Pereiti į pagrindinį turinį

Ukraina paleidžia pirmuosius kariuomenėje tarnausiančius kalinius

2024-05-23 12:08

Ukraina pradeda paleisti kalinius, tarnausiančius ginkluotosiose pajėgose pagal naują schemą, rodo regioninio teismo trečiadienio pranešimas.

Ukrainos kariškis.
Ukrainos kariškis. / D. Labučio/ELTOS nuotr.

Kyjivas antradienį paskelbė, kad daugiau kaip 3 tūkst. Ukrainos kalinių pateikė prašymus įstoti į kariuomenę, parlamentui šį mėnesį priėmus įstatymą, leidžiantį tam tikrų kategorijų nuteistiesiems, pareiškusiems norą ginti savo šalį, prisijungti prie gynybos pajėgų.

Ilgą laiką prieštaravęs šiai priemonei ir kritikavęs Maskvos vykdomą kalinių mobilizaciją savo gretoms papildyti, Kyjivas neseniai apsigalvojo, Rusijai pasiekiant naujų laimėjimų mūšio lauke.

Rusija, 2022 metų vasarį pradėjusi didelio masto invaziją į Ukrainą, kariauti pasiuntė dešimtis tūkstančių kalinių, pažadėjusi jiems už tai amnestiją.

Ukrainos vakaruose esančio Chmelnyckio teismas pranešė antradienį nusprendęs, kad du už vagystes nuteisti vyrai, kurių vienas yra gimęs 2000, o kitas – 1981 metais, gali būti lygtinai paleisti iš įkalinimo vietos, kad pradėtų tarnauti Nacionalinėje gvardijoje.

„Teismas patenkino jų prašymus ir nurodė Chmelnyckio kalėjimui iškart lygtinai paleisti [...] šiuos vyrus karo tarnybai pagal sutartį“, – sakoma trečiadienį paskelbtame teismo pranešime.

Jame nurodoma, kad abu vyrai yra tinkamos tarnybai sveikatos, praėjo profesinę ir psichologinę atranką.

Jie bus prižiūrimi, jiems bus draudžiama be vado leidimo nebūti savo junginyje ar keliauti asmeniniais reikalais.

Ukrainai labai trūksta karių, ir naująja schema siekiama padidinti jų skaičių. Teikti paraiškas pagal ją gali tik tie kaliniai, kuriems liko kalėti mažiau nei treji metai. Mobilizuoti kaliniai paleidžiami lygtinai – jiems nesuteikiama malonė kaip Rusijoje.

Rusijos sistemą lydi skandalai, buvo daug pranešimų, kad paleisti ir kariuomenėje atitarnavę kaliniai įvykdė smurtinių nusikaltimų, įskaitant nužudymus.

Ukraina draudžia tarnauti kariuomenėje asmenims, nuteistiems už lytinį smurtą, dviejų ar daugiau žmonių nužudymą, didelę korupciją, taip pat buvusiems aukšto rango pareigūnams.

Daugiau naujienų