Atsikračiusi premjerės Julijos Tymošenko, Viktoro Janukovyčiaus Regionų partija bando perimti išsvajotą premjero postą. Kad pasiektų tikslą, mėlynieji nedvejodami ėmė keisti įstatymus.
Derybose - aklavietė
Parlamentui trečiadienį pareiškus nepasitikėjimą J.Tymošenko vadovaujama vyriausybe ir žlugus valdančiajai koalicijai, Aukščiausiojoje Radoje prasidėjo įtemptos derybos. Norėdama surinkti tvirtesnę balsų daugumą, Regionų partija turi jungtis su Viktoro Juščenkos „Mūsų Ukraina“. Tačiau šios frakcijos deputatai pateikė savo sąlygą - premjero postas turi atitekti jų lyderiui, prieš kelias savaites palikusiam prezidento postą.
Regionų partija nenori niekam atiduoti ministro pirmininko kėdės ir jau turi kelis savo kandidatus į šias pareigas. Pagrindinis jų yra buvęs finansų ministras Nykola Azarovas. „Mūsų Ukrainai“ šis politikas yra nepriimtinas vien dėl to, kad nemoka valstybinės kalbos.
Nepaisant susidariusios aklavietės, prezidentas V.Janukovyčius tvirtai tiki, kad jau netrukus bus sudaryta nauja vyriausybė. Atsakydamas į klausimą, ar gali būti į ministro pirmininko pareigas išrinktas ne Regionų partijos narys, šalies vadovas sakė, kad tai turi būti jo bendramintis.
Keičia žaidimo taisykles
Stringant deryboms dėl koalicijos, Regionų partija ėmėsi gudrybių ir inicijavo Aukščiausiosios Rados reglamento pataisas, kad valdančiąją koaliciją būtų galima formuoti ne tik iš frakcijų, bet ir iš atskirų deputatų. Nors toks pasiūlymas prieštarauja Konstitucijai, parlamente vakar pakako balsų pritarti šiai pataisai per pirmąjį svarstymą.
Frakcijos Ukrainos parlamente yra labai nestabilios. Trečiadienį septyni Julijos Tymošenko bloko deputatai balsavo už savo lyderės atstatydinimą iš premjero posto. Be to, Aukščiausioje Radoje vis dar neišgyvendinta ir deputatų „perpirkimo“ praktika.
Jeigu Regionų partijai nepavyks suburti koalicijos ir pavienių deputatų pagalba, V.Janukovyčiui liks dar viena galimybė - paleisti parlamentą. Prezidentas leido suprasti, kad ryšis šiam žingsniui, jeigu naujos vyriausybės suformuoti nepavyks.
„Aš negaliu kitaip. Kitaip nesupras manęs rinkėjai, nesupras Ukrainos liaudis, tie, kurie balsavo už mane, ir tie, kurie už mane nebalsavo, nes žmonėms nusibodo tuščios kalbos, žmonėms nusibodo parlamento neveiklumas, politikavimas, korupcija, nieko neveikimas ir liaudies pinigų pravalgymas... Aš visam tam padarysiu galą“, - sakė šalies vadovas.
Išstumta iš valdžios
Kol bus suformuota nauja vyriausybė, eiti ministro pirmininko pareigas laikinai paskirtas pirmasis vicepremjeras Oleksandras Turčynovas, o atleista J.Tymošenko po dvejų premjerystės metų sugrįžo į veiklą, kurioje, jos šalininkų ir priešininkų nuomone, jai nėra lygių - į darbą opozicijoje.
Dabar jos uždavinys - išsaugoti savo komandą. Tačiau nerimą keliantis skambutis nuskambėjo trečiadienį, kai vyriausybės atleidimui pritarė septyni jos frakcijos atstovai. Negana to, kai buvo paskirta į premjero postą prieš dvejus metus, ji prarado deputato mandatą ir dabar nebegalės naudotis parlamento tribūna.
