Nelaimingiausia valstybe šiemet laikomas Afganistanas, nedaug jį lenkia Libanas.
Penktadienį paskelbtame laimingiausių valstybių sąraše labiausiai savo pozicijas šiemet pagerino Serbija, Bulgarija ir Rumunija. Didžiausią nuosmukį patyrė Libanas, Venesuela ir Afganistanas.
Didelį ekonominį nuosmukį išgyvenantis Libanas užima antrą vietą nuo pabaigos 146 valstybių sąraše ir stovi iškart po Zimbabvės.
Pačiame sąrašo gale esančiame Afganistane valdžią rugpjūtį užėmus Talibanui humanitarinė krizė dar pagilėjo.
JT agentūros UNICEF duomenimis, šią žiemą iš bado gali mirti milijonas vaikų iki penkerių metų, jei jiems nebus suteikta pagalba.
„Šis (indeksas) akivaizdžiai primena apie tą materialinę ir nematerialinę žalą, kurią karas atneša daugybei savo aukų“, – sakė vienas iš tyrimo autorių Janas-Emmanuelis De Neve'as (Janas Emaniuelis De Nevas).
Nuo 2012 metų JT darniosios plėtros sprendinių tinklo skelbiamo „Pasaulio laimės indekso“ sudarinėtojai rėmėsi sociologinių tyrimų bendrovės „Gallup“ 146 šalyse atliktų gyventojų apklausų duomenimis.
Naujausias tyrimas buvo baigtas dar prieš Rusijos invaziją į Ukrainą.
Šiaurės šalys sąraše vėl užima pirmąsias vietas. Danijai atiteko antros laimingiausios valstybės titulas, o trečią – penktą vietas užėmė Islandija, Šveicarija ir Nyderlandai.
Jungtinės Valstijos pakilo trimis pozicijomis į 16 vietą, o Prancūziją – į 20 vietą, ir tai yra jos aukščiausias pasiekimas iki šiol.
Sudarinėjant sąrašą taip pat buvo atsižvelgta į tokius kriterijus kaip šalies bendrasis vidaus produktas, socialinės paramos sistema, asmeninės teisės ir laisvės bei korupcijos paplitimas atskirose valstybėse.
Šiais metais tyrimo autoriai taip pat naudojosi duomenimis iš socialinių tinklų, kad palygintų žmonių nuotaikas prieš ir po COVID-19 pandemijos. Jie nustatė „smarkų nerimo ir liūdesio padidėjimą“ aštuoniolikoje šalių, bet pažymėjo ir pykčio sumažėjimą.
Pasaulio laimės indeksas rodo, kad socialinė parama, dosnumas vienas kitam ir vyriausybės sąžiningumas yra labai svarbūs gerovei.
„Daugelį metų (sudarinėjamas) Pasaulio laimės indeksas rodo, kad socialinė parama, dosnumas vienas kitam ir vyriausybės sąžiningumas yra labai svarbūs gerovei“, – nurodė ataskaitos bendraautorius Jeffrey Sachsas (Džefris Saksas).
„Pasaulio lyderiai turėtų į tai atkreipti dėmesį“, – sakė jis.
Suomijos iškilimas į laimingiausių šalių sąrašo pirmą poziciją 2018 metais daugeliui buvo netikėtas. Šios 5,5 mln. gyventojų turinčios Šiaurės šalies žmonės, kaip manoma, vengia spontaniškai rodyti džiaugsmą.
Tačiau didžiulių miškų ir ežerų šalis taip pat garsėja gerai išvystytomis viešosiomis paslaugomis, visur esančiomis saunomis, dideliu pasitikėjimu valdžia ir žemu nusikalstamumo bei nelygybės lygiu.
Naujausi komentarai