Šis komentaras buvo išspausdintas penktadienį Italijos vyskupų konferencijos laikraštyje „Avvenire“, Amerikos kardinolui Raymondui Burke'as (Reimondui Berkui) suabejojus popiežiaus valdžia, susiginčijus dėl išsiskyrusių ir naujas šeimas sukūrusių katalikų teisių.
Anksčiau šią savaitę viename interviu R. Burke'as sakė, kad gali prireikti labai reto „oficialaus pataisos dokumento“, jeigu Pranciškus neatsakys į laišką, kurį jam parašė jis ir dar trys kardinolai, ragindami pateikti paaiškinimus popiežiaus paskelbtam dokumentui šeimos tema.
Dėl šio iššūkio „manęs nekankina nemiga“, sakė 79-erių metų popiežius laikraščiui „Avvenire“.
„Kartais tokia kritika paprasčiausiai siekiama patvirtinti išankstines nuostatas, o ne sukelti diskusiją. Jie nėra atviri, juos veda piktas noras kurstyti susiskaldymą“, – sakė jis.
Nors Pranciškus bando nekreipti dėmesio į šią problemą, pontifiko sprendimas nerengti tradicinio kardinolų susirinkimo prieš šeštadienį įvyksiančią 17 naujų kardinolų paskyrimą, yra laikomas bandymu išvengti santykių aiškinimosi su konservatyvių pažiūrų bažnyčios veikėjais.
„Atkakliai nesupranta“
Vatikano eksperto Marco Tosatti (Marko Tosačio) teigimu, atrodo, kad ketinama iš naujo pateikti svarstyti šį laišką „ne tik tiems, kurie pasirašė prašymą dėl paaiškinimų, bet, galbūt, ir kitiems kardinolams, kurie norėtų (išgirsti) aiškų popiežiaus žodį“.
Susidarytų padėtis, kurios Pranciškus „norėtų išvengti“, rašo M. Tosatti savo tinklaraštyje.
Kardinolai R. Burke'as, Carlo Caffarra (Karlas Kafara), Walteris Brandmuelleris (Valteris Brandmiuleris) ir Joachimas Meisneris (Joachimas Meisneris) savo laiške perspėja „dėl daugelio tikinčiųjų rimto suklaidinimo ir sumišimo“.
„Kai kurie atkakliai nesupranta“, – atsakė Pranciškus „Avvenire“.
„Jiems yra balta arba juoda, nors einant gyvenimui, reikia priimti tuos sprendimus“ dėl to, kas teisinga arba neteisinga, sakė popiežius, kalbėdamas apie savo nuostatą, kad Bažnyčia turi būti lankstesnė ir atsižvelgti į atskirus nusidėjėlių arba atstumtųjų atvejus.
Pasak Pranciškaus, jo požiūris atitinka reformas, kurioms buvo pritarta II Vatikano susirinkime septintajame dešimtmetyje.
„Istorikai sako, kad reikia 100 metų, kad Bažnyčia gerai įsisavintų susirinkimo nutarimus. Mes esame pusiaukelėje“, – pridūrė Pranciškus.
„Rimta klaida“
Konservatyvūs Bažnyčios veikėjai griežtai priešinosi pasiūlymui leisti teikti Komuniją išsiskyrusiems ir vėl susituokusiems katalikams, argumentuodami, kad tai kelia grėsmę mokymui, jog santuokos yra nenutraukiamos.
Nors popiežius tiesiogiai nemini šios problemos po sinodo paskelbtame 260 puslapių Apaštališkajame paraginime apie meilę šeimoje „Amoris laetitia“ („Meilės džiaugsmas“), kai kurie vyskupai jo žodžius aiškina taip: daliai pakartotinai susituokusių katalikų leidžiama priimti Šv. Komuniją.
„Ši mintis..., kad popiežius turi būti tam tikras novatorius, vadovaujantis revoliucijai Bažnyčioje ar kažkam panašaus, yra visiškai svetima“, – sakė 68-erių metų R. Burke'as interviu „National Catholic Register“, kuris buvo išspausdintas šią savaitę.
„Bažnyčios tradicija numato Romos (katalikų) pontifiko pataisymo praktiką. Akivaizdu, kad tai būna gana retai“, – sakė jis.
Bet jeigu popiežius ignoruos prašymą pateikti paaiškinimus, „tada, sakyčiau, kils klausimas dėl oficialaus dokumento rimtai klaidai ištaisyti priėmimo“, pridūrė kardinolas.
Amerikos kardinolas atstovauja reformų priešininkų stovyklai nuo pat Pranciškaus išrinkimo pontifiku 2013 metų kovo mėnesį.
2014 metų pabaigoje R. Burke'as buvo pašalintas iš Vatikano aukščiausiosios teismo institucijos vadovo posto ir paskirtas Maltos ordino – labdara užsiimančios organizacijos – kapelionu. Šios pareigos yra daugiausiai reprezentacinės. Tačiau net ir pažemintas pareigose R. Burke'as išliko aistringas popiežiaus reformų kritikas.
Naujausi komentarai