J.Tymošenko dabar turi tik vieną galimybę sugrįžti į valdžią: laimėti eilinius parlamento rinkimus 2012 m. arba pirmalaikius rinkimus, kuriuos priartinti buvusi premjerė sieks iš visų jėgų.
„Atsisveikinimo“ kalboje parlamente J.Tymošenko griežtai kritikavo prezidento pareigas eiti pradėjusio V.Janukovyčiaus pirmuosius žingsnius ir paragino demokratines jėgas susivienyti naujų grėsmių akivaizdoje.
„Dabar reikia kalbėti, kad kaip tik iš šio žmogaus, pono Janukovyčiaus, kyla grėsmė. Pirma - mūsų valstybės nepriklausomybės silpnėjimas. Antra - tiesioginė grėsmė mūsų šalies teritoriniam vientisumui, tiesioginė grėsmė mūsų demokratijai, žodžio laisvei ir mūsų valstybės strateginei nuosavybei“, - pareiškė J.Tymošenko.
„J.Tymošenko sukėlė cunamį“
Naujasis prezidentas irgi nepraleido progos įgelti senai priešininkei. Duodamas interviu Rusijos naujienų agentūrai „Interfax“, jis prilygino J.Tymošenko valstybei pridarytus nuostolius žemės drebėjimui Čilėje.
Anksčiau žiniasklaida skelbė, kad Čilės nuostoliai dėl žemės drebėjimo, įvykusio praėjusią savaitę, sudaro 15 proc. šalies bendro vidaus produkto (BVP).
„Šis skaičius sutampa su tuo, ką prarado Ukraina per pastaruosius metus. Nors pas mus nebuvo nei cunamio, nei žemės drebėjimo. Štai šis cunamis nusirito dėl J.Tymošenko politikos per Ukrainą“, - sakė V.Janukovyčius.
Nuo pelenės iki princesės Stebėtini posūkiai būdingi visam 49-erių metų J.Tymošenko gyvenimui. Pirmūnė iš nedarnios rusakalbių šeimos iš Dniepropetrovsko susipažino su savo būsimu vyru - vietos partinio veikėjo sūnumi - telefonu. Vyro tėvai padėjo jai žengti pirmuosius žingsnius vaizdajuosčių versle ir iki dešimtojo dešimtmečio vidurio jį tapo „dujų princese“ - bendrovės „Bendrosios Ukrainos energetikos sistemos“ vadove. J.Tymošenko verslas klestėjo, kai premjeru buvo jos kraštietis Pavlo Lazarenka, vėliau nuteistas JAV už nusikalstamų pajamų plovimą. Kai buvo Rados deputatė, po prezidentui Leonidui Kučmai pareikštos kritikos ji praleido kelias savaites tardymo izoliatoriuje. Šis epizodas tik padidino J.Tymošenko populiarumą. Per 2004 m. taikią revoliuciją „oranžinė princesė“ buvo viena radikaliausių Maidano lyderių, o po V.Juščenkos pergalės prezidento rinkimuose gavo premjerės postą. Tiesa, netrukus šį postą ji prarado, bet vėliau ir vėl stojo prie vyriausybės vairo. J.Tymošenko politiniai manevrai daug kartų ir radikaliai atnaujino jos draugų ir priešininkų sąrašą: tėvynėje ji nuėjo kelią nuo V.Juščenkos artimiausios bendražygės iki užkietėjusios priešės, o gretimoje Rusijoje - nuo tardomosios, kurios paieška paskelbta, iki premjero Vladimiro Putino patogios partnerės. 2008 m. pabaigos ekonomikos krizė buvo didžiausias J.Tymošenko galvos skausmas. Ekonomikai smukus pernai 15 proc., nuvertėjus grivinai, gyventojai nuskurdo ir ėmė nebepasitikėti vyriausybe bei jos vadove. Analitikai sako, kad dabar J.Tymošenko ateitis priklauso nuo naujos valdžios klaidų ir mokėjimo dirbti su opozicija. Ypač todėl, jog prezidento rinkimai parodė, kad „senajai gvardijai“ ant kulnų lipa nauji politikai. |
Naujausi komentarai