Sekso industrija Pakistane yra už įstatymo ribų. Oficialiai ji iš viso neegzistuoja, bet paslaugas teikiančių merginų kasmet vis daugėja.
Seminaras įžiebė viltį
Zeba Raman – 28 metų moteris. Visas jos gyvenimas susijęs su Pakistano sekso industrija. Ji netgi gimė raudonųjų žibintų rajone šalies pietiniame mieste Karačyje ir pati anksti pradėjo prekiauti savo kūnu. Skurdas privertė. Paslaugas ji teikia visame mieste.
Z.Raman jau priprato prie tokio gyvenimo, bet negalėjo priprasti ir susitaikyti su tuo, kad ji, kaip ir kitos tokios pat merginos, tarsi neegzistuoja. Tai piktino ją, todėl žinią apie pirmą atvirą seminarą sekso paslaugas teikiančioms merginoms ji sutiko džiaugsmingai. "Dabar visuomenė žino apie mus", – sakė ji.
Jos žodžiuose daug vilties, kad padėtis pagaliau pasikeis, tačiau prostitucija musulmoniškame Pakistane dar ilgai liks už įstatymo ir moralės normų ribų. Nepaisant to, kad ji jau seniai tapo šalies kasdienybe, nei valdžia, nei visuomenė to pripažinti nenori. Oficialiai prostitucijos Pakistane nėra.
Atskirus atvejus, kurių neįmanoma nuslėpti, šalies visuomenė griežtai smerkia – per pastaruosius 20 metų šalyje dar labiau įsitvirtino fundamentalistinis islamas. Tačiau sutvirtėjusios religijos pozicijos neturėjo įtakos merginų paklausai. Per tą patį laiką sekso darbuotojų šalyje tik padaugėjo. Vien uostamiestyje ir Pakistano finansų sostinėje Karačyje, vietos socialinių tarnybų duomenimis, paslaugas teikia per 100 tūkst. prostitučių. Lahore, kur gyvena apie 7 mln. žmonių, naktinių drugelių per 75 tūkst., o 2 mln. gyventojų turinčiame Ravalpindyje – 25 tūkst.
Atvirumo dvasia
Vis dėlto pirmas seminaras apie sekso paslaugas teikiančių merginų sveikatą yra tarsi pirmoji kregždutė, atskridusi pranešti apie artėjantį pavasarį. Jis palaikė gimstančią šios profesijos atvirumo dvasią. "Anksčiau savo amatu užsiėmėme slaptai, bet dabar galime pradėti kalbėti apie mūsų teises", – teigė Z.Raman.
Trijų dienų trukmės seminaras, kurį surengė vietos nevyriausybinė organizacija su Jungtinių Tautų fondu, galbūt turės ir daugiau teigiamų padarinių. "Labai džiaugiuosi vien dėl to, kad seminaras mums suteikė galimybę susitikti ir pasidalyti savo bėdomis", – sakė Z.Raman.
Jai pritarė ir 26 metų Nadia. "Pradėjau teikti paslaugas prieš penkerius metus, bet tik dabar išgirdau, kas yra saugus seksas, – pasakojo ji – Esu girdėjusi apie ŽIV ir AIDS, bet iki šiol maniau, kad užsikrėsti galima tik perpilant kraują."
Nadia įsitikinusi, kad dauguma dirbančių merginų nežino, jog turi saugotis užsiimdamos seksu. Jos taip ir nesužinos, jeigu šalyje nesikeis požiūris į prostituciją. Tuo įsitikinęs seminaro organizatorius gydytojas Ghulamas Murtaza. Fondui, kuris propaguoja reprodukcinės sveikatos svarbą, vadovaujantis Gh.Murtaza papasakojo, kad surinkti sekso darbuotojas po vienu stogu buvo neįtikimai sunku. Daugelis paprasčiausiai bijojo, kad jas areštuos.
"Pasiūlėme 1 tūkst. rupijų (apie 50 litų) kompensaciją toms, kurios ateis į seminarą, – pasakojo gydytojas. – Galiausiai vietos viešbutyje mums pavyko surinkti apie 100 moterų."
Ambicingi planai
Daugelis atėjusių merginų stengėsi vengti kamerų, nes bijojo, kad jas gali atpažinti giminaičiai. Jeigu joms pavyktų išvengti valstybės bausmės, už suterštą garbę griežtai nubaustų giminaičiai.
Kai kurios moterys tvirtino, kad jos priverstos slėptis nuo savo vyrų ir kitų šeimos narių, nes šie nežino, kuo jos užsiima. Giminaičiams merginos dažniausiai paaiškina, kad dirba privačiose įmonėse.
Nepaisant visų sunkumų ir baimių, gydytojas Gh.Murtaza mano, kad seminaras buvo sėkmingas. "Mes netgi pamokėme keletą moterų ir dabar jos galės pasakoti apie saugų seksą savo kolegėms", – sakė jis.
Kaip ir kiti seminaro dalyviai, Gh.Murtaza teigė, kad Pakistanas vis dar gana saugus ŽIV ir AIDS plitimo atžvilgiu. Virusu infekuotų moterų, dirbančių sekso industrijoje, nėra daug, todėl jeigu darbas būtų tęsiamas informuojant jas apie pavojų ir saugų seksą, būtų galima išvengti ligų plitimo.
Vienas seminaro organizatorių ir Jungtinių Tautų atstovas gydytojas Safdaras Kamalis Pasha tikino, kad šio seminaro sėkmė padės jam ir seminarą inicijavusiam fondui kitais metais organizuoti nacionalinio masto konferenciją. Jo nuomone, taip išloš ir visuomenė, ir sekso industrijos darbuotojos.
Naujausi komentarai