Policijos pranešime sakoma, kad J. Assange'as yra „areštuotas vienoje policijos nuovadoje Londono centre, kur bus laikomas, kol kiek įmanoma greičiau bus pristatytas į Vestminsterio magistrato teismą“.
Tuo metu Jungtinės Karalystės užsienio reikalų sekeretorius Jeremy Huntas (Džeremis Hantas) padėkojo Kito vyriausybei už bendradarbiavimą.
J. Assange'as iš ambasados nėra išėjęs nuo 2012-ųjų rugpjūčio, nes baiminosi, kad jei tik išeis iš Ekvadoro diplomatinės teritorijos, bus areštuotas ir išduotas Jungtinėms Valstijoms už tai, kad per „WikiLeaks“ paskelbė tūkstančius slaptų kariuomenės ir diplomatinių pranešimų.
„WikiLeaks“ savo ruožtu apkaltino Ekvadorą „neteisėtai“ atšaukus tinklalapio įkūrėjui suteiktą prieglobstį ir nurodė, kad ambasada pakvietė Didžiosios Britanijos policijos pareigūnus į savo pastatą, kad aktyvistas būtų areštuotas.
„Ekvadoras neteisėtai nutraukė Assange'o politinį prieglobstį, pažeisdamas tarptautinius įstatymus“, – sakoma „Wikileaks“ tviterio paskyroje paskelbtoje žinutėje. Tinklalapis pridūrė, kad ambasadorius „pakvietė Britanijos policiją į ambasadą, ir jis (J. Assange'as) tučtuojau buvo suimtas“.
Praeitą savaitę „WikiLeaks“ per „Twitter“ pacitavo neįvardytų šaltinių informaciją, kad J. Assange'as po „kelių valandų ar dienų“ gali būti išvarytas iš ambasados, bet Ekvadoro užsienio reikalų ministerija tvirtino neketinanti komentuoti „gandų, teorijų ar spėjimų“.
„Aukšto rango šaltinis iš Ekvadoro valstybės departamento „WikiLeaks“ pranešė, kad Julianas Assange'as bus išvarytas artimiausiomis valandomis arba dienomis prisidengus „INA Papers“ skandalo pretekstu, ir kad jau sutarta su Jungtine Karalyste dėl jo arešto“, – sakoma penktadienį socialiniame tinkle „Twitter“ paskelbtoje „WikiLeaks“ žinutėje.
Julianas Assange'as/Scanpix nuotr.
Dokumentų „INA Papers“ paketas buvo paviešintas vasarį. Kaip tvirtinama, jame yra informacijos apie Ekvadoro prezidento Lenino Moreno brolio įkurtos ofšorinės kompanijos „INA Investment“ operacijas. Skelbiama, kad dėl šio nutekinimo Ekvadoro Kongrese buvo surengtas tyrimas, o prezidentui gali grėsti apkalta.
„WikiLeaks“ įkūrėjas gavo prieglobstį ambasadoje Londone 2012 metais, Didžiosios Britanijos teismui nutarus, kad J. Assange'as turi būti išduotas Švedijai, kur jis buvo ieškomas dėl kaltinimų lytiniais nusikaltimais.
Ta byla vėliau buvo nutraukta, bet 47 metų australas tebėra įsitikinęs, kad jam gresia ekstradicija į Jungtines Valstijas, siekiančias teisti jį už tūkstančių įslaptintų dokumentų nutekinimą.
2018-ųjų spalį J. Assange'as pareiškė, jog Kitas mėgina išprašyti jį iš ambasados Londone, ir kad L. Moreno jau priėmė atitinkamą sprendimą, bet dar nenurodė jo vykdyti.
Be to, „WikiLeaks“ įkūrėjas iškėlė bylą Ekvadoro vyriausybei už jo „pagrindinių teisių“ pažeidimą šalies ambasadoje Londone.
Kitas patvirtino, kad nuo 2018-ųjų kovo mėnesio neleidžia J. Assange'ui naudotis internetu ir kaltina jį pažeidus „rašytinį įsipareigojimą“ nesikišti į Ekvadoro užsienio politiką.
Nebus perduotas kitai šaliai
J. Julianas Assange'as nebus perduotas jokiai kitai šaliai, kur jam gali grėsti „kankinimai arba mirties bausmė“, pareiškė Ekvadoro prezidentas.
„Paprašiau Didžiosios Britanijos garantijų, kad ponas Assange'as nebūtų perduotas jokiai šaliai, kur galėtų patirti kankinimus arba jam grėstų mirties bausmė“, – sakė L. Moreno socialiniame tinkle išplatintame vaizdo įraše.
„Didžiosios Britanijos vyriausybė raštu patvirtino“, kad laikysis šio reikalavimo, pridūrė L. Moreno.
Atimta Ekvadoro pilietybė
L. Moreno vyriausybė atėmė Ekvadoro pilietybę J. Assange'o, pranešė ekvadoriečių diplomatijos vadovas Jose Valencia (Chosė Valensija).
