Pereiti į pagrindinį turinį

A. Merkel parūpo žmogaus teisės

2014-07-08 12:07
A. Merkel parūpo žmogaus teisės
A. Merkel parūpo žmogaus teisės / Reuters nuotr.

Kinijoje viešinti Vokietijos kanclerė Angela Merkel antradienį viešai iškėlė žmogaus teisių klausimą, žengdama toliau, negu daugelis kitų toje valstybėje apsilankiusių Vakarų šalių lyderių, primindama apie Berlyno sienos griūtį ir sakydama studentams, jog jų šaliai reikalingas „laisvas dialogas“.

Buvusioje Rytų Vokietijoje užaugusi A.Merkel savo rūpestingai suformuluotoje kalboje, kurią sakė elitiniame Cinghua universitete Pekine, pažymėjo, jog Kinija ir Vokietija turi forumą diskutuoti dėl žmogaus teisių.

„Man šis dialogas labai svarbus, nes prieš 25 metus, kai buvusioje VDR (Vokietijos Demokratinėje Respublikoje) įvyko taiki revoliucija, tai galiausiai vedė į Berlyno sienos griūtį ir leido mums surengti laisvą dialogą“, – pareiškė ji.

„Manau, taip pat svarbu, kad toks laisvas dialogas vyktų čia, Kinijoje“, – kanclerė sakė savo kalboje.

A.Merkel komentarai labai skyrėsi nuo kitų Kinijoje neseniai apsilankiusių Vakarų šalių pareigūnų kalbų. Dauguma jų susilaikydavo nuo viešų pareiškimų apie žmogaus teises per vizitus, kurių metu siekdavo sudaryti prekybos sutarčių su antrąja didžiausia pasaulio ekonomika.

Vokietijos kanclerė kalbėjo Cinghua universiteto auditorijoje praėjus kiek daugiau nei mėnesiui po 1989 metų birželio 3–4 dienomis surengto kruvino susidorojimo su protestuotojais Tiananmenio aikštėje 25-ųjų metinio. Kinijos valdžia uoliai stengėsi ištrinti tas žudynes iš visuomenės atminties.

A.Merkel užaugo komunistinėje Rytų Vokietijoje, kur piliečių laisvė buvo labai suvaržyta, o vyriausybė masiškai šnipinėjo gyventojus.

„Svarbu, kad piliečiai galėtų tikėti įstatymo galia, o ne galingųjų įstatymais, – pabrėžė ji. – Svarbu turėti įstatymų, kurie veiktų kaip principų sergėtojai. Jums reikalinga atvira, pliuralistinė ir laisva visuomenė, kad sėkmingai formuotumėte ateitį.“

A.Merkel jau septintą kartą lankosi Kinijoje nuo savo atėjimo į valdžią 2005 metais. Šįkart didžiausios Europos Sąjungos (ES) ekonomikos lyderės vizito darbotvarkė buvo sutelkta į verslo reikalus.

Pirmadienį abi šalys pasirašė virtinę prekybos ir investicijų sutarčių, įskaitant susitarimus dėl naujų dviejų automobilių gamybos milžinės „Volkswagen“ gamyklų statybos ir 123 sraigtasparnių „Airbus“ pardavimo.

A.Merkel supykdė Pekiną, kai 2007 metais susitiko su tremtyje gyvenančiu Tibeto dvasiniu lyderiu Dalai Lama, kurį Kinijos valdančioji Komunistų partija laiko pavojingu separatistu.

Prognozuota, kad bet kokios oficialios diskusijos apie žmogaus teises per jos naujausią vizitą vyks už uždarų durų. Vokietijos pareigūnai argumentuodavo, kad tokia politika Kinijos atžvilgiu yra veiksmingesnė negu atvirai išsakomi priekaištai.

Vokietijos lyderės kalbą lydėjo mandagūs plojimai. A.Merkel taip pat kalbėjo apie kitas temas, įskaitant pasaulio ekonomikos tvarumą ir klimato kaitą.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų