Irake gilėjant krizei, iš Tikrito ir Samaros pasitraukė 40 tūkstančių pabėgėlių
Iš Irako miestų Tikrito ir Samaros pasitraukė dešimtys tūkstančių gyventojų, patekusių į islamistų kovotojų ugnį, pranešė penktadienį tarptautinė migracijos organizacija (TMO).
Islamistų grupuotės „Irako ir Levanto islamo valstybė“ (ISIL) kovotojai per pastarąją savaitę užėmė kelis miestus ir artėja prie Bagdado.
Ženevoje būstinę turinti TMO nurodo, kad, jos šaltinių vertinimu, iš džihadistų kontroliuojamo Tikrito bei Samaros, kurią kovotojai vėl rengiasi pulti penktadienį, pasitraukė apie 40 tūkstančių žmonių.
Anksčiau TMO nurodė, kad iš antrojo pagal dydį Irako miesto Mosulo, kurį kovotojai užėmė antradienį, pabėgo apie pusė milijono gyventojų.
„Nesaugumas plinta per visą Iraką, mes prognozuojame ilgalaikę humanitarinę krizę“, – sakė TMO nepaprastųjų situacijų koordinatorė Bagdade Mandie Alexander (Mandi Aleksander).
TMO atstovė spaudai Christiane Berthiaume (Kristian Bertijom) taip pat pabrėžė padėties nestabilumą.
„Žmonės kraustosi; dauguma jų bėga iš kovų zonos“, – sakė ji žurnalistams Ženevoje.
JT vyriausioji žmogaus teisių komisarė Navi Pillay (Navi Pilai) penktadienį taip pat kalbėjo apie nerimą keliančius pranešimus, kad Irake masiškai ir be jokio teismo žudomi žmonės, nužudytų gali būti šimtai, sužeistų – tūkstančiai.
Ch.Berthiaume sakė, kad pabėgėlių iš sukilėlių užimtų vietovių padėtis beviltiška, ligoninės Mosule nepasiekiamos, trūksta geriamo vandens, nėra elektros daugelyje šio miesto rajonų.
„Mokyklos ir mečetės virto laikinomis klinikomis, kurios glaudžiasi sužeistieji ir chroniški ligoniai“, – nurodė ji.
JAV ragina Irako politikus vienytis prieš džihadistus
JAV valstybės sekretorius Johnas Kerry (Džonas Keris) penktadienį paragino politines Irako frakcijas vienytis prieš džihadistus, kurie jau sugebėjo užimti kelis miestus ir juda Bagdado link.
„Nedarykite klaidos – tai turi būti žadintuvo signalas visiems politiniams Irako lyderiams. Dabar kaip tik laikas Irako lyderiams susitelkti ir parodyti vienybę“, – sakė J.Kerry, lankydamasis Londone.
„Negalima leisti, kad politinis susiskaidymas dėl etninių ir religinių skirtybių pavogtų iš Irako žmonių tai, kas daugelio paaukota pastaruoju laikotarpiu“, – sakė jis.
Irakas susidūrė su „žiauriu priešu“, kuris kelia grėsmę JAV interesams, taip pat jų sąjungininkų Europoje bei Artimuosiuose Rytose interesams, sakė J.Kerry.
JAV valstybės sekretorius pažymėjo, kad dėl sudėtingos padėties, jis laukia „savalaikių sprendimų“ iš JAV prezidento Baracko Obamos (Barako Obamos), atsakant į šį iššūkį.
„Mes skiriame ypatingą dėmesį šiai krizei įveikti“, – pridūrė JAV diplomatijos vadovas; pasak jo, kova tęsiasi už „pliuralistinę tolerantišką visuomenę“.
Pats laikas Irako „įvairiausio plauko“ lyderiams susitelkti ir iškelti nacionalinius interesus aukščiau asmeninių, pažymėjo J.Kerry.
Taip jis kalbėjo Londone baigiantis kovos su lytiniu smurtu konferencijai, kuriai vadovavo Holivudo žvaigždė Angelina Jolie (Andželina Džoli) ir Didžiosios Britanijos užsienio reikalų sekretorius Williamas Hague'as (Viljamas Heigas).
Irako šiitų lyderis ragina imtis ginklų prieš teroristus
Irako šiitų aukščiausias dvasininkas – didysis ajatola Ali al Sistani – penktadienį paragino šalies žmones imtis ginklų prieš „teroristus“, kurie per didelio masto puolimą užėmė kai kurias šalies teritorijas.
„Piliečiai, kurie gali imtis ginklų ir kovoti su teroristais, ginti savo šalį, žmones ir šventąsias vietas, turėtų savanoriškai užsirašyti į saugumo pajėgas, kad pasiektų šį šventą tikslą“, – paskelbė ajatolos atstovas jo vardu per penktadienines pamaldas Kerbelos mieste.
„Pasiaukojusieji ginti savo šalį, savo šeimą ir savo garbę, taps kankiniais“, – pridūrė jis.
Senyvo amžiaus A.al Sistani, kuris retai rodosi viešumoje, turi labai didelę įtaką šiitų pasaulyje ir yra itin gerbiamas milijonų tikinčiųjų.
Sunitų džihadistų judėjimas „Irako ir Levanto islamo valstybė“ (ISIL) bei jos sąjungininkai pirmadienio vakarą pradėjo didelį puolimą, per kurį perėmė kontrolę vienoje šiaurinėje provincijoje bei dalyje kitų trijų provincijų.
