeskaluoti situaciją pusiasalyje ir pasiekti pusiasalyje taiką ir stabilumą“, – pridūrė Kinijos URM atstovė.
Praėjusią savaitę JAV ir Pietų Korėja pradėjo kasmetines karines pratybas, kurias Pchenjanas laiko įsiveržimo į jo teritoriją repeticija ir kaskart grasina rūsčiu kariniu atsaku.
Hua Chunying teigimu, JAV ir Pietų Korėja „rengia vieną bendrų karinių pratybų etapą po kito, ir taip didina karinį spaudimą KLDR (Šiaurės Korėjai)“.
„Po šitiek daug etapų ir užburtų ratų, ar jos jaučiasi esančios arčiau taikaus šios problemos išsprendimo?“ – klausė ji.
„Faktai jau parodė, kad spaudimas ir sankcijos negali tvirtai išspręsti šios problemos“, – teigė ji, paminėdama Jungtinių Tautų sankcijas Pchenjanui.
Kinija šioms sankcijoms pritarė, bet ragina šalis sėsti prie derybų stalo.
Japoniją pažadino perspėjimai
Milijonai japonų antradienį pabudę aptiko grėsmingas SMS žinutes, raginusias slėptis, virš šalies skriejant Šiaurės Korėjos raketai, o viena geležinkelių bendrovė itin atvirai paaiškino, kodėl buvo sustabdytas traukinių eismas: „Priežastis: balistinės raketos paleidimas“.
Raketos kelyje atsidūrusiose bendruomenėse šalies šiaurėje kaukė sirenos. Raketa virš Japonijos teritorijos skriejo dvi minutes ir galiausiai nukrito Ramiajame vandenyne.
„Praskrenda raketa. Praskrenda raketa“, – buvo perspėjama oficialioje SMS žinutėje, kuri buvo išsiuntinėta žmonėms visoje Šiaurės Japonijoje.
„Atrodo, kad ką tik virš šio rajono praskrido raketa. Jei rasite įtartinų objektų, prašom prie jų nesiartinti ir iš karto skambinti policijai ar ugniagesiams. Prašom pasislėpti saugiuose pastatuose ar po žeme“, –sakoma žinutėje.
Šiaurės Korėjos raketos paleidimas link kaimyninės Japonijos – svarbios JAV sąjungininkės ir Korėjos buvusios kolonijinės valdytojos – žymi didelį įtampos padidėjimą regione.
Pastaruoju metu branduolinių ginklų turinti Šiaurės Korėja nuolat balansuodavo ties pavojinga riba, bet antradienio incidentas buvo pirmasis atvejis, kai Japonijos gyventojams iškilo reali priežastis susirūpinti.
Rytiniai priemiestiniai traukiniai šiaurinės Hokaido salos stotyse buvo sutikti įspėjamaisiais ženklais. Daug traukinių buvo sustabdyti.
Vienoje metropoliteno stotyje beveik 2 mln. gyventojų turinčiame Saporo mieste keleiviai buvo perspėti, kad traukiniai vėluos.
„Visose linijose esama sutrikimų, – skelbė vienas užrašas. – Priežastis: balistinės raketos paleidimas.“
Keleiviai į vyriausybės žinutes reagavo rimtai.
„Kai kurie keleiviai nulipo pasislėpti keliose metropoliteno stotyse“, – naujienų agentūrai AFP sakė Saporo metropoliteno atstovas.
Tačiau kai kurie kiti japonai neturėjo pasirinkimo, tik tęsti savo įprastą veiklą. Tarp tokių žmonių buvo maždaug 15 žvejybinių laivų, jau išplaukusių į jūrą raketos kelyje, įgulos.
„Nustebau, kad ji praskrido virš mūsų rajono. Anksčiau to niekada nebuvo, – AFP sakė vietos žvejų kooperatyvo pareigūnas Hiroyuki Iwafune (Hirojukis Ivafunė). – Sunerimau. Visi jautėsi taip pat. Bet ką gali padaryti? Slėptis? Kur?“
„Paskambinome išplaukusiems į jūrą. Bet tada jie pasakė: „Net ir gavus perspėjimą, ką mums daryti?“, – pridūrė H.Iwafune.
„Labai pavojinga“
Tokijuje, daugiau kaip 700 km į pietus nuo raketos kelio, taip pat buvo laikinai sustabdyti kai kurie traukiniai.
„Šiuo metu virš Japonijos skrenda Šiaurės Korėjos raketa, – kelios minutės po raketos paleidimo buvo skelbiama Tokijo greitųjų traukinių stotyse. – Tai labai pavojinga. Prašom pasislėpti laukimo zonose ar traukiniuose.“
Pensininkas, buvęs valstybės darbuotojas Yoshiaki Nakane (Jošiakis Nakanė) nuogąstavo, kad provokacinis Pchenjano raketos paleidimas dar labiau pablogins ir taip įtemptus JAV ir Šiaurės Korėjos santykius.
„Šiaurės Korėja ne kartą leido raketas ir neatrodo, kad paisytų įspėjimų, – sakė 68 metų vyras. – Viliuosi, kad Jungtinės Valstijos nereaguos pernelyg griežtai ir nepridarys problemų. Nukentėtų Japonija ir Pietų Korėja.“
Vienoje JAV karinėje bazėje Tokijuje Japonija antradienį, vykdydama anksčiau suplanuotas pratybas, dislokavo priešraketinės gynybos sistemą „Patriot Advanced Capability 3“ (PAC-3).
Praėjusį kartą Šiaurės Korėjos raketa virš Japonijos praskrido 2009 metais. Tuomet Pchenjanas teigė, iškėlė į kosmosą palydovą, bet Vašingtonas, Seulas ir Tokijas laikėsi nuomonės, kad tai buvo slaptas tarpžemyninės balistinės raketos bandymas.
Japonija anksčiau per visuomeninę televiziją rodė atitinkamas reklamas ir rengė atsako į amžiną neprognozuojamos kaimynės grėsmę pratybas, per kurias moksleiviai gatvėse susigūždavo, dengdavosi galvą ir bėgdavo į priedangas.
Tokijo universiteto studentė Julia Kotake (Džulija Kotakė) sakė bijanti, kad Šiaurės Korėjos raketa vieną dieną gali smogti Japonijai.
„Tačiau nemanau, kad ką nors galime padaryti“, – AFP sakė 18-metė.
Naujausi komentarai