Lyčių lygybė – vis dar tolimas tikslas Pereiti į pagrindinį turinį

Lyčių lygybė – vis dar tolimas tikslas

Lyčių lygybė – vis dar tolimas tikslas
Lyčių lygybė – vis dar tolimas tikslas / AFP nuotr.

Lygybė, moterų teisės, jų vaidmuo ekonomikoje, kultūroje ir politikoje – per 100 metų šie klausimai neprarado aktualumo.

Dž.Bondas persirengė moterimi

Tarptautinė moters diena šiemet minima 100-ąjį kartą. Stambiausiuose Lenkijos miestuose šia proga surengtos manifestacijos, kuriose dalyvavo feministinės organizacijos ir profesinės sąjungos.

Meksikoje moterys paminėjo Kovo 8-ąją maratonu. Jo organizatoriai siekė patraukti dėmesį į visuomenės problemas, kurios liko neišspręstos.

Nors Vakarų šalyse įstatymai gina lygias vyrų ir moterų teises, kai kurios problemos vis dar reikalauja dėmesio – pavyzdžiui, sąlygos, kurios leistų moterims greičiau grįžti į darbą po gimdymo.

Skurdžiose ir besivystančiose valstybėse dailiosios lyties atstovėms dažnai reikia didelės drąsos, kad jos galėtų garsiai pareikšti apie savo teises ir smurtą namuose.

Apie lyčių lygybę ir smurto prieš moteris neleistinumą priminė garsus aktorius Danielis Craigas. 100-osios Tarptautinės moters dienos proga jis nusifilmavo vaizdo klipe, kuriame užsidėjo gėlėtą suknelę ir blondinės peruką, kad savo kailiu pajustų, kaip šiame pasaulyje gyvenasi moterims.

Dar daug nepadaryta

Pernai įsteigtos Jungtinių Tautų moterų reikalų agentūros „UN Women“ vadovė, buvusi Čilės prezidentė Michelle Bachelet antradienį pareiškė, kad lyčių lygybė vis dar yra tolimas tikslas. Anot jos, pionierės, kurios inicijavo Moters dienos minėjimą kovodamos už geresnes darbo sąlygas, teisę balsuoti ir eiti valstybines pareigas bei lygias teises su vyrais, į šiandienos pasaulį galėtų žiūrėti apimtos maišytų pasididžiavimo ir nusivylimo jausmų.

„Per pastarąjį šimtmetį moterų teisės buvo smarkiai išplėstos“, – pripažino M.Bachelet, kalbėdama apie beveik universalia tapusią teisę balsuoti, galimybes dirbti darbą, kurio anksčiau moterys negalėjo rinktis, smurtą šeimoje draudžiančius įstatymus, kurie galioje dviejuose trečdaliuose pasaulio šalių, ir Jungtinių Tautų Saugumo tarybos pripažinimą, jog seksualinė prievarta yra tyčinė karo taktika.

Bet ir šiandien berniukai dažniau patenka į mokyklas, negu mergaitės, du trečdaliai neraštingų suaugusiųjų yra moterys, o kas 90 sekundžių viena moteris miršta gimdydama arba dėl neštumo komplikacijų, nors pasaulyje jau yra ir žinių, ir išteklių, kurie gali užtikrinti saugų gimdymą. Be to, dailiosios lyties atstovės ir šiandien uždirba mažiau už vyrus dirbdamos tą patį darbą, neturi lygių paveldėjimo teisių.

Pasak M.Bachelet, tik 28 moterys yra valstybių ar vyriausybių vadovės. Tarpparlamentinė sąjunga praėjusią savaitę paskelbė, kad moterų parlamentarių proporcinė dalis visame pasaulyje pakilo iki rekordinių 19 proc., bet lyčių lygybei politikoje pasiekti to esą nepakanka. Su kliūtimis iki šiol susiduria verslo karjeros laiptais kopiančios moterys, ypač norinčios patekti stambių bendrovių direktorių tarybas ir kitus aukščiausius postus.

Badaujančių būtų mažiau

Jungtinių Tautų maisto ir žemės ūkio organizacija paskelbė, kad moterys ūkininkės irgi susiduria su diskriminacija. Pasak organizacijos, jeigu jos gautų lygias galimybes valdyti žemę, naudotis technologijomis ir finansinėmis paslaugomis, gauti išsilavinimą ir išeiti į rinką, badaujančių žmonių skaičių visame pasaulyje pavyktų sumažinti net 150 mln.

Jungtinių Tautų Gyventojų fondo direktorius Babatunde‘as Osotimehinas atkreipė dėmesį į dar kelias problemas. Anot jo, kovojant prieš lyčių nelygybę būtina užtikrinti mergaitėms galimybę išvengti ankstyvų santuokų ir mokytis mokyklose, vyrai ir moterys turi planuoti šeimą kaip lygūs partneriai, o nėščios moterys neturi bijoti prarasti darbą.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra