Pereiti į pagrindinį turinį

Dėl rasinės diskriminacijos JAV policija kaltina istorines aplinkybes

2016-10-18 12:35
BNS inf.

Vienos iš didžiausių Jungtinių Valstijų policijos organizacijų vadovas pirmadienį atsiprašė dėl istoriškai susiklosčiusio netinkamo elgesio su mažumomis ir pavadino tai „tamsiąja mūsų bendros istorijos puse“, kuri turi būti pripažinta ir įveikta.

Terrence'as Cunninghamas
Terrence'as Cunninghamas / Youtube stop kadras

Juodaodžių teisių judėjimo „Black Lives Matter“ („Juodaodžių gyvybės svarbios“) lyderių reakcija buvo skirtinga: vieni sakė, kad žodžius reikia pagrįsti veiksmais, o Minesotos pareigūnų sąjungos vadovas pareiškė, kad jokio poreikio atsiprašinėti nėra.

Tarptautinės policijos vadų asociacijos pirmininkas Terrence'as Cunninghamas (Terensas Kaningamas) per metinę konferenciją sakė, kad policija istoriškai visuomet buvo priespaudos veidas ir jėga, kuri užtikrindavo įstatymais įtvirtintą diskriminaciją ir neigė pagrindines žmogaus teises. Tačiau į detales jis nesileido.

T. Cunninghamas pabrėžė, kad šiandien pareigūnai neturi būti kaltinami dėl praeities neteisybės. Jis išsamiai nekalbėjo apie šiuolaikinę policiją, tačiau sakė, kad per pastaruosius keletą metų ji prarado visuomenės pasitikėjimą.

Šie jo komentarai buvo paskelbti po kelių incidentų, kai policija šaudė į juodaodžius. Šie incidentai sukrėtė bendruomenes Fergusone Misūrio valstijoje, Baton Ruže Luizianos valstijoje ir Sent Pole Minesotoje. Tuo tarpu juodaodžiai šauliai taikėsi į policijos pareigūnus Dalase, Sent Luiso priemiestyje Bolvine ir Baton Ruže.

„Akivaizdu, kad praeities pakeisti negalime, bet aišku, kad turime pakeisti ateitį, – sakė T. Cunninghamas. – Privalome nutiesti kelią, kuris išves mus iš mūsų istorijos ir nurodys bendrus sprendimus geresnei mūsų bendruomenių apsaugai.“

„Šiame procese pirmasis žingsnis iš mūsų pusės – teisėsauga ir (Tarptautinė policijos vadų asociacija) turi pripažinti, atsiprašyti dėl praeities veiksmų ir vaidmens, kurį mūsų profesijos atstovai, istoriškai susiklosčius, atliko neteisingai elgdamiesi su visuomene, su spalvotųjų bendruomenėmis“, – sakė jis.

T. Cunninghamo kalbą aplodismentais pasveikino atsistoję klausytojai. Vėliau jis pakvietė pasisakyti JAV generalinę prokurorę Lorettą Lynch (Loretą Linč), kuri šios temos savo kalboje beveik neminėjo.

Policijos vadu T. Cunninghamas tapo 1999 metais savo gimtajame Velslyje Masačusetso valstijoje. Šiame netoli Bostono įsikūrusiame mieste daugiausiai gyvena nusikalsti nelinkę baltaodžiai. Trejus metus jis buvo policijos vadų asociacijos pirmininko pavaduotojas, o vienerių metų pirmininko kadenciją pradėjo 2015 metais.

Pensakolos miesto, esančios Floridos valstijoje, policijos vadas Davidas Alexanderis III (Deividas Aleksanderis III) pareiškė, kad istoriškai susiklosčiusios neteisybės pripažinimas yra itin svarbus žingsnis sprendžiant rasinių santykių problemas – lygiai toks pat žingsnis kaip ir šeiminio smurto pripažinimas.

„Kai nežinai istorijos ir sakai, kad „nėra jokios problemos“, iš esmės pasirodai esantis nejautrus šiems reikalams, – sakė juodaodis D. Alexanderis. – Rasinės įtampos problema buvo Amerikos istorijos dalis nuo pat jos įkūrimo.“

Delrishas Mossas (Delrišas Mosas), kuris nuo gegužės eina Fergusono policijos vado pareigas Misūryje ir taip pat yra juodaodis, nurodė, kad vaikystėje įgijo blogos patirties su pareigūnais, kurie nevengė rasistinių pravardžių.

„Yra bendruomenių, kurios jau seniai laiko mus engėjais. Yra bendruomenių, kurios seniai laiko mus šarvuotu vyriausybės kumščiu, sukurtu, kad būtų galima kontroliuoti žmones. Tai tėra vienas dalykas, kurį turime įveikti ir palikti praeityje, – sakė D. Mossas. – Džiaugiuosi, kad apie tai kalbama, nes vienintelis būdas palikti visa tai praeityje – pripažinti, kad tai egzistuoja.“

Judėjimo „Black Lives Matter“ lyderiai buvo mažiau entuziastingi.

Vienas iš kampanijos „Zero“ įkūrėjų DeRay Mckessonas (DeRėjus Makesonas) pareiškė, kad laukė T. Cunninghamo komentarų, paremtų giliais struktūriniais policijos ir kriminalinio teisingumo sistemos pokyčiais.

Charlene Carruthers (Šarlen Karuters), Čikagoje įsikūrusios organizacijos BYP100 nacionalinė direktorė, pareiškė, kad šis atsiprašymas niekur toli nenuvedė. Jos teigimu, reikšmingas žingsnis būtų atimti iš teisėsaugos finansinius išteklius ir skirti juos bendruomenių programoms.

Mineapolio policijos pareigūnų federacijos vadovo leitenanto Bobo Krollo (Bobo Krolo) nuomone, T. Cunninghamo pareiškimas žengė per toli..

„Mūsų profesija dabar yra puolama ir mums tikrai nereikia tokių vadų kaip jis – teigiančių, kad visi mes, teisėsaugininkai, esame blogi vyrukai, – sakė B. Krollas. – Manau, kad tai – kvailas pareiškimas. Dėl tokios aplinkos beveik kasdien žūsta mūsų pareigūnai, o tokie pareiškimai tikrai nepadeda.“

Mineapolyje praėjusį lapkritį du baltaodžiai pareigūnai nušovė vieną juodaodį.

Garlandas Pruittas (Garlandas Pruitas), Nacionalinės asociacijos už spalvotųjų pažangą (NAACP) Oklahomos miesto padalinio pirmininkas, pareiškė, kad šis atsiprašymas buvo „itin pavėluotas“. Praėjusį mėnesį Talsos mieste Oklahomoje buvo nušautas neįvardytas 40-metis juodaodis.

„Tai leidžia žmonėms suprasti, kad egzistuoja gailestis“, – sakė G. Pruittas.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų