Pereiti į pagrindinį turinį

Prie Italijos krantų nuskendus laivui žuvo 93 ir dingusiais laikomi 250 žmonių

2013-10-03 16:44
BNS inf.
AFP nuotr.

Prie Italijos Lampedūzos salos ketvirtadienį užsidegus ir nuskendus migrantų laivui žuvo 93 žmonės, dar 250 laikomi dingusiais, pranešė pakrančių apsaugos tarnyba.

Iš vandens ištraukti skenduoliai guli suguldyti prieplaukoje, o žuvusiųjų skaičius vis didėja; ši nelaimė yra turbūt didžiausia ištikusi migrantus jų pavojų kupiname kelyje iš Afrikos į Europą.

„Tai siaubinga, kaip kapinės, vis dar jų atnešama, – kalbėjo žurnalistams Lampedūzos merė Giusi Nicolini (Džuzi Nikolini). – Išgyvenusieji yra ištikti šoko“.

Italijos vicepremjeras Angelino Alfano (Andželinas Alfanas) prašo Europos padėti spręsti pabėgėlių antplūdžio problemą, sakydamas per spaudos konferenciją, kad ši nelaimė yra „Europos tragedija, ne vien tik Italijos“.

„Aukų yra 93, tarp jų – trys vaikai bei dvi nėščios moterys“, – sakė jis reporteriams.

Per šią tragedija žuvo trimetis berniukas ir dvejų metų mergaitė. Vieną moterį, laikytą žuvusia, atgabentą į krantą atgaivino medikai. Ji oro transportu perkelta į Palermo ligoninę Sicilijoje

Pasak pakrančių apsaugos tarnybos, išgelbėtas 151 žmogus, kai maždaug 20 metrų ilgio laivas nuskendo vos už pusės mylios nuo salos.

Jungtinių Tautų pabėgėlių reikalų agentūra UNHCR nurodė, kad apie 500 keleivių visi buvo iš Eritrėjos ir į laivą sulipo Libijoje.

Pasak G.Nicolini, migrantai jai sakė, jog laive, mažiau nei kilometras nuo kranto, buvo susikūrę lauželį – padegė antklodę, kad atkreiptų pakrančių apsaugos pareigūnų dėmesį, nes laivas sugedo.

Ugnis išplito, laive kilo panika ir jis apvirto, sakė merė.

UNHCR nurodo, kad pernai, mėgindami pateikti į Italiją vien iš Tuniso, žuvo arba dingo beveik 500 žmonių. Aukų skaičius šoktelėjo dėl pilietinio karo Sirijoje, iš kurios plūsta tūkstančiai pabėgėlių.

„Aš gerai vertinu sparčius Italijos pakrančių apsaugos tarnybos veiksmus gelbėjant žmones. Tuo pačiu metu mane liūdina pasaulio mastu ryškėjantis migracijos reiškinys, nuo konfliktų ar persekiojimo bėgantys žmonės, žūstantys jūroje“, – sakė JT pabėgėlių reikalų komisaras Antonio Guterres (Antonijus Gutjeresas).

Popiežius Pranciškus, kuris liepos mėnesį per pirmąją savo popiežišką kelionę už Romos ribų lankėsi Lampedūzoje, sakė pajutęs „didžiulį skausmą“ dėl „daugybės aukų per pastarąjį tragišką laivo skendimą ties Lampedūza“.

„Man į galvą toptelėjo žodis – gėda, – pasakė Pranciškus per konferenciją Vatikane. – Suvienykime savo jėgas, kad tokių tragedijų daugiau niekada nebebūtų“.

Europos Sąjungos vidaus reikalų komisarė Cecilia Malmstroem (Sesilija Malmstriom) ragino laikytis „solidarumo“ ir su migrantais, ir su šalimis, priimančiomis migrantus.

Ji nurodė, kad naujoji jūrų paieškos ir gelbėjimo operacijų koordinavimo sistema Europoje pradės veikti gruodį, ir paragino ES šalis labiau rūpintis pabėgėlių apgyvendinimu kitose šalyse. Anot jos, tuomet būtų mažiau tokių pavojingų kelionių jūromis.

Tarp Tuniso ir Sicilijos esanti Lampedūza yra svarbi į Europos Sąjungą (ES) norintiems patekti migrantams vieta – kasmet į šią Italijos salą atvyksta tūkstančiai prieglobsčio prašytojų.

Dabartinė nelaimė toli gražu ne pirmoji prie Italijos krantų, kai nuskęsta migrantai, kurie plaukti per Viduržemio jūrą ryžtasi aplūžusiais žvejų laivais ar guminėmis valtimis. Pastaraisiais metais taip keliaudami žuvo tūkstančiai žmonių.

Pastarosiomis savaitėmis tokių incidentų prie Italijos krantų padaugėjo, nes padidėjo atvykstančiųjų – daugiausia iš Egipto, Eritrėjos, Somalio ir Sirijos – srautas.

Pirmadienį 13 prieglobsčio prašytojų iš Eritrėjos nuskendo bandydami plaukte pasiekti krantą, kai jų laivelis užplaukė ant seklumos prie Sicilijos Ragūzos miesto.

Rugpjūčio mėnesį per panašų incidentą netoli Katanijos, esančios kitoje Sicilijos dalyje, bandydami priplaukti krantą žuvo šeši jauni egiptiečiai.

Migrantų srautas Italijos vyriausybei yra ir humanitarinė, ir politinė problema. Pernai Italiją arba Maltą pasiekė apie 15 tūkst. pabėgėlių: Italiją – 13 200, Maltą – 1 800, nurodo UNHCR.

Šiemet Italijos krantus pasiekė apie 25 tūkst. migrantų, – gerokai daugiau negu per 2012-uosius, nors Arabų pavasario revoliucijos 2011 metais sukeltą pabėgėlių srautą sudarė apie 50 tūkst. žmonių.

Pavadinusi migrantų žūtį „begaline tragedija“, užsienio reikalų ministrė Emma Bonino (Ema Bonino) pasakė taip: „Gelbėjimo operacija buvo pradėta nedelsiant, bet darosi vis sunkiau, nes orai šaltėja, jie (pabėgėliai) nemoka plaukti, jie nežino, kur vykti“.

Vidaus reikalų ministras A.Alfano atšaukė spaudos konferenciją Romoje ir išskrido į Lampedūzą.

Vienas žvejų laivas nelaimės signalą perdavė apie 7 val. 20 min. vietos (8 val. 20 min. Lietuvos) laiku ir pradėjo traukti žmones iš vandens, kiek vėliau pasirodė pakrančių apsaugos laivai.

Transporto ministras Maurizio Lupi (Mauricijus Lupis) sakė, kad reikia labiau kovoti su žmonėmis, kurie prekiauja žmonėmis ir koordinuoja migrantų gabenimą perkrautais nesaugiais laivais.

„Tokios užduoties turime imtis, ir tame turi dalyvauti ir tarptautinė, ir Europos bendruomenė“, – pabrėžė jis.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų