"British Petroleum" (BP) tikina sustabdžiusi naftos nutekėjimą Meksikos įlankoje, bet apie gamtai padarytą žalą bus dar ilgai kalbama. O kitame pasaulio krašte – Nigerijoje, dėl užsienio naftos bendrovių veiklos vanduo seniai tapo juodu ir niekam tai nerūpi.
Neteisybė: nors Nigerio deltos regionas duoda 80 proc. visų šalies pajamų, vietos gyventojai to nejaučia. Pragyvenimo lygis čia mažiausias Nigerijoje, o užterštumas – didžiausias.
Labiausiai užteršta vieta
Didžiulės naftos dėmės Nigerio upės deltoje jau tapo natūralaus peizažo dalimi. Tropinė vieta virto tikra naftos pelke, rašo JAV dienraštis "The New York Times".
Ekspertai teigia, kad tikriausiai nėra labiau nafta užterštos vietos pasaulyje nei Nigerio delta, o vietos gyventojai tik stebisi pasaulio isterija dėl naftos išsiliejimo Meksikos įlankoje. Tik prieš keletą savaičių čia buvo uždarytas "Royal Dutch Shell" priklausantis naftotiekis, kuris sprogo prieš tris mėnesius ir nuo to laiko iš jo liejosi nafta. Jokios gyvybės šalia tos vietos. Ten, kur anksčiau buvo galima sužvejoti krevečių ir krabų, dabar viskas virto juodai rudu pasauliu.
Netoli nuo tos vietos juoduoja dar viena didžiulė dėmė, kuri susidarė balandį nutekant naftai. Kiek toliau, kur dar gegužę įvyko bendrovės "Exxon Mobil" naftotiekio avarija, žvejai keikia savo tuščius ir juoduoju auksu nudažytus tinklus.
"Čia neįmanoma nieko sugauti", – skundėsi vietos žvejys Piusas Doronas.
"Mano kūnas padengtas "Shell" nafta", – pritarė prekiautoja Hannah Baage.
Nuskurdintas regionas
Nors šis Nigerijos regionas duoda 80 proc. visų šalies pajamų, vietos gyventojai to nejaučia. Pragyvenimo lygis čia mažiausias Nigerijoje.
"Prezidentas Barackas Obama rūpinasi savo žmonėmis, – prisiminęs aktyvią Baltųjų rūmų kovą su BP dėl nelaimės Meksikos įlankoje kalbėjo vietos pareigūnas Claytusas Kanyie. – Bet šie žmonės niekam neįdomūs. Baigia išmirti visas vandens pasaulis. Anksčiau čia buvo krevečių, o dabar tai jau praeitis."
Netoliese matyti dūmai. Ten darbuojasi Nigerijos saugumo pajėgų saugomi naftos vagys, kuriems taip pat aplinka nerūpi.
2 mlrd. litrų teršalų
Nafta iš senų ir surūdijusių naftotiekių nekontroliuojamai sunkiasi į vandenį. Prie to dar prisideda sabotažo ir vagystės atvejai, kurių gausu neramiame regione. Skaičiuojama, kad Nigerio deltoje per pastaruosius 50 metų išsiliejo per 2 mlrd. litrų naftos, arba 41,8 mln. litro kasmet.
Todėl paniką dėl naftos nutekėjimo Meksikos įlankoje vietiniai palydi su ciniška šypsena.
"Mums labai gaila, bet tai pas mus vyksta jau 50 metų", – teigė kitas vietos pareigūnas Emmanas Mbongas.
Nigerijos aplinkosaugininkų įspėjimai atsimuša tarsi į sieną.
"Gamta čia jau negyva", – teigė didžiausio šio Nigerijos naftos regiono miesto Porto Harkorto Aplinkosaugos, žmogaus teisių ir vystymosi centro atstovas Patrickas Naagbantonas.
Tiesa, nors daug kas Nigerio deltoje sunaikinta, bet dar daug kas ir išlikę. Aplinkosaugininkai teigia, kad dar ne viskas prarasta ir jei dabar būtų imtasi priemonių, būtų galima viską sugrąžinti į savo vietas.
Praėjusiais metais Nigerija išgaudavo 2 mln. barelių naftos per dieną ir per 50 metų gausybė kilometrų naftotiekių buvo nutiesta per vietos pelkes. "Shell" yra didžiausias vietos žaidėjas. Aplinkai pavojingi bendrovės naftos bokštai yra išsidėstę tūkstančių kvadratinių kilometrų teritorijoje. Dažnai jie leidžia naftą net tada, kai ji jau nebeišgaunama.
"Nafta tiesiog iššauna į orą ir teka tarsi fontanas. Prireikia savaičių, kol jie sugeba uždaryti vožtuvus", – pasakojo vietinis.
Niekam neįdomūs
Patys "Shell" atstovai tikina, kad didžioji dalis užterštumo yra vagysčių arba sabotažo atvejai.
"Nemanome, kad elgiamės neatsakingai. Dirbame išskirtinėje vietoje, kur saugumas ir netvarka yra pagrindinės bėdos", – teigė "Shell" atstovė spaudai Caroline Wittgen.
Naftos bendrovės taip pat tikina, kad išvalo viską, ką priteršia. "Exxon Mobil" atstovas Nigelis A.Cookey-Gamas tikino, kad jų darbuotojai surinko beveik visą neseniai ištekėjusią naftą (40 tūkst. litrų).
Tačiau daugelis ekspertų ir vietos pareigūnų tvirtina, jog naftos bendrovės per daug kaltina sabotažą, kad sumažintų savo atsakomybę. Naftos išsiliejimų konsultantas Richardas Steineris 2008 m. parengtoje ataskaitoje teigė, kad "naftotiekių avarijos Nigerijoje yra daug kartų dažnesnės nei kur nors kitur pasaulyje", o "Shell" net pripažįsta, kad nusidėvėję vamzdynai praleidžia naftą.
"Negalime aptikti žuvies. Visur nafta", – teigė pajūrio žvejys Patrikas Okoni.
"Apie mus nerašo tarptautinė žiniasklaida, todėl mes niekam neįdomūs, – kalbėjo E.Mbongas. – Mūsų ašarų niekas nemato."
Naujausi komentarai