Nors B.Obama liks prezidentas iki pat jo įpėdinio inauguracijos, jo skubota, beprotiško tempo H.Clinton palaikymo kampanija buvo veikiau paties šalies vadovo atsisveikinimo su tauta turas.
Viešėdamas Mičigane, Naujajame Hampšyre ir Pensilvanijoje B.Obama pasidavė nostalgijai, pasakojo senas istorijas ir nubraukė ašarą, dėkodamas tautai, kad 2008 metais netikėtai parodė pasitikėjimą „liesu vyruku juokingu vardu“.
Prezidentas sakė, kad pastaruoju metu buvo dažnai klausinėjamas, ar viltis, tapusi jo kampanijos simboliu, per aštuonerius jo valdymo metus kokiu nors būdu išliko.
„Atsakymas yra taip“, – sakė B.Obama Nepriklausomybės bulvare, ne per toliausiai nuo JAV nepriklausomybės simbolio – Laisvės varpo. Jis sakė tebetikintis, kad viltis tebėra – „ir taip yra dėl jūsų“.
„Laiškuose, kuriuos man rašėte, ašarose, kurias išliejote dėl prarastų artimųjų, nuolat regėjau jūsų gerumą, stiprybę ir širdį“, – sakė B.Obama.
Tuomet Obamos ir H.Clinton su savo vyru Billu (Bilu) apsikabino ant scenos: buvęs ir dabartinis prezidentai demokratai; pirmasis juodaodis šalies vadovas ir moteris, antradienį galinti užtikrinti dar vieną istorinį proveržį.
Atėjo eilė pasisakyti M.Obamai, kurios gilios kalbos, pasakytos šios kampanijos metu, padarė didelį įspūdį daugeliui amerikiečių ir sutelkė abi šeimas vienai amerikietiškai istorijai: visa vienijančios galimybės, kuri, jos manymu, galėtų varžytis su respublikono Donaldo Trumpo (Donaldo Trampo) vizija.
Ji sakė, kad žavisi šalimi, kur „tokia mergina kaip aš, iš pietinės Čikagos dalies, ir kurios proprosenelis buvo vergas, gali lankyti vieną geriausių planetos universitetų. Kur vienišos motinos iš Havajų maišytos rasės sūnus ir vienišos motinos iš Hopo Arkanzase, sūnus gali patekti į Baltuosius Rūmus“.
„Ačiū, kad priimate mus savo bendruomenėse, suteikdami mums galimybę – nežiūrint to, ar sutinkate su mūsų politika ar ne“, – sakė M.Obama.
Ji pareiškė, kad užtikrinti H.Clinton pergalę šiuose rinkimuose yra „tikriausiai paskutinis ir pats svarbiausias dalykas, kurį galiu padaryti savo šaliai, būdama pirmąja šalies ponia“.
Tačiau taip buvo ne visada. 2008 metais, kai B.Obama nugalėjo H.Clinton per pirminius rinkimus, šių demokratų atstovų santykiai karstelėjo. Jie vėl atšilo tik tuomet, kai B.Obama paskyrė H.Clinton valstybės sekretore.
Praėjus beveik dešimtmečiui, Obamoms H.Clinton reikalinga ne mažiau negu prezidentinė pora yra reikalinga kandidatei, iškilus grėsmei, kad D.Trumpas sunaikins dabartinio šalies vadovo palikimą. Prezidentas savo šalininkams An Arbore Mičigano valstijoje anksčiau pirmadienį sakė, kad visi jo pasiekimai „lėks pro langą, jei rytoj nelaimėsime“.
H.Clinton taip pat mąstė apie sudėtingą kovą, kuri atvedė ją iki šios akimirkos.
„Smarkiai gailiuosi, kad kampanijos tonas tapo toks piktas“, – sakė H.Clinton, tačiau D.Trumpo nepaminėjo. Visiškai nesubtiliai demonstruodama politinį simbolizmą, ji kalbėjo stovėdama prie tribūnos, ant kurios buvo pritvirtintas prezidento herbas.
Obamos visiškai supranta, kad, nepaisant to, laimės H.Clinton antradienį ar ne, jų epocha jau artėja prie pabaigos. Abu pirmosios šalies poros nariai pareiškė, kad nei vienas jų nesiruošia ateityje kovoti dėl prezidento posto.
Lyg dovaną H.Clinton, B.Obama pasiūlė savo kampanijos šūkį – „Užvestas, pasiruošęs pradėti“ (Fired up, ready to go) – ir papasakojo mitingo Naujajame Hampšyre dalyviams jo atsiradimo istoriją. Šią frazę prieš aštuonerius metus pasiūlė viena nepažįstama B.Obamos šalininkė, atėjusi į vieną jo renginį Pietų Karolinoje.
„Tai tik parodo, kaip vienas balsas gali pakeisti padėtį viename kambaryje, o vėliau mieste, valstijoje ir šalyje, – sakė B.Obama. – Ir jei jis gali pakeisti šalį, gali pakeisti ir visą pasaulį“, – sakė jis.
Naujausi komentarai