Saugumo pajėgos iki šiol nesugebėjo sustabdyti jų žygio, kai kurie kariai dezertyravo, išmetę savo uniformas ir palikę postus.
Šiitas premjeras Nuri al Maliki (Nuris Malikis) jau paskelbė, kad vyriausybė apginkluos ir aprūpins piliečius, užsirašančius į savanorius.
Irako džihadistai užėmė du miestus į šiaurę nuo Bagdado
Su „al Qaeda“ siejamo džihadistų judėjimo kovotojai, kurie šią savaitę užėmė dideles teritorijas sunitų regionuose Irako šiaurėje, pradėjo puolimą etniškai mišrioje provincijoje į šiaurės rytus nuo Bagdado ir užėmė ten du miestus.
Policijos pareigūnai sakė, kad kovotojai, atvažiavę pikapais su įtaisytais kulkosvaidžiais, ketvirtadienio vakarą įsiveržė į du Dijalos provincijos miestus: Džalulą, esančią už 125 kilometrų į šiaurės rytus nuo Bagdado, ir Sadiją, esančią už 95 kilometrų į šiaurę nuo sostinės.
Irako kariai paliko savo postus visiškai nesipriešindami, nurodė pareigūnai.Jie taip pat sakė, jog kurdų pajėgos iš šiaurinio pusiau
autonominio kurdų regiono įžengė į Džalulą, kad apsaugotų kurdų partijų biurus tame mieste, tačiau nepranešama, kad tarp abiejų grupuočių būtų įvykę susirėmimų.
Penktadienį taip pat pranešta apie Irako pajėgų susirėmus su islamistų kovotojais prie Baakubos miesto, esančio vos už 50 kilometrų į šiaurę nuo Bagdado.
Islamistų judėjimo „Irako ir Levanto islamo valstybė“ (ISIL) kovotojai pažadėjo tęsti savo žygį toliau į pietus – iki sostinės ir šiitų šventojo miesto Kerbelos.
Triumfuojantys sukilėliai taip pat paskelbė įvesiantys šariato teisę antrajame pagal dydį šalies mieste Mosule, kurio kontrolę jie perėmė antradienį, taip pat kitose užimtose teritorijose.
JT Saugumo Taryba ragina skubiai pradėti dialogą Irake
Jungtinių Tautų (JT) Saugumo Taryba ketvirtadienį pareikalavo nedelsiant pradėti visapusišką dialogą Irake ir pasmerkė „teroristinę“ veiklą, tačiau nesvarstė galimų veiksmų prieš kovotojus, nusitaikiusius į sostinę Bagdadą.
Saugumo Taryba dvi valandas posėdžiavo už uždarų durų – kurdams Irake užėmus ginčijamą Kirkuko miestą, o amerikiečiams galvojant apie smūgius iš oro, kuriais būtų siekiama paremti žlungančią Irako armiją, nesugebančią pažaboti sunitų kovotojų.
15-a Tarybos narių išreiškė vieningą paramą Irako vyriausybei ir liaudžiai, kovojančioms su terorizmu, ir paragino pradėti platų dialogą, sakė šiuo metu Tarybai pirmininkaujanti Rusija.
„Tai puiki proga naujai pradžiai surengiant visapusišką politinį dialogą ir, taip pat, sprendžiant daugybę klausimų“, – sakė Rusijos ambasadorius Vitalijus Čurkinas.
„Turi būti stiprios ir intensyvesnės pastangos pradėti tokį dialogą“, – pridūrė V.Čurkinas, kuris kalbėjo po to, kai Irako parlamentarai nesusirinko pritarti premjero prašymui paskelbti nepaprastąją padėtį.
Saugumo Tarybos narės ragino Irako vyriausybę ir tarptautinę bendriją paremti JT misiją Irake, ypač – reaguojant į humanitarinę krizę, sakė V.Čurkinas.
Pasak jo, narės pasmerkė „visą teroristinę ir ekstremistinę veiklą“, bet perspėjo, kad Irakas turi spręsti daug sudėtingesnius politinius, konfesinius, socialinius ir su nafta susijusius ginčus.
„Skubesnis dalykas yra pasiekti tam tikrą susitarimą tarp pagrindinių politinių jėgų, kad joms būtų lengviau kovoti su teroristais“, – pridūrė V.Čurkinas.
Irako pajėgos kaunasi su džihadistais į šiaurę nuo Bagdado
Irako pajėgos penktadienį susirėmė su islamistų kovotojais, nusitaikiusiais pulti Baakubos miestą, esantį vos už 50 kilometrų į šiaurę nuo Bagdado, džihadistų puolimui vis labiau artėjant prie sostinės.
Saugumo pajėgos kovėsi su sukilėliais Mukdadijos miestelio prieigose už 35 km į šiaurės rytus nuo Baakubos, nurodė policija ir kariškiai.
Baakuba yra Dijalos provincijos sostinė. Tą mišrios etninės ir religinės sudėties regioną, kuriame gyvena arabai, kurdai, sunitai ir šiitai, didelis smurtas krėtė nuo JAV vadovaujamos Vakarų šalių pajėgų invazijos 2003 metais.
Kovotojai šią savaitę užėmė jau du didelius miestus šalies šiaurėje: Salah ed Dino provincijos sostinę Tikritą ir antrąjį pagal dydį šalies miestą Mosulą, Ninevės provincijos sostinę.
Džihadistų judėjimