Pereiti į pagrindinį turinį

Lenkijoje išrinktas naujas žmogaus teisių ombudsmenas

2021-07-21 18:35

Lenkijos Senatas trečiadienį patvirtino naują žmogaus teisių ombudsmeną, pakeisiantį anksčiau šias pareigas ėjusį Adamą Bodnarą, dažnai suremdavusį ietis su vyriausybe ir priverstą pasitraukti konstitucinio teismo sprendimu.

Lenkijos vėliava
Lenkijos vėliava / Scanpix nuotr.

39 metų Marcinas Wiacekas (Marcinas Vioncekas), dėstantis žmogaus teisių teisę Varšuvos universitete, buvo išrinktas penkerių metų kadencijai po kelis mėnesius užsitęsusių ginčų dėl politiškai itin jautraus posto.

Naują ombudsmeną parlamentas išrinko tik per šeštąjį mėginimą tai padaryti.

Tuojau po balsavimo M. Wiacekas sakė, kad Lenkija turėtų vykdyti Europos Sąjungos Teisingumo Teismo (ESTT) nurodymą įšaldyti naują teisėjų „drausminimo kolegiją“, įkurtą vykdant kontraversiškas teisinės sistemos reformas, stumiamas valdančiosios konservatyvios koalicijos.

„Reikia skubiai atlikti žingsnių, kad jis būtų įgyvendintas“, – pabrėžė naujasis ombudsmenas.

Vyriausybė, vadovaujama dešiniosios partijos „Įstatymas ir teisingumas“ (PiS), sakė ESTT nurodymo nevykdysianti.

M. Wiacekas teigė „padėsiantis bet kuriam piliečiui, kuriam atrodo, kad jo laisvė ar laisvės yra pažeidžiamos“.

A. Bodnaras ombudsmenu buvo paskirtas prieš ateinant į valdžią dabartinei vyriausybei. Jo penkerių metų kadencija formaliai baigėsi pernai rugsėjį.

Vis dėlto ombudsmenas liko toliau dirbti, nes Seimas, kur PiS ir mažesnės koalicijos partijos turi daugumą, bei opozicijos kontroliuojamas Senatas nesugebėjo susitarti dėl įpėdinio.

Balandį Konstitucinis Tribunolas nutarė, kad A. Bodnaro darbo pratęsimas prieštarauja pagrindiniam įstatymui ir įpareigojo jį per tris mėnesius pasitraukti. Pareigūnas tai padarė anksčiau šį mėnesį.

Gegužę duodamas interviu naujienų agentūrai AFP A. Bodnaras sakė, kad Lenkijai gresia tapti „nedemokratiška“. Jis kaltino valdančiuosius, kad jie „mėgina padaryti neveiksnius arba perimti papildomus valdžios mechanizmus vieną po kito“.

 

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų