Pereiti į pagrindinį turinį

Rusai jau pajuto sankcijų jėgą: prie bankomatų – eilės, šluoja santaupas ir laiko po pagalve

2022-03-01 15:19
DMN inf.

„Jei galėčiau išvykti iš Rusijos dabar, taip ir padaryčiau. Bet negaliu mesti darbo“, – BBC sakė Ukrainos agresoriaus šalyje gyvenantis Andrejus.

Scanpix nuotr.

Jis teigė negalintis gauti būsto paskolos Maskvoje, nes buvo padidintos palūkanų normos.

BBC duomenimis, milijonai rusų kaip Andrejus pradeda jausti Vakarų ekonominių sankcijų, skirtų nubausti šalį už įsiveržimą į kaimyninę Ukrainą, poveikį.

„Planuoju kuo greičiau susirasti naujų klientų užsienyje ir išsikraustyti iš Rusijos su pinigais, kuriuos sukaupiau pirmai įmokai“, – sakė 31 metų pramonės dizaineris.

„Man čia baisu – žmonės buvo suimti už pasisakymus prieš partinę liniją. Man gėda, nes net nebalsavau už valdančiuosius“, – pridūrė jis.

Dabar Rusijai taikomos sankcijos įvardijamos kaip ekonominis karas – jomis siekiama izoliuoti šalį ir sukurti joje gilią recesiją. Vakarų lyderiai tikisi, kad precedento neturinčios priemonės pakeis Kremliaus mąstymą.

Man čia baisu – žmonės buvo suimti už pasisakymus prieš partinę liniją. Man gėda, nes net nebalsavau už valdančiuosius.

Paprasti Rusijos gyventojai susiduria su įšaldytų santaupų problema. Jų gyvenimas – sutrikdytas.

Sankcijos kai kuriems Rusijos bankams apima jų atjungimą nuo „Visa“ ir „Mastercard“, „Apple Pay“ ir „Google Pay“.

35 metų Darjušas, Maskvoje dirbantis projektų vadovu, sakė, kad dėl to jis negalėjo naudotis metro.

„Visada atsiskaitau telefonu, bet jis tiesiog neveikė. Buvo ir kitų žmonių, turinčių tą pačią problemą. Paaiškėjo, kad leidimus valdo bankas, kuriam taikomos sankcijos, o dabar jis negali priimti pervedimų iš „Google Pay“ ir „Apple Pay“, – BBC pasakojo pašnekovas.

„Turėjau nusipirkti metro kortelę“, – pridūrė jis. – Šiandien taip pat negalėjau atsiskaityti parduotuvėje – dėl tos pačios priežasties“.

Rusams rublio kursas jau seniai buvo opi problema. Jau po Sovietų Sąjungos žlugimo doleris buvo vienintelė valiuta, kuria rusai dažniausiai „po čiužiniu“ laikė savo santaupas. Tačiau per pastarąjį dešimtmetį situacija dėl rublio pasikeitė –  pradėjo augti indėliai, dedami Rusijos valiuta, ir pinigų kiekis, kurį rusai investuoja į Rusijos įmonių akcijas.

Nepaisant to, skelbia BBC, bet kuriuo metu, kai kyla neaiškumų, rusai visada bėga prie artimiausio bankomato išsiimti dolerių.

Vos praėjusią savaitę prasidėjo karas prieš Ukrainą, rusai plūdo prie kasų, prisimindami ankstesnes krizes.

„Kai prasidėjo operacija Donbase, nuėjau prie bankomato ir išėmiau „Sberbanke“ turėtas santaupas doleriais. Dabar tiesiog laikau jas po pagalve. Likusios mano santaupos vis dar yra bankuose: pusė doleriais, o likusios rubliais. Bijau vagysčių bangos“, – sakė 30-metis Ilja.

Pastarosiomis dienomis visoje Rusijoje prie bankomatų ir pinigų keityklų – ilgos eilės. Žmonės nerimauja, kad jų banko kortelės gali nustoti veikti, arba kad bus ribojama grynųjų pinigų suma, kurią galima išsiimti.

Daugiau naujienų