Sirija paskelbė, kad po daugiau nei dvejus metus trukusio darbo visiškai sunaikintas jos cheminių ginklų arsenalas, antradienį pranešė Jungtinių Tautų (JT) cheminių ginklų priežiūros agentūra.
„Sunaikinta šimtas procentų (arsenalo)“, – sakė Cheminių ginklų uždraudimo organizacijos (OPCW) atstovas Malikas Ellahi (Malikas Elahis).
Tačiau Hagoje įsikūrusi organizacija tebėra susirūpinusi dėl pranešimų apie zarino, garstyčių ir chloro dujų panaudojimą šalyje per žiaurų Sirijos pilietinį karą.
Istoriniame 2013 metų rugsėjo mėnesio susitarime, kurį pavyko pasiekti JAV valstybės sekretoriui Johnui Kerriui (Džonui Keriui) ir jo Rusijos kolegai Sergejui Lavrovui, Sirija pagaliau prisipažino turinti daugiau nei 1 tonų cheminio ginklo arsenalą, ką daug metų neigė, ir sutiko OPCW perduoti visą savo cheminių ginklų arsenalą sunaikinimui.
Ta sutartis buvo sudaryta iškilus JAV aviacijos smūgių grėsmei – po to, kai pasaulį sukrėtė vaizdai iš numanomų cheminių atakų vietų Damasko priemiesčiuose 2013 metais, per kurias žuvo šimtai civilių. Sirijos prezidento Basharo al Assado (Bašaro Asado) vyriausybė neigė naudojusi cheminius ginklus ir kaltino dėl tų atakų sukilėlių grupuotes.
Cheminių ginklo arsenalo sunaikinimas gerokai užsitęsė dėl B.Assado režimo vilkinimų ir ketverius metus trunkančio pilietinio karo sukeltų komlikacijų.
Paskutinės režimo deklaruoto ginklų arsenalo liekanos – 75 cilindrai vandenilio fluorido – buvo sunaikinti Jungtinėse Valstijose, Teksase, pranešė OPCW.
„Šiuo buvo užbaigtas cheminių ginklų, kuriuos deklaravo Sirijos Arabų Respublika, sunaikinimas“, – sakoma pirmadienį paskelbtame Hagoje įsikūrusios organizacijos pranešime.
Jame taip pat priduriama, kad sunaikinimo procesas užtruko dėl to, kad reikėjo rasti techninį sprendimą, kaip elgtis cilindrais, kurie buvo labai blogos ir pavojingos būklės.
Iš viso iš Sirijos buvo išvežta 1 300 metrinių tonų cheminių ginklų, kurių didžioji dalis buvo neutralizuota JAV kariniame laive „Cape Ray“, kuriame mirtinos medžiagos buvo paverstos mažiau pavojingomis.
Naujausi komentarai