Pereiti į pagrindinį turinį

Kol kaltininkai kratosi atsakomybės, Negyvoji jūra miršta

2012-11-12 16:15
Kol kaltininkai kratosi atsakomybės, Negyvoji jūra miršta
Kol kaltininkai kratosi atsakomybės, Negyvoji jūra miršta / Reuters nuotr.

Kol Izraelis ir Jordanija kratosi atsakomybės ir neskuba imtis ryžtingų veiksmų, Negyvoji jūra traukiasi rekordiniu greičiu.

Kaltininkų paieškos

Itin sūrus ežeras per pastaruosius 12 mėnesių dėl pramonės poveikio ir garavimo nuseko 1,5 m. Tai greičiausias nykimo tempas nuo praėjusio amžiaus šeštojo dešimtmečio, kai Izraelio hidrologijos tarnyba pradėjo sistemingai stebėti šios jūros būklę. Organizacijos „Artimųjų Rytų žemės draugai“ direktorius Gidonas Brombergas įvardija du kaltininkus – Izraelio bendrovę „Israel Chemicals“ ir Jordanijos „Arab Potash“.

„Tai neturi precedento ir byloja, kad mes turime priversti pramonę pakeisti gamybos procesą“, – sakė jis.

Trąšų žaliavos potašo gamintojai varžosi dėl vandens su turizmo pramone, kuri pernai prie Negyvosios jūros sutraukė 850 tūkst. svečių. Pagal lankytojų skaičių ji aplenkė netgi Izraelio sostinę Tel Avivą ir Elato kurortą.

Negyvąją jūrą sekina ne tik vandens pumpavimas iš jos. Ūkininkai nukreipia į savo laukus vandenį iš Jordano upės, kuri įteka ir Negyvąją jūrą. Pastarosios pakrantėse susiformavo daubų, kurios kelia pavojų ir žmonių gyvybei.

Negyvosios jūros šiaurinėje pakrantėje, kurios ilgis prieš pusšimtį metų siekė 75 km, o dabar – tik 55, kurortininkai atostogautojams siūlo purvo vonias ir mineralinių vandenų procedūras.

Dabar turistai, norintys pasinerti į dešimčia kartų sūresnį vandenį nei vandenyno, turi keliolika papildomų minučių važiuoti dviračiu arba dar ilgiau eiti pėsčiomis.

Stengiasi, bet rezultatų nėra

„Israel Chemicals“ neigia kaltinimus per dideliu vandens pumpavimu ir tvirtina jau du dešimtmečius kasmet sunaudojanti nuo 150 iki 170 mln. kubinių metrų vandens.

„Pagrindinė jūros lygio mažėjimo priežastis yra ta, kad visos regiono valstijos sunaudoja vis daugiau vandens, kuris įteka į Negyvąją jūrą, ypač iš Jordano upės“, – paaiškino bendrovė.

Ji teigė už naudojimąsi jūra mokanti nemenkas kompensacijas, kurios per pastaruosius metus padvigubėjo.

„Mes darome viską, kas įmanoma, kad išsaugotume Negyvąją jūrą, kuri kasmet traukiasi, – sakė Jordanijos aplinkos ministerijos atstovas spaudai Issa Shboulas. – Nuolat reikalaujame iš potašo bendrovių tobulinti technologijas ir mažinti neigiamą poveikį Negyvosios jūros lygiui.“

Abejotinas projektas

Kol abi šalys kratosi atsakomybės, ekspertai ragina skubiau imtis veiksmų. Fotografo Spencerio Tunicko daryta nuogos minios nuotrauka pernai atkreipė pasaulio visuomenės dėmesį į daubas ir siaurėjančius krantus žemiausioje planetos sausumos vietoje, esančioje 414 m žemiau jūros lygio. Šiandien ši vieta pasikeitė neatpažįstamai.

Dėl sausrų, vandens nukreipimo į žemės ūkį ir trąšų gamintojų veiklos Negyvosios jūros paviršiaus plotas sumažėjo jau beveik trečdaliu. Spaudžiami Pasaulio banko Izraelis ir Jordanija bando ieškoti išeičių. Viena jų – pastatyti 180 km ilgio vamzdynus iš Raudonosios jūros ir jos vandeniu papildyti Negyvąją jūrą.

Bet ekspertai įspėja, kad vandenį maišyti rizikinga, ypač jeigu jo kiekis viršija 300 mln. kubinių metrų per metus, nes gali pradėti formuotis gipsas ir įvairiausi mikroorganizmai. Negyvosios jūros metinis vandens deficitas, anot G.Brombergo, siekia 700 mln. kubinių metrų.

Jis siūlo kitokį būdą: „Mes raginame Jordaniją ir Izraelį priimti tokius įstatymus, kad Negyvosios jūros vanduo įgautų kainą, kad vandens pumpavimas būtų licencijuojamas ir tiksliai stebimas. Juk visi kiti vandens ištekliai išgaunami pagal licencijas.“

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų