Pereiti į pagrindinį turinį

Rusijoje bręsta naujas etninės nesantaikos pliūpsnis

2013-07-11 10:05
BBC, newsru.com, RFI, snob.ru inf.

Užblokuotas greitkelis, neramumai ir reikalavimai surengti linčo teismą. Papildomos policijos pajėgos bando neleisti įsiplieksti etniniam konfliktui Rusijos pietuose.

Rusijoje bręsta naujas etninės nesantaikos pliūpsnis
Rusijoje bręsta naujas etninės nesantaikos pliūpsnis / Reuters nuotr.

Užblokuotas greitkelis, neramumai ir reikalavimai surengti linčo teismą. Papildomos policijos pajėgos bando neleisti įsiplieksti etniniam konfliktui Rusijos pietuose.

Keliskart dūrė skalpeliu

Neramumai kilo po 20-mečio Ruslano Maržanovo žmogžudystės, kurią naktį į šeštadienį Saratovo srities Pugačiovo mieste įvykdė 16-metis išeivis iš Kaukazo.

Kaip pasakojo kavinės "Auksinė statinė" savininkas, ginčas tarp paauglio čečėno ir buvusio desantininko kilo prie jo įstaigos. Kavinėje tvarką prižiūrintys kazokai pabandė juos išskirti, bet konfliktas persikėlė į kitą vietą ir virto muštynėmis. Paauglys išsitraukė skalpelį ir keletą kartų smogė juo oponentui į krūtinę. Pastarasis apie antrą valandą nakties buvo pristatytas į ligoninę, bet ten mirė.

Paauglys buvo sulaikytas, jam pateikti kaltinimai žmogžudyste. Vaikinas pripažino kaltę ir teismo sprendimu buvo uždarytas į areštinę.

Sekmadienį vakare miesto aikštėje susirinko maždaug 200 nužudyto vyro artimųjų ir pažįstamų, kad išsiaiškintų santykius su sulaikytojo giminaičiais. Policijai pavyko užkirsti kelią konfliktui, bet minia nuslinko į kitą rajoną, kur kompaktiškai gyvena čečėnai, ir ten užvirė muštynės. Teisėsaugos pareigūnai stojo mūru tarp kelių šimtų konflikto dalyvių, šaudė į orą ir naudojo ašarines dujas. Keli žmonės buvo sulaikyti.

Reikalauja iškeldinti čečėnus

Kitą dieną Pugačiovo gyventojai vėl susirinko į stichinį mitingą prie rajono administracijos pastato ir reikalavo iškeldinti iš Pugačiovo išeivius iš Šiaurės Kaukazo respublikų, be to, įspėjo, kad priešingu atveju kils stambus etninis konfliktas. Buvęs desantininkas R.Maržanovas yra jau ne pirmas vietos gyventojas, nukentėjęs nuo kaukaziečių. 2010 m. gegužę prie tos pačios "Auksinės statinės" čečėnas pavarde Mudajevas papjovė Nikolajų Vešniakovą ir gavo už tai dešimties metų kalėjimo bausmę.

"Iškeldinti!" – skandavo minia, o po kurio laiko keli šimtai žmonių, kai kurie vedini vaikais, patraukė prie federalinio greitkelio Samara–Volgogradas ir jį užblokavo. Tik po 40 minučių policijai pavyko atlaisvinti kelią. Pareigūnams taip pat pavyko užkirsti kelią bandantiems padegti čečėnų pamėgtą kavinę "Halal".

Valdžia ramina miestiečius ir pabrėžia, kad konfliktas tarp jaunuolio bei nepilnamečio žudiko kilo ne dėl etninių, bet dėl buitinių priežasčių, o tiksliau – dėl merginos. Esą jaunasis čečėnas bandė susipažinti su desantininko drauge, ir dėl to kilo ginčas.

Tačiau R.Maržanovo draugė Jekaterina Ponomariova jau davė parodymus tyrėjams ir pareiškė, kad nepažinojo žudiko ir išvis gyvenime jo nematė.

Konfliktas Pugačiove nuaidėjo per visą Rusiją ir patraukė nacionalistinių organizacijų dėmesį. Socialiniuose tinkluose paplito raginimas liepos 11-ąją masiškai rinktis į Pugačiovą protestuoti. Tačiau teisėsauga ketina užkirsti tam kelią. Vakar pakeliui į Saratovą iš traukinio buvo išsodintas žinomas Sankt Peterburgo nacionalistas Sergejus Bondarikas.

Puiki dovana nacionalistams

Nacionalizmo ir ksenofobijos problemas tyrinėjančio informacijos centro "Sova" ekspertė Vera Alperovič pripažino, kad įvykiai Pugačiove yra puiki dovana Rusijos nacionalistams.

"Panašių pavyzdžių jau būta. Buvo Kondopoga, buvo panašių įvykių kituose miestuose, – teigė ji. – Bet padėtis Pugačiove veikiausiai yra išimtis. Panašių ne etninių, o buitinių konfliktų tarp skirtingos tautybės žmonių Rusijoje įvyksta labai dažnai. Tik jie dažniausiai neperauga į neramumus, į etninius susirėmimus ir net nereikalauja didelių policijos pajėgų įsikišimo.

Kodėl Pugačiovas tapo tokia išimtimi, kol kas nelabai aišku. Galbūt mieste buvo sudėtinga kriminogeninė padėtis ir policija su tuo nekovojo arba kovojo, bet nesėkmingai. Galbūt reikšmingas yra faktas, kad nužudytasis tarnavo oro desanto kariuomenėje, kuri pasižymi ksenofobiška orientacija. Galbūt buvo kitokių priežasčių. Bet kol kas nėra pagrindo manyti, kad ši padėtis išprovokuos didelę etninių neramumų bangą visoje Rusijoje."

Savi prieš svetimus

Levados nuomonių tyrimo centro vadovo Levo Gudkovo nuomone, ksenofobija yra rodiklis, kad valdžia nesugeba spręsti socialinių problemų.

"Valdžia Rusijoje suvokiama kaip korumpuota, nusikalstama. Ir bejėgiškumo jausmas prieš administracinę savivalę arba prieš nusikalstamas jėgas įgauna tokias formas, kokias mes dabar matome Pugačiove", – aiškino jis.

Anot eksperto, ksenofobijos lygis Rusijoje labai aukštas, o per pastaruosius du dešimtmečius jis išaugo dvigubai. Po Sovietų Sąjungos griūties išaugo tiek išorinė ksenofobija – antivakarietiškos ir antiamerikietiškos nuotaikos, tiek vidinė ksenofobija atvykėlių, "svetimų" atžvilgiu.

"Bendrai kalbant, "svetimi" – tai tie patys "savi", išeiviai iš Kaukazo arba iš Čečėnijos, kaip Pugačiovo atveju. Čečėnija – tai labai dezorganizuota visuomenė. Po dviejų karų sugriuvo tradicinė tvarka ir atsirado naujų suvokimų, kaip turi būti organizuotas gyvenimas. Jėga suvokiama kaip būdas save realizuoti. Tai irgi karo padarinys tam tikru atžvilgiu.

Jeigu turėtume normalias teisėsaugos institucijas, problema būtų gana lengvai sprendžiama kiekvienu atskiru atveju. O čia ji kaipmat įgauna neigiamos konsolidacijos etniniu pagrindu pobūdį – savi prieš svetimus", – kalbėjo L.Gudkovas.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų