Prekybos salėse – išpardavimų banga. Akcijoms pirmadienis buvo blogiausia diena nuo pandemijos laikų.
Azijoje buvo išparduota viskas, neaplenkiant nė vieno sektoriaus – technologijų bendrovės, automobilių gamintojai, bankai, kazino ir energetikos įmonės visos kaip viena patyrė nuostolių, investuotojams skubiai atsisakant rizikingo turto. Smuko Europos akcijų ateities sandoriai. Taip pasaulis reaguoja į Amerikos prezidento įvestus tarifus, o D. Trumpas savo sprendimu, regis, patenkintas.
„Nenoriu, kad kas nors ristųsi žemyn, bet kartais, kad ką nors išspręstum, reikia išgerti vaistų“, – teigė D. Trumpas.
LNK stop kadras.
Prezidentas praėjusią savaitę paskelbė „išsivadavimo“ muitus visoms pasaulio šalims, tarp jų – apie 34 proc. muitus importui iš Kinijos ir 20 proc. importui iš Europos Sąjungos – dviejų pagrindinių Amerikos prekybos partnerių.
„Bendravau su daugybe vadovų iš Europos, Azijos, viso pasaulio, jie trokšta sudaryti sandorį. Pasakiau, kad neketiname turėti deficito su jūsų šalimi, to nedarysime, nes man deficitas yra nuostolis, mes ketiname turėti perteklių“, – kalbėjo D. Trumpas.
Kinija pranešė, kad nuo balandžio 10 dienos visam amerikietiškam eksportui taikys 34 proc. atsakomuosius tarifus. Kinai taip pat įvedė eksporto kontrolę septyniems retiesiems žemės elementams, įskaitant gadolinį – įprastai naudojamą magnetinio rezonanso tomografuose ir itrį, naudojamą buitinėje technikoje.
„Tiek daug neaiškumo dėl to, kaip šie tarifai bus taikomi ateityje, iš tikrųjų ir lemia akcijų kainų kritimą. Manau, vis dar neaišku, ar D. Trumpas planuoja juos panaudoti tik tam tikrų šalių prekybos deficitui mažinti, ar siekiama didesnio tikslo, ar tai yra derybų koziris, kad iš tam tikrų šalių, ypač Kinijos, būtų galima išgauti tam tikrų nuolaidų. Taigi vis dar kyla klausimas, koks čia galutinis tikslas“, – samprotavo finansų analitikas Rintaro Nishimura.
Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:
Amerikos prekybos sekretorius paaiškino, kodėl JAV įvedė muitų ir Australijai priklausančioms saloms, kur gyvena tik pingvinai.
„Jei ką nors išbrauksite iš sąrašo, šalys, kurios iš esmės bando manipuliuoti Amerika, per tas šalis pateks pas mus. Iš esmės prezidentas pasakė: klausykite, negaliu leisti, kad kuri nors pasaulio dalis taptų vieta, per kurią Kinija ar kitos šalys galėtų gabenti krovinius. Taigi jis panaikino tas spragas – tas juokingas spragas“, – aiškino JAV prekybos sekretorius Howard Lutnick.
D. Trumpo administracijai teko pasiaiškinti, kodėl neįvedė tarifų Rusijai.
„Akivaizdu, kad vyksta derybos su Rusija ir Ukraina, ir manau, kad prezidentas priėmė sprendimą nesieti šių dviejų klausimų. Tai nereiškia, kad laikui bėgant su Rusija bus elgiamasi visiškai kitaip nei su kiekviena kita šalimi“, – tvirtino Nacionalinės ekonomikos tarybos vadovas Kevin Hassett.
Europos Komisija netrukus Europos Sąjungos šalims pasiūlys sąrašą amerikietiškų prekių, kurioms, reaguojant į Amerikos muitus, gali būti taikomi papildomi mokesčiai.
(be temos)