Pereiti į pagrindinį turinį

Kovos su klimato kaita grimasos: anglių suvartojimas pasaulyje pasiekė naują rekordą

2024-12-18 16:08
Rasa Strimaitytė (ELTA)

Anglių suvartojimas pasaulyje 2024 m. trečią kartą iš eilės pasiekė naują rekordą. Šiais metais suvartota apie 8,77 mlrd. tonų anglių, ir tai yra 1 proc. daugiau nei pernai, trečiadienį Paryžiuje pranešė Tarptautinė energijos agentūra (IEA). Praėjusiais metais IEA dar buvo nusiteikusi optimistiškai, kad 2023-aisiais gali būti pasiektas pikas. Dabar piko tikimasi tik 2027-aisiais.

Kovos su klimato kaita grimasos: anglių suvartojimas pasaulyje pasiekė naują rekordą
Kovos su klimato kaita grimasos: anglių suvartojimas pasaulyje pasiekė naują rekordą / Pixabay nuotr.

Kartu aiškėja, kad 2024-ieji pasaulyje bus iki šiol šilčiausi metai nuo stebėjimų pradžios. Tai ir pirmieji metai, kai šilimo riba, lyginant su priešindustriniu laikotarpiu, bus viršyta 1,5 laipsnio. Mokslininkai pabrėžia, jog būtina mažinti šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmetimą, kad būtų apriboti neigiami klimato šilimo padariniai.

Naujas rekordas, kaip ir pernai, pirmiausiai pasiektas dėl Kinijos. Nors šalis pradėjo plėsti atsinaujinančius energijos išteklius, jos anglių suvartojimas pasieks naują aukščiausią rodiklį – 4,9 mlrd. tonų, teigia IEA.

Kinijoje, taip pat Indijoje ir Indonezijoje anglių paklausai toliau didėjant, ES ir JAV ji traukiasi – tiesa, daug lėčiau nei pernai. Šiais metais ES, anot IEA, prognozuojamas sumažėjimas 12 proc. – 2023–iaisiais jis dar siekė 23 proc. Jungtinėse Valstijose paklausa po 17 proc. pernai dabar sumažėjo tik 5 proc.

IEA taip pat pažymėjo, kad dėl dirbtinio intelekto programoms reikalingų duomenų centrų plėtros energijos paklausa toliau augs.

Pasaulio klimato konferencijoje Dubajuje 2023 m. beveik 200 šalių pirmą kartą susitarė paraginti „pereiti“ prie iškastinio kuro atsisakymo. Tačiau JT klimato konferencijoje Baku lapkričio mėnesį dalyviai atsisakė patvirtinti šį sprendimą.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra