Tarnauti Rusijos kariuomenėje esant taikai ne ką lengviau, nei per karą. Iš armijos neaiškiomis aplinkybėmis dingęs ir kaimyninėje šalyje atsidūręs kareivis prisipažino, kad neištvėrė nežmoniškų sąlygų. Jis prabilo ir apie Maskvos prieš kaimynę rezgamus kėslus.
Įsiveržimą planavo iš anksto
Šios savaitės pradžioje jaunesnysis seržantas Aleksandras Gluchovas dezertyravo iš Rusijos karinio dalinio Pietų Osetijoje ir naktį perėjo Gruzijos sieną. 21 metų vaikinas Gruzijos kariškių paprašė pagalbos ir pasiskundė, kad jau mėnesį nesiprausė, kad jam neduoda maisto ir muša.
Netrukus A.Gluchovas pasirodė per televiziją „Rustavi 2“ ir paprašė Gruzijos prezidento Michailo Saakašvilio suteikti jam politinį prieglobstį.
Kariškis papasakojo, kad Rusija pradėjo ruoštis karinei operacijai prieš Gruziją dar vasaros pradžioje. „Mano dalinys buvo nusiųstas į Cchinvalį birželio mėnesį. Vadai sakė, kad važiuojame padėti Pietų Osetijos tautai kovoje su Gruzija. Tą patį mėnesį pradėjome kasti apkasus, daryti blindažus. Prasidėjo mokymai, buvo skelbiami koviniai pavojai. Važiuodavome į pavojaus vietą, išbūdavome ten savaitę ir grįždavome. Gruodžio 1-ąją patekau į Achalgorį. Ten tarnavau virš mėnesio“, – prieš kamerą pasakojo A.Gluchovas.
Rusų karių tarnybos okupuotose Gruzijos teritorijose sąlygos, pasak kariškio, yra tragiškos. „Ten nėra normalių sąlygų. Santykiai su bataliono vadu, majoru Fiodorovu, pasidarė prasti. Nėra pirties. Maisto duoda mažai. Mes turime tankus, šarvuočius ir raketas „Grad“, nutaikytas į gruzinų kaimus. Todėl prašau Gruzijos prezidento palikti mane Tbilisyje“, – į M.Saakašvilį kreipėsi A.Gluchovas.
Maskva įžvelgė sąmokslą
Kiek kitokią šios istorijos versiją turi Rusijos gynybos ministerija. Jos teigimu, A.Gluchovas ne pabėgo, o buvo pagrobtas Gruzijos specialiųjų tarnybų. „Fiziškai arba morališkai spaudžiamas jis galėjo pasakyti bet ką“, – dėstė ministerijos atstovas spaudai Aleksandras Drobyševskis.
Jam antrino ir Rusijos sausumos pajėgų vado pavaduotojas Igoris Kanašenkovas. „A.Gluchovas ir jo dalinys į Pietų Osetiją įžengė tik rugpjūčio 8-ąją“, – pareiškė karininkas. Pasak jo, jaunuolis atsakingai vykdė savo pareigas ir netgi prašėsi likti kariuomenėje ilgesniam laikui, tarnauti pagal kontraktą.
A.Gluchovo motina Galina irgi netiki, kad jos sūnus galėtų savo noru pabėgti iš kariuomenės, nes vaikinas niekada nesiskundė dėl tarnybos. „Tai visai į jį nepanašu. Jis pats negalėjo to padaryti, – sakė moteris. – Mano sūnus daug nepasakojo apie tarnybą, bet visada sakydavo, kad viskas gerai.“
Rusijos gynybos ministerija reikalauja, kad A.Gluchovas būtų paleistas. Tačiau Gruzijos vidaus reikalų ministerijos atstovas Šota Utiašvilis į šiuos reikalavimus atsakė: „Jis yra laisvas ir gali daryti, ką nori. Jeigu nori grįžti, jis gali tai padaryti.“
Kilo informacinis karas
Rusijos karininkai turbūt pasiuto, kai per televiziją pamatė A.Gluchovą „McDonald‘s“ restorane kemšantį mėsainį ir bendraujantį su Gruzijos ir Vakarų šalių žiniasklaidos atstovais. Kariškis žurnalistams sakė: „Perėjau Gruzijos sieną, kad paprašyčiau politinio prieglobsčio, nes turėjau problemų su bataliono vadu.“ Vaikinas taip pat sakė, kad jam žadėjo padėti susirasti butą ir darbą Tbilisyje.
Pasak naujienų agentūros „Reuters“, per interviu Gruzijos vidaus reikalų ministerijos pareigūnai buvo netoliese, bet į pokalbį nesikišo. A.Gluchovas ramiai ir neskubėdamas mėgavosi mėsainiu, kokakola, gruzdintomis bulvėmis ir ledais.
Gruzijoje atsidūręs rusų kariškis sakė, kad skambino motinai ir ją nuramino. Gruzijos pareigūnai sakė, kad nusiuntė jai kvietimą atvyki į Tbilisį ir aplankyti sūnų. Bet pasak Rusijos žiniasklaidos, Galina Gluchova nei sūnaus skambučio, nei Gruzijos kvietimo nesulaukė. Taigi iš savo dalinio pabėgęs rusų kareivis atsidūrė informacinio karo fronte.
Tėvynėje laukia kalėjimas
Oficialiais duomenimis, iš Rusijos kariuomenės kasmet dezertyruoja maždaug 2 tūkst. karių. Žmogaus teisių gynėjai tvirtina, kad šis skaičius yra kelis kartus didesnis. Dažniausiai kariai pabėga dėl nestatutinių santykių.
Dezertyravimo atveju kariuomenės dalinio vadų laukia rimti nemalonumai, todėl pabėgusius karius dažniausiai bandoma surasti ir sugrąžinti patyliais, nekeliant skandalo ir vengiant viešumo. Į dalinį grįžusio dezertyro laukia griežta pamoka ir gausybė mėlynių, pasakojo Rusijos karo ekspertas Aleksandras Golcas. Jeigu apie savavališką pasitraukimą iš kariuomenės sužino teisėsaugos organai, dezertyrui gresia byla ir kalėjimo bausmė iki penkerių metų.
Suprantama, kad A.Gluchovo nelabai traukia tėvynė. Gruzijos prezidento kanceliarija vis dar svarsto kareivio prašymą dėl politinio prieglobsčio. Tikriausiai jis bent iš dalies bus patenkintas.
Naujausi komentarai