Korupcijos skandalų virtinė Rusijoje Pereiti į pagrindinį turinį

Korupcijos skandalų virtinė Rusijoje

Skandalas, į kurį įsivėlė Rusijos ekonomikos plėtros ministras Aleksejus Uliukajevas, tėra vienas iš visos virtinės skandalų, kurie pastaraisiais metais įtraukė kai kuriuos Rusijos aukščiausio rango pareigūnus.

A. Uliukajevas (dešinėje)
A. Uliukajevas (dešinėje) / AFP nuotr.

Šantažavo "Rosneft"?

Trečiadienį Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pasirašė įsaką, kuriuo atleido iš pareigų A.Uliukajevą. Rusijos vyriausybės narį šalies teisėsauga kaltina paėmus įspūdingo dydžio kyšį (2 mln. JAV dolerių).

Tyrimų komitetas pareiškė, esą šie pinigai ministrui buvo perduoti už tai, kad jis praėjusį mėnesį uždegė žalią šviesą "Rosneft" (Rusijos vyriausybės kontroliuojama didžiausia šalies naftos pramonės įmonė) už 5,2 mlrd. JAV dolerių perimti iš valstybės mažesnės naftos pramonės grupės "Bašneft" (šeštoji didžiausia pagal gavybos apimtis Rusijos naftos bendrovė) kontrolinį akcijų paketą.

Teigiama, kad iš pradžių A.Uliukajevas priešinosi šiam sandoriui, vadindamas jį netikslingu, o vėliau netikėtai pakeitė poziciją ir neva pareikalavo "dėkingumo mokesčio" iš "Rosneft" už palankų sprendimą. Priešingu atveju, kaip teigė tyrėjai, ministras grasino trikdyti "Rosneft" darbą.

Ne tik Kremliaus kritikams, o ir kai kuriems Rusijos politinio elito nariams A.Uliukajevo veiksmai pasirodė daugiau negu keisti: nejaugi ministras ryžosi prievartauti vieną iš įtakingiausių Rusijoje asmenų Igorį Sečiną, "Rosneft" vadovą ir vieną iš artimiausių V.Putino aplinkos žmonių?

Dalis komentatorių spėliojo, esą skandalas tėra V.Putino prezidento rinkimų kampanijos dalis. Esą taip Kremlius bando sutvirtinti savo pozicijas, parodydamas visuomenei, kad kovoja su korupcija.

Kiti teigė, kad tarp Rusijos politinio ir verslo elito vyksta kova dėl valdžios. Buvęs parlamentaras Genadijus Gudkovas, dabar aktyvus Kremliaus kritikas, pažymėjo: "Tai ne kova su korupcija, o įnirtinga vidinė kova už įtaką, finansų srautus ir postus."

Gubernatorių areštai

Skandalas, į kurį įsivėlė A.Uliukajevas, – ne pirmas per pastaruosius metus, kurio epicentre – aukšti Rusijos politinio elito atstovai.

Birželį vidurio Rusijoje esančio Kirovo regiono gubernatorius Nikita Belychas buvo areštuotas viename iš Maskvos restoranų, kur, kaip įtariama, ėmė 400 tūkst. eurų kyšį. Rusijos kovos su korupcija tyrėjai netrukus po sulaikymo paskelbė nuotraukas, kuriose matyti užtemdytoje patalpoje, prie 100 eurų banknotų šūsnimis nukrauto stalo sėdintis N.Belychas.

Kirovo regiono gubernatorius – trečias per maždaug vienus metus dėl įtarimų korupcija areštuotas Rusijos gubernatorius.

2015 m. kovą Tolimuosiuose Rytuose esančios Sachalino salos, kur išgaunama daug gamtinių dujų, gubernatorius Aleksandras Chorošavinas buvo areštuotas, įtarus jį didžiulio kyšio paėmimu.

Šiuo metu jis tardymo izoliatoriuje laukia teismo. Tyrėjai patvirtino, kad per kratas A.Chorošavino valdose Sachaline ir Maskvoje buvo konfiskuotos didelės sumos rubliais ir užsienio valiuta, taip pat – juvelyrinių dirbinių, brangių laikrodžių ir mobiliųjų telefonų.

2015 m. rugsėjį atokaus Rusijos šiaurės vakaruose esančio Komijos regiono gubernatorius Viačeslavas Gaizeras buvo areštuotas ir apkaltintas sukčiavimu bei vadovavimu nusikalstamai organizacijai.

Tyrėjams pradėjus tyrimą dėl galimo vienos anglių kasyklos akcijų prievartavimo, šią savaitę buvo sulaikyti du Kemerovo regiono gubernatoriaus pavaduotojai. Kalba eina apie 1 mlrd. rublių (14 mln. eurų) vertės akcijas.

Korupcija kariuomenėje

Gubernatorių sulaikymai – dar ne viskas: Rusijos tyrėjai taip pat yra pareiškę, kad atskleidė korupciją Rusijos ginkluotosiose pajėgose. Tiesa, kokių nors rimtų bausmių vadinamiesiems silovikams nebuvo paskirta.

2012 m. dėl įtariamo vaidmens milijonų dolerių vertės neteisėtoje turto schemoje iš gynybos ministro posto buvo atleistas Anatolijus Serdiukovas. Vis dėlto vėliau jam buvo pateiktas tik nereikšmingas kaltinimas, o paskui jo byla buvo nutraukta.

2015 m. gegužę buvusi gynybos aukšto rango pareigūnė Jevgenija Vasiljeva, kuri esą buvo užmezgusi romaną su A.Serdiukovu, buvo nuteista penkerius metus kalėti už 328 mln. rublių (dabartiniu kursu – 4,66 mln. eurų) pasisavinimą iš valstybės apgaulės būdu. Jos byla buvo to paties tyrimo dalis. Maždaug po trijų mėnesių ir jai buvo suteikta malonė.

Tų pačių metų rugpjūtį buvęs Rusijos sausumos pajėgų vadas Vladimiras Čirkinas buvo nuteistas penkerius metus kalėti už kyšio paėmimą. Jis yra tarp aukščiausio rango Rusijos karininkų, kada nors nuteistų už korupciją.

Teismas pripažino, kad kariškis paėmė 450 tūkst. rublių (dabartiniu kursu – 18,6 tūkst. eurų) kyšį už pagalbą vienam karininkui gaunant tarnybinį butą. Vis dėlto po kelių mėnesių jo apeliaciją svarstęs karinis tribunolas kaltinimą sušvelnino ir nusprendė, kad vietoje kalėjimo jis turi sumokėti 90 tūkst. rublių baudą.

Batų dėžėse – grynieji

Šių metų liepos mėnesį Rusijos muitinės vadovas Andrejus Beljaninovas – buvęs SSRS Valstybės saugumo komiteto agentas, kuris XX a. devintajame dešimtmetyje, kaip ir V.Putinas, tarnavo Rytų Vokietijoje, – buvo tyrimo dėl įtariamos brangių alkoholinių gėrimų kontrabandos taikinys.

Žiniasklaida paskelbė nuotraukas, kuriose matyti, kaip tyrėjai tikrina grynųjų prikrautas batų dėžutes jo prabangioje viloje su baseinu ir meno kūriniais. Tiesa, vėliau jokie kaltinimai A.Beljaninovui nebuvo pateikti, nors jis atsistatydino.

Rugsėjo mėnesį kovos su korupcija agentūros prie Vidaus reikalų ministerijos vadovo pareigas einantis Dmitrijus Zacharčenka pats buvo įtartas korupcija.

Pareigūnas buvo apkaltintas piktnaudžiavimu įgaliojimais, trukdymu tyrimui ir itin didelio kyšio paėmimu. Pats jis tai neigė, bet policija per kratą jo bute Maskvoje rado daugiau kaip 120 mln. dolerių (111,7 mln. eurų) vertės grynųjų, laikytų dėžėse ir plastikiniuose maišeliuose.

A. Uliukajevas: svarbiausi faktai

• 1992 m. ekonomisto išsilavinimą turintis A.Uliukajevas tuomečio premjero Jegoro Gaidaro buvo pakviestas prisijungti prie jo komandos.

• J.Gaidaras ir A.Uliukajevas buvo pažįstami dar prieš darbą vyriausybėje: jiedu abu lankė tą patį universitetą.

• 1999 m. A.Uliukajevas parėmė V.Putiną, kai šis buvo paskirtas Boriso Jelcino įpėdiniu. Už paramą jam buvo skirta vieta Kremliuje – A.Uliukajevas tapo pirmuoju finansų ministro Aleksejaus Kudrino pavaduotoju, atsakingu už saugumo struktūrų finansavimą ir kreditų politiką.

• 2003 m. A.Uliukajevas perėjo dirbti į Rusijos Centrinį banką. Devynerius metus jis dirbo banko valdybos pirmininko pavaduotoju.

• 2013 m. A.Uliukajevas sugrįžo į vyriausybę – šį kartą jam buvo patikėtas ekonomikos plėtros ministro postas. Tiesa, anot kritikų, jo kuruojama ministerija nelabai kuo užsiėmė.

• Teigiama, kad dirbant vyriausybėje pašlijo jo ir V.Putino santykiai – esą A.Uliukajevas nevengdavo pašiepti V.Putino, netgi viešai.

• Sklinda kalbos, kad buvęs ekonomikos plėtros ministras palaikė komplikuotus santykius su "Rosneft" vadovu I.Sečinu. Šis 2014 m. prašė finansavimo "Rosneft" projektams, tačiau A.Uliukajevas nebuvo linkęs jų suteikti arba suteikė tik dalį prašytos sumos. Yra manančiųjų, kad būtent dėl to, kad kritikavo valstybinių įmonių įtakos didinimą šalies ekonomikoje, A.Uliukajevas galėjo būti įveltas į korupcijos skandalą.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra