Minios žmonių šeštadienį džiaugsmingai šventė Bangladešui ir Indijai apsikeitus mažytėmis teritorijos salelėmis ir taip užbaigus vieną sunkiausių teritorinių ginčų pasaulyje, dėl kurio tūkstančiai žmonių beveik septynis dešimtmečius gyveno nežinioje.
Laikrodžiui išmušus vieną minutę po vidurnakčio (penktadienį 21 val. 1 min. Lietuvos laiku), tūkstančiai žmonių, kurie gyveno be mokyklų, ligoninių ir elektros, pratrūko džiaugsmo šūksniais sveikinti savo naująsias pilietybes.
„Tamsoje gyvenome 68 metus“, – sakė 20-metis Russelas Khandakeris (Raselas Khandakeris), šokdamas su draugais Dašiar Čharos anklave, kuris priklausė Indijai, o dabar tapo Bangladešo dalimi.
„Pagaliau pamatėme šviesą“, – sakė jis AFP.
Iš viso 162 mažytės teritorijos salelės – 111 Bangladeše ir 51 Indijoje – šeštadienį buvo oficialiai perduotos jas supančioms šalims – po birželio, kai Daka ir Delis pasirašė susitarimą dėl sienos.
Šis apsikeitimas teritorija reiškia, kad maždaug 50 tūkst. žmonių, kurie nuo 1947 metų gyveno tuose izoliuotuose anklavuose, dabar taps dalimi tų šalių, kurių teritorija supa jų namus.
Dašiar Čharoje tūkstančiai žmonių šventė nepaisydami musoninių liūčių – jie žygiavo lietaus permerktomis purvinomis gatvėmis, giedodami Bangladešo himną ir šaukdami: „Mano šalis, tavo šalis. Bangladešas! Bangladešas!“
Kiti uždegė 68 žvakutes, kurios žymėjo „68 metų nesibaigiančio skausmo ir pažeminimo“ pabaigą.
20-metė Sharifa Akter (Šarifa Akter) rankoje laikė žvakę ir šypsojosi. „Dabar galiu įgyvendinti savo svajonę būti aukščiausio rango vyriausybės biurokrate“, – sakė ji AFP.
„Dabar mes žmonės su visomis žmogaus teisėmis“, – sakė 18-metis Maidulas Islamas.
Bangladešo ir Indijos pareigūnai šeštadienį ryte per oficialias ceremonijas savo naujose teritorijose iškėlė atitinkamas vėliavas.
„6 val. visuose 111-oje anklavų, kurie dabar yra Bangladešo teritorijos dalis, keldami Bangladešo vėliavas sugiedojome himną“, – sakė Shafiqulas Islamas (Šafikulas Islamas), vyriausybės aukšto rango administratorius šiauriniame Debigandžo rajone.
Pasak jo, Bangladešo vyriausybė dabar vykdys „greitą generalinį planą“ šiems anklavams vystyti. Į jį įtraukti nauji keliai, mokyklos, elektros tiekimo linijos ir ligoninės.
Naujausi komentarai