Pasak ministro, 2017 metais J. Assange'ui suteikta Ekvadoro pilietybė iš jo buvo atimta trečiadienį „dėl įvairių neatitikimų jo dokumentuose“.
Pripažino kaltu pažeidus paleidimo už užstatą sąlygas
J. Assange'as stojo prieš Londono teismą praėjus kelioms valandoms po jo sulaikymo Ekvadoro ambasadoje.
Londono teismas ketvirtadienio popietę pripažino J. Assange'ą pažeidus paleidimo už užstatą sąlygas JK. Jam skirta kardomoji priemonė suėmimas.
Dėl šio kaltinimo J. Assange'ui gresia iki vienų metų laisvės atėmimo bausmė.
Gegužės 2 dieną jis vėl stos prieš teismą dėl JAV pateikto ekstradicijos prašymo, susijusio su įtariamu įsilaužimu į kompiuterinius tinklus.
Julianas Assange'as/Scanpix nuotr.
J. Assange'o areštas sulaukė audringų reakcijų
J. Assange'o suėmimas sulaukė audringų reakcijų iš JAV valstybės paslapčių viešintojo priešų ir sąjungininkų.
J. Assange'o rėmėjai britų policijos įvykdytą jo suėmimą pavadino išpuoliu prieš laisvę, o kritikai sveikino areštą kaip pradėtą teisingumo vykdymą.
Kaip į 47 metų Australijos piliečio areštą reagavo pareigūnai, aktyvistai ir įžymybės?
Britų premjerė sveikina areštą ir dėkoja Ekvadorui už bendradarbiavimą
„Jungtinėje Karalystėje niekas nėra aukščiau įstatymo“, – sakė premjerė Theresa May (Tereza Mei) parlamento nariams ir padėkojo policijos pareigūnams už pademonstruotą „didelį profesionalumą“.
„WikiLeaks“: prieglobsčio nutraukimas yra „neteisėtas“
„Ekvadoras neteisėtai atšaukė J. Assange'o politinį prieglobstį, pažeisdamas tarptautinę teisę“, – rašoma „WikiLeaks“ pareiškime, paskelbtame socialiniame tinkle „Twitter“.
E. Snowdenas: „Tamsi akimirka“
„Assange'o kritikai gali džiūgauti, bet tai yra tamsi akimirka spaudos laisvei“, – parašė JAV paslapčių viešintojas Edwardas Snowdenas (Edvardas Snoudenas) tviteryje.
Rusija: JK „smaugia laisvę“
„Demokratijos“ ranka spaudžia laisvės gerklę“, – parašė Užsienio reikalų ministerijos atstovė spaudai Marija Zacharova socialiniame tinkle „Facebook“.
Ekvadoro lyderis pavadintas „išdaviku“
„Leninas Moreno, didžiausias išdavikas Ekvadoro ir visos Lotynų Amerikos istorijoje, leido Britanijos policijai užeiti į mūsų ambasadą Londone areštuoti J. Assange'o“, – parašė eksprezidentas Rafaelis Correa (Rafaelis Korėja) tviteryje.
„L. Moreno yra parsidavėlis. Tačiau tai, ką jis dabar padarė, yra nusikaltimas, kurio žmonija niekada nepamirš“, – pridūrė R. Correa, suteikęs J. Assange'ui prieglobstį šalies ambasadoje Londone 2012 metais.
J. Assange'ą kaltinanti švedė nori atnaujinti bylą
„Padarysime viską, ką galėsime, kad prokurorai atnaujintų tyrimą Švedijoje, o Assange'as būtų išduotas Švedijai ir teisiamas dėl išžaginimo. Kol nesuėjo senaties terminas, mano klientė viliasi žalos atlyginimo“, – naujienų agentūrai AFP sakė J. Assange'ą lytiniais nusikaltimais kaltinančios švedės advokatė Elisabeth Massi Fritz (Elizabet Masi Fric).
Australija: laukia „deramas“ procesas
Australijos užsienio reikalų ministrė Marise Payne (Maris Pein) sakė esanti „įsitikinusi“, kad J. Assange'as sulauks „deramų procesinių veiksmų per teismo procesą, kuris laukia Jungtinėje Karalystėje“.
Pamela Anderson buvo „šokiruota“
„Esu šokiruota. Ekvadorai, kaip tu galėjai? (Nes jis tave demaskavo). JK, kaip tu galėjai?“ – tviteryje klausė JAV televizijos serialo „Gelbėtojai“ (Baywatch) žvaigždė Pamela Anderson, kaip pranešama, artima J. Assange'o bičiulė.
Ji leido suprasti, kad Britanija šių veiksmų ėmėsi spaudžiama Jungtinių Valstijų ir norėdama nukreipti dėmesį nuo savo „Brexit“ problemų.
Jeremy Huntas: Julianas „nėra didvyris“
„Nepriimtina yra kam nors siekti išsisukti nuo teisingumo, o jis tai darė labai ilgą laiką ir todėl nėra didvyris“, – sakoma britų užsienio reikalų sekretoriaus Jeremy Hunto (Džeremio Hanto) pareiškime.
Julianas Assange'as/Scanpix nuotr.
Naujausi komentarai