Krizė – apokalipsės užuomazga? Pereiti į pagrindinį turinį

Krizė – apokalipsės užuomazga?

2009-06-06 23:59
Prognozė: amerikiečiai bijo didžiulės infliacijos, bankų bankrotų, tuščių parduotuvių lentynų ir kad nesutriktų energijos tiekimas.
Prognozė: amerikiečiai bijo didžiulės infliacijos, bankų bankrotų, tuščių parduotuvių lentynų ir kad nesutriktų energijos tiekimas. / AFP nuotr.

Įsisiūbavus ekonomikos krizei vis daugiau amerikiečių ruošiasi blogiausiam – apokalipsei. Jie perka viską – nuo vandenį išvalančių tablečių iki šiluminių antklodžių ir elektros generatorių, praneša naujienų agentūra AP.

Ruošiasi finansų uraganui

Prieš pusmetį Jimo Wisemano virtuvėje sunku buvo aptikti net kokią nors konservų skardinę, nekalbant apie didesnes maisto atsargas. Dabar 54 metų verslininkas ir penkių vaikų tėvas savo namuose prabangiame San Diego priemiestyje turi papildomą elektros generatorių, vandens filtrą, grūdų malūną ir didžiulę maisto saugyklą.

J.Wisemanas – ne vienintelis toks. Prekių, skirtų ekstremaliems atvejams, pardavėjai visose JAV trina rankas. Ekonomikos sunkmečiu jie džiaugiasi, kad verslas pagyvėjo.

Naujieji pirkėjai – toli gražu nėra pamišę žmonės. Dauguma jų turi solidžius darbus, šeimas. Nuo mokytojų iki nekilnojamojo turto agentų tvirtina, kad ekonomikos nuosmukis verčia juos ruoštis finansų griūčiai, kuri prilygtų penktos kategorijos uraganui.

Jie bijo didžiulės infliacijos, bankų bankrotų, tuščių parduotuvių lentynų ir energijos tiekimo sutrikimų.

Verslas klesti

J.Wisemanui pasiruošimas tokiam apokalipsiškam scenarijui kainavo apie 20 tūkst. dolerių (beveik 50 tūkst. litų). Jis taip pat ragina aplinkinius nemiegoti.

"Kai siuntų išnešiotojas pamatė mano maisto saugyklą, nustebo: "Kam tu čia ruošiesi, drauguži?" Visoje šalyje liks tik tuščios prekybos centrų lentynos, jei viskas toliau vystysis dabartine kryptimi", – naujienų agentūrai AP pasakojo vyras.

Tokios žmonių baimės tapo aukso gysla ekstremalių ir kariškų prekių pardavėjams. Kai kurie jų tikina, kad pastaruoju metu prekybos apimtys išaugo 50 proc. Iki šiol ekstremalių prekių pardavėjai tikino žmones pasiruošti žemės drebėjimams arba uraganams, bet dabar klientai į juos kreipiasi ne dėl galimų gamtos stichijų, o dėl finansinės katastrofos.

Populiariausių pirkinių viršūnėje – vandens cisternos, vandeniui atsparūs maišai ir konteineriai, sausas ir užšaldytas maistas, vandens filtrai, vandenį valančios tabletės, žibalas, šviečiančios lazdelės, šiluminės antklodės, respiratoriai, pirmosios pagalbos vaistinėlės ir palapinės.

Prekių, kritiniams atvejams, elektroninės parduotuvės "Linig Fresh" savininkas Joe Braninas pasakojo, kad per praėjusį mėnesį net 700 proc. išaugo vandens valymo tablečių paklausa. Taip pat ypač populiarios vandeniui atsparios talpos.

Negaili pinigų

"Tai normalu girdėti iš žmonių, kurie nuolat statosi sau bunkerius ir daro ką nors panašaus, – pasakojo jis. – Bet dabar taip kalba žmonės, kurie iki šiol apie tai net nesusimąstydavo."

Išgyventi ekstremaliomis sąlygomis skirtos svetainės taip pat tapo netradiciškai populiarios. Interneto puslapio survivalblog.com savininkas Jimas Rawlesas už valandą konsultacijų telefonu ima 100 JAV dolerių (apie 250 litų). Dabar klientų jam tikrai netrūksta.

"Tiek daug žmonių sunerimę dėl ekonomikos, kad atsirado didžiulis domėjimasis galimomis ekstremaliomis situacijomis", – teigė jis.

Baimę skatina nežinia

Psichologo Arto Markmano šis vajus per daug nestebina. Pasak jo, dauguma žmonių jaučiasi priklausomi nuo kitų ir nuo sistemų, kurių jie nesupranta.

"Mes nesuprantame, kaip mūsų pasaulis veikia, – kalbėjo psichologas. – Kai laikai geri, visi viskuo tiki, bet kai ateina blogas metas, tada dauguma supranta, kad net neįsivaizduoja, ką reikėtų daryti, jei parduotuvių lentynos ištuštėtų ir pradingtų bankai."

Todėl žmonės pradeda ruoštis blogiausiam. Tai jiems padeda jaustis tvirčiau, net jei draugai ar šeima mano, kad jie išprotėjo.

"Nebenoriu vergauti"

29-erių informacinių technologijų specialistas Chrisas Mecera pasakojo, kad pradėjo kaupti maisto atsargas, kai neteko darbo, o naujoje darbovietėje jo alga tapo gerokai mažesnė. Ruoštis blogiausiam jį skatina ir atsiminimai apie uraganą Katriną, kuris nusiaubė Naująjį Orleaną ir jo apylinkes, o vyriausybė buvo visiškai nepasiruošusi susidoroti su stichijos padariniais.

Dabar jis perka po 6 kg mėsos ir ją užšaldo, taip pat didžiulius maišus kviečių, kuriuos susimala ir naudoja duonai kepti. Kasdien vyras po kelis kartus tikrina interneto svetaines, rašančias apie tai, kaip išgyventi ekstremaliomis sąlygomis, ir jam nesvarbu, kad draugai iš jo tyčiojasi.

"Aš nebenoriu vergauti kam nors, – kalbėjo Ch.Mecera. – Kuo labiau priklausai nuo sistemos, tuo labiau tikėtina, kad tau bus blogai."

Panašiai mąsto ir čikagietis mokytojas Vincentas Springeris. Jam didžiausią nerimą kelia galimas energijos sutrikimas ir ekonomikos griūtis, kuri gali paralyžiuoti produktų tiekimo sistemą.

Per pastaruosius kelis mėnesius 39-erių V.Springeris prisipirko tiek sauso ir šaldyto maisto, kad užtektų išgyventi net tris mėnesius. Jo žmona ir du vaikai jau turi ekstremalaus išgyvenimo komplektus.

"Manau, yra daugiau tokių kaip aš žmonių, ir jų daugėja", – AP prisipažino V.Springeris.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra