Tuo metu, kai visame pasaulyje dangų įvairiomis spalvomis dažė naujametiniai fejerverkai, Gazos ruože virš žmonių galvų skriejo skausmą ir mirtį nešančios bombos. Netgi naktį į sausio 1-ąją Izraelis tęsė bombardavimą, jis jau nusinešė daugiau nei 400 žmonių gyvybes. Sprogimai užgožia spąstuose atsidūrusių palestiniečių pagalbos šauksmą. Taip pat ir tarptautinės bendruomenės raginimus Izraeliui nutraukti atakas ir į konflikto zoną įleisti humanitarinę pagalbą.
Sprogimai neleidžia užmigti
23 metų palestinietis Adhamas Khalilas gyvena Gazos ruože. "Kas skambina? Iš Lietuvos? Keista, kad prisiskambinot, – čia yra problemų dėl ryšio, – į dienraščio žurnalistės skambutį atsiliepė vaikinas. – Oro atakos vis dar tęsiasi, kas porą minučių bombarduojamas visas Gazos ruožas. Atakuojamos transporto stotys, mečetės, islamo universitetai. Izraelis puola visus pastatus: praneša ir liepia evakuotis, o tada bombarduoja. Bet kartais žmonių dar lieka viduje – civiliai jiems irgi taikinys. Jau ne pirmą naktį nemiegu, dėl nuolatinių sprogimų tai neįmanoma."
Izraelio karinės pajėgos susprogdino universitetą, esantį šalia to, kuriame A.Khalilas baigė anglų kalbos studijas. Kol dienraščio žurnalistė su palestiniečiu kalbėjosi telefonu, šalia jo namų nugriaudėjo du sprogimai.
"Iš Gazos išvykti negali niekas – sienos uždarytos. Žmonių padėtis labai prasta – nei maisto, nei degalų, elektros būna tik tris valandas per parą. Ligoninės nesugeba pasirūpinti visais sužeistaisiais, baigiasi medikamentų atsargos," – pasakojo vaikinas. Paklaustas, ar jo šeima ir draugai nenukentėjo nuo atakų, jis sakė nežinantis. Mobilusis ryšys labai prastas, vaikinas negali su visais susisiekti.
"Manau, kad Izraelis atsakingas už visą šitą košę. Ir JAV. Amerika remia Izraelį visur ir visada, o pasaulis kieno klausosi? Tik jų ir ES. Kiti balso tarptautinėje arenoje neturi. Žiniasklaidoje taip pat paprastai atspindima tik viena konflikto pusė. O "Hamas" organizacija – tik pretekstas. Jie (izraeliečiai – red. past.) nori mus sunaikinti, užimti Gazos ruožą – jie puola ne teroristus, o mus visus. Konfliktas tęsis tol, kol pasikeis Izraelio valdžia. Viskas remiasi į politiką," – savo mintimis apie Artimųjų Rytų konfliktą dalijosi A.Khalilas.
Siekis – taika ir ramybė
Ronas Bigmanas, 27 metų kompiuterių inžinierius iš Tel Avivo, konfliktą mato iš kitos fronto pusės. "Mes bandėm pasiekti taiką – buvo derybos 2000-taisiais. Bet kas iš to, jei jie nesiklauso? Beje, jie pirmi pradėjo dabartinį karą. Iš Gazos ruožo į mus lėkė raketos," – aiškino vyras. Pasak jo, visi bandymai pasiekti taiką nedavė rezultatų, todėl Izraelis ėmėsi kraštutinių priemonių – oro antskrydžių.
"Mes nenorim užgrobti Gazos, vienintelis siekis – taika ir ramybė regione. Kai sakau "mes", turiu omeny nuomones, kurios sklando Tel Avive šiuo metu, – kalbėjo izraelietis. – Nepritariu žmonių žudymui. Bet civilių niekas ir nepuola, atakuojami tik "Hamas" pastatai."
R.Bigmanas yra kariuomenės rezervininkas, bet atlikti pareigos tėvynei jo kol kas nekvietė. Jei reikės, vyras tvirtino eisiąs į frontą neišsisukinėdamas. Tiesa, kariuomenėje jam tektų dirbti prie kompiuterių, o ne kovoti mūšio lauke.
R.Bigmanas labai nerimauja dėl draugų ir artimųjų, kurie gyvena pietinėje Izraelio dalyje. "Jie nuolat turi sėdėti slėptuvėse, nes ten niekada saugus nesijauti. Net ir Tel Avive gyvenimas pasikeitė: viskas tarsi sustojo, sulėtėjo. Nebėra kasdienio šurmulio. Šiandien (pirmadienį – red. past.) mano gimtadienis. Paprastai švenčiu su draugais klube ar dar kur nors, bet šiemet nieko nenoriu. Tik taikos ir ramybės mūsų regione," – apie savo viltis pasakojo R.Bigmanas.
Pasiruošę kovai sausumoje
Deja, daugiau nei pusę amžiaus trunkantis Izraelio ir arabų šalių konfliktas greitos atomazgos nežada. Visi puikiai supranta, kad netrukus bus pasiektas naujas paliaubų susitarimas, jis vėl kuriam laikui sustabdys kraujo liejimą. Bet iki tos akimirkos, kai nutils ginklai, abi pusės stengiasi išpešti kuo daugiau naudos. Izraelis siekia sugniuždyti "Hamas" karinį potencialą, todėl bombarduoja šios grupuotės objektus Gazos ruože. Palestiniečių ekstremistai, sužlugdę ankstesnes paliaubas, siekia nutraukti Izraelio taikomą blokadą, kuri paralyžiavo gyvenimą Gazos ruože.
Pasak ekspertų, priešininkui suduoti stiprų smūgį Tel Avivas galės tik surengęs operaciją sausumoje. Izraelio tankai jau stovi prie Gazos ruožo sienos ir laukia įsakymo pulti. Jo laukia ir "Hamas" kovotojai. Jie bejėgiai prieš Izraelio oro antpuolius, o įsivėlę į partizaninį karą žmonių gausiai gyvenamoje teritorijoje tikisi skaudžiai pamokyti Tel Avivą, kaip 2006 m. tai padarė Libano kovotojų grupuotė "Hezbolla".
Ekspertai teigia, kad "Hamas" per pastaruosius keletą metų sustiprėjo. Kai 2007 m. perėmė Gazos ruožo kontrolę, grupuotė padidino arsenalą ir patobulino taktiką. Kovotojai įsigijo pažangesnių prieštankinių raketų, vietoj "Qassam" raketų vis dažniau naudoja toliau skriejančias "Katiušas", įgudo dėti pakelėse bombas ir sprogmenis, valdomus mobiliaisiais telefonais.
Izraelis tvirtina, kad prieš šešis mėnesius sudarytas paliaubų susitarimas leido palestiniečiams ekstremistams atsikvėpti, atgauti jėgas, taip pat sukaupti didesnį arsenalą. Tel Avivo duomenimis, nuo 2007 m. "Hamas" slapčia į Gazos ruožą įvežė 80 t sprogmenų. Jie dažniausiai gabenami požeminiais tuneliais per Egipto sieną, talkinant dviem svarbiausiems palestiniečių globėjams – Iranui ir Sirijai.
Skaičiai ir faktai
*Gazos ruožą kontroliuojanti palestiniečių ekstremistinė grupuotė "Hamas" gruodžio 18 d. nutraukė paliaubas su Tel Avivu ir vėl ėmė leisti raketas į Pietų Izraelį. Per šias atakas žuvo trys taikūs gyventojai ir vienas kareivis, 56 žmonės buvo sužeisti.
*Atsakydamas į palestiniečių veiksmus Izraelis praėjusį šeštadienį pradėjo karinę operaciją "Lydytas švinas" ir ėmė iš oro bombarduoti ekstremistų objektus Gazos ruože. Šių atakų aukomis tapo daugiau nei 400 palestiniečių. Dauguma jų yra "Hamas" nariai, bet aukų sąraše – ir 42 vaikai. Per Izraelio antpuolius 1600 palestiniečių buvo sužeisti.
*Ketvirtadienį per Izraelio antpuolį savo namuose žuvo vienas aukščiausių "Hamas" lyderių Nizaras Rayanas. Bombarduojant taip pat žuvo keturios jo žmonos ir devyni vaikai.
*Trečiadienį Tel Avivas atmetė Prancūzijos pasiūlymą paskelbti 48 valandų paliaubas ir įleisti į Gazos ruožą humanitarinę pagalbą.
Naujausi komentarai