Prancūzijos prezidentas Nicolas Sarkozy sekmadienį ėmėsi priemonių gelbėti likimo valiai paliktą šalies užsienio politiką ir pakeitė į skandalą įsivėlusią užsienio reikalų ministrę, kurią nugramzdino per arabų šalis nusiritusi sukilimų banga.
Prancūzijos diplomatijos vadovė 64 metų Michele Alliot-Marie atsistatydino, tačiau toliau tvirtina nepažeidusi jokių įstatymų, kai pasinaudojo autokratiško Tuniso lyderio Zine'o El Abidine'o Ben Ali sąjungininko privačiu lėktuvu ir svetingumu. Tai nutiko prieš pat Zine'o El Abidine'o Ben Ali režimo žlugimą.
N.Sarkozy, siekdamas pataisyti pašlijusią Prancūzijos reputaciją Šiaurės Afrikoje, kur žmonės maištauja prieš savo lyderius, skubiai pakeitė M.Alliot-Marie buvusiu vyriausybės vadovu
Alainu Juppe, iki šiol užėmusiu gynybos ministro postą.
"Kitapus Viduržemio jūros vyksta didžiulis perversmas", - pareiškė N.Sarkozy trumpame kreipimesi per televiziją.
"Šios revoliucijos, skelbdamos demokratijos ir laisvės pergalę prieš visas diktatūros formas, pradeda naują erą. Tai istorinės permainos, ir mums nederėtų jų bijoti", - sakė prezidentas.
"Turėtume siekti vieno tikslo - padėti šiems žmonėms, kurie pasirinko laisvę", - pridūrė jis.
Pakeitimai vyriausybėje atlikti praėjus kiek daugiau nei trims mėnesiams po to, kai N.Sarkozy lapkričio 14 dieną pertvarkė savo kabinetą, kad turėtų patrauklią komandą, su kuria galėtų drąsiai siekti perrinkimo 2012 metais vyksiančiuose valstybės vadovo rinkimuose.
Tačiau visuotiniai sukilimai arabų pasaulyje, per kuriuos buvo priversti atsistatydinti tokie Paryžiaus draugai kaip Tuniso lyderis Zine'as El Abidine'as Ben Ali ir Egipto prezidentas Hosni Mubarakas, užklupo prancūzų diplomatiją nepasiruošusią ir pakirto vyriausybės autoritetą.
M.Alliot-Marie tapo pagrindiniu aštrių kritikos strėlių taikiniu. Pirmiausia ministrė nelabai diplomatiškai pasiūlė, kad Prancūzija galėtų pagelbėti Tuniso riaušių policijai numalšinti visuotinį sukilimą.
Netrukus paaiškėjo, kad ji sausį atostogavo šioje buvusioje Prancūzijos kolonijoje, kai ten vyko sukilimas. Be to, atostogų metu ministrė naudojosi vieno verslininko, neva susijusio su Zine'o El Abidine'o Ben Ali režimu, privačiu lėktuvu, o jos tėvai yra įsigiję akcijų šio verslininko bendrovėje.
N.Sarkozy šalininkai teigia, kad kabineto pertvarkymas suteiks jam naują platformą pirmininkaujant Didžiajam aštuonetui (G-8) ir Didžiajam dvidešimtukui (G-20), tačiau oponentų tai neįtikina.
Opozicijoje esantys socialistai sekmadienį dar prieš M.Alliot-Marie atsistatydinimą sakė, kad ministrės pasitraukimas yra "visiškai logiška baigtis", tačiau "Prancūzijos užsienio politikos bėda yra Nicolas Sarkozy".
N.Sarkozy "užsienio politika marginalizavo mus ne tik arabų pasaulyje, bet ir Užsachario Afrikoje", sakė Socialistų partijos atstovas Benoit Hamonas, pavadinęs tai "visišku fiasko".
Kritikos strėlės į prezidentą lekia netgi iš šalies diplomatų korpuso.
Laikraštis "le Monde" išspausdino grupės diplomatų atvirą laišką, kuriame smerkiamas N.Sarkozy politikos "diletantizmas" bei "impulsyvumas".
Tuo tarpu buvęs ambasadorius Jeanas-Christophe'as Rufinas kritikavo Prancūzijos įvaizdžiui padarytą "žalą".
Naujausi komentarai