Pereiti į pagrindinį turinį

Ukrainoje verčiamos komunistinių lyderių statulos

2015-04-11 13:23
AFP-BNS inf.
Ukrainoje verčiamos komunistinių lyderių statulos
Ukrainoje verčiamos komunistinių lyderių statulos / AFP nuotr.

Ukrainos šiaurės rytiniame Charkovo mieste kaukėti vyrai naktį iš penktadienio į šeštadienį nuvertė tris komunistinių lyderių statulas, praėjus porai dienų po to, kai parlamentas atvėrė kelią šalyje išlikusių sovietinių simbolių pašalinimui.

Portale „YouTube“ paskelbtame vaizdo įraše, paskelbtame karingos antirusiškos grupės „Nakipelo“ („Užkniso“), matoma, kaip aktyvistai antrajame didžiausiame Ukrainos mieste nuverčia tris didelius paminklus, šlovinančius bolševikų lyderius: Sergo Ordžonikidzę, Jakovą Sverdlovą, ir Nikolajų Rudnevą.

Įrašą lydėjo komentaras: „Charkovo Hromada įgyvendino įstatymą dėl komunistinio režimo pasmerkimo“. Minėti trys sovietiniai veikėjai pavadinti „totalitarinės praeities atstovais“, kuriems „padėjo nusileisti ant žemės“.

1,4 mln. gyventojų, daugiausiai rusakalbių, turintis miestas yra netoli šiaurės rytinės sienos su Rusija, maždaug už 200 km nuo rytinių Donecko ir Luhansko regionų, kuriuose vyksta konfliktas su prorusiškais separatistais, nusinešęs jau daugiau negu 6 tūkst. žmonių gyvybių.

Vaizdo įrašuose matoma, kaip tie vyrai pastato prie statulų metalines kopėčias, užmauna kilpas joms ant galvų ir, pritvirtinę lyną prie balto mikroautobuso, nuverčia paminklus nuo postamentų. Į vieno incidento vietą atvykę policijos pareigūnai stebėjo iš toli ir nemėgino įsikišti.

Valdžia kol kas nekomentavo šio incidento, įvykusio praėjus mažiau negu dviem paroms po Aukščiausiosios Rados prieštaringai vertinamo nutarimo, kuris turėtų padėti Ukrainai atsikratyti sovietinės praeities simbolių.

Aukščiausioji Rada balandžio 9 dieną priėmė įstatymų pluoštą „dėl Ukrainos dekomunizavimo“; juose smerkiamas nacizmas ir komunizmas, už įstatymo ribų skelbiama ir komunistiniai simboliai.

Didelės daugumos įstatymų leidėjų balsais priimtas teisės aktas, kurį dar turi pasirašyti prezidentas Petro Porošenka, padidino įtampą kariaujančioje šalyje, taip pat sulaukė tūžmingos Rusijos reakcijos.

„Kijevas naudojo išties totalitarinius metodus, likviduodamas nepageidaujamas partijas, pilietines organizacijas ir judėjimus“, – sakoma Rusijos užsienio reikalų ministerijos pranešime, kuriame Ukraina taip pat kaltinama „perrašinėjanti istoriją“.

Naujasis teisės aktas draudžia komunistinės epochos ir nacių simbolius, o jo šalininkai sako, kad tai turėtų padėti šaliai atitolti nuo tragiškos Antrojo pasaulinio karo praeities ir Maskvos dominavimo didžiąją XX šimtmečio dalį.

Prorusiški separatistai, kurie, pasak Kijevo ir Vakarų šalių, gauna karinę pagalbą iš Rusijos, pabrėžia savo prisirišimą prie sovietinės epochos.

Rusija pažymėjo, kad naujasis įstatymas „kurstys susipriešinimą“ visuomenėje ir propaguos „nacionalistinę ideologiją“.

Daugiau naujienų