Pereiti į pagrindinį turinį

Palestina tikisi Lietuvos paramos derantis su Izraeliu

2016-02-21 10:21
BNS inf.
Palestina tikisi Lietuvos paramos derantis su Izraeliu
Palestina tikisi Lietuvos paramos derantis su Izraeliu / Scanpix nuotr.

Palestina nesiekia pakeisti Lietuvos požiūrio į Izraelį, bet mato Lietuvą kaip tarpininkę dėl taikos derybų, pareiškė į Lietuvą atvykusi aukšto rango Palestinos diplomatė.

Užsienio reikalų viceministrė Amal Jadou (Amal Džiadu) interviu BNS Vilniuje sakė, kad Lietuva galėtų diplomatinais ryšiais paskatinti Izraelį dalyvauti Paryžiuje vasarą planuojamoje konferencijoje, kurioje tikimasi postūmių Palestinos valstybingumui įtvirtinti.

„Norėčiau matyti Lietuvą per savo diplomatinius ryšius siunčiant pozityvią žinutę Izraelio vyriausybei, kad būtų iš esmės judama į priekį ir per derybas įsipareigojama pasiekti dviejų šalių sprendimo ir sukurti Palestinos valstybę. Taip pat norėčiau matyti Lietuvą imantis vaidmens Europos Sąjungoje, remiant Prancūzijos iniciatyvą rengiant taikos konferenciją“, - sakė viceministrė.

Prancūzijos iniciatyva siekiama pratęsti diplomatinį procesą tarp izraeliečių ir palestiniečių, kuris nutrūko 2014-ųjų balandį. Iniciatyvą pasveikino Palestinos prezidentas Mahmoudas Abbasas (Mahmudas Abassas), tuo metu, remiantis Izraelio žiniasklaidos pranešimais, Izraelio premjeras Benjaminas Netanyahu (Benjaminas Netanjahu) žada apsispręsti dėl dalyvavimo konferencijoje tik gavęs oficialų kvietimą.

Nors Lietuva Jungtinėse Tautose paprastai nepalaiko Palestinai naudingų iniciatyvų, viceministrė sakė pastaraisiais metais „matanti permainų“ dvišaliuose santykiuose, ypač „aiškinantis ir suprantant“ vieni kitų pozicijas.

„Būdama čia nesistengiu įtikinti Lietuvos nutraukti ryšius su Izraeliu. Esu čia bandydama įtikinti Lietuvą būti už taiką ir padėti rasti sprendimus, kurie baigtų neteisingą mano šalies, mano valstybės okupaciją“, - sakė A.Jadou.

Viceministrė teigiamai vertina Europos Sąjungos patvirtintą „žymėjimo direktyvą“, kuria ES šalys paragintos žymėti Vakarų Krante veikiančių Izraelio kompanijų produkciją kaip pagamintas tame regione, o ne kaip „pagaminta Izraelyje“. Šią iniciatyvą Izraelio premjeras pavadino „teisingumo iškraipymu“.

„Kilmės nuoroda ar „žymėjimas“ yra žingsnis teisinga linkme, bet ne lemtingas žingsnis. Pasaulis, ES, JAV - visi sako, kad nausėdijos yra nelegalios, atsižvelgiant į tarptautinę teisę. Iš to kylanti pasekmė - produktai, kurie yra gaminami nausėdijose, yra nelegalūs ir turėtų būti boikotuojami“, - Palestinos poziciją pateikė ji.

Viceministrė teigia dar anksčiau gavusi Lietuvos atstovų patikinimą, jog Lietuva įsipareigojusi vykdyti direktyvą, nors pernai ir nepalaikė kai kurių valstybių iniciatyvos, po kurios gimė ES dokumentas.

Viceministrė susitikime su Lietuvos užsienio reikalų ministru Linu Linkevičiumi teigia kalbėjusi apie ekonomikos, verslo, turizmo, žemės ūkio sektorių bendradarbiavimą, taip pat apie bendradarbiavimo programas tarp Vilniaus universiteto ir Palestinos aukštųjų mokyklų. Aptartas Lietuvos vaidmuo Europos Sąjungoje bei jos santykiuose su Palestina, taip pat politinis Izraelio-Palestinos procesas.

A.Jadou pažymėjo, jog Palestina yra prisijungusi prie Arabų koalicijos prieš Islamo valstybę - anot jos, „Daesh“ (kitas Islamo valstybės pavadinimas) yra daugiau ne karinis, o ideologinis judėjimas, tad, jos nuomone, būtina laimėti ne tik fizinį, o ir „ideologinį karą“.

Kaip pagrindinius kovos su šia organizacija tikslus ji įvardijo Arabų pasaulio demokratizavimą, Izraelio-Palestinos konflikto sprendimą, taip pat skatinti ekonominį vystymą regione - tai leistų išlaikyti jaunimą arabų valstybėse ir galėtų atbaidyti nuo stojimo į „Islamo valstybės“ grupuotės gretas.

Kalbėdama apie padėtį Sirijoje, diplomatė pažymėjo, jog nuo praėjusio amžiaus vidurio į šią šalį pasitraukė per 400 tūkst. pabėgėlių - Palestina esą siekia palaikyti ryšį su visomis konflikto pusėmis Sirijoje, siekdama išvengti palestiniečių kraujo praliejimo, taip pat pasisako už šalies teritorinį vientisumą ir sirų teisę „išsirinkti savo vyriausybę ir lyderius demokratiniu keliu“. Ji aiškiai neatsakė, ar remia Rusijos oro atakas regione bei JAV buriamos koalicijos siekius.

„Mes norime, kad „Daesh“ būtų nugalėta (...), nenorime, kad „Daesh“ išsiplėstų už Sirijos, Irako ribų į kitas vietas mūsų regione“, - pažymėjo ji.

Naujausi komentarai

Komentarų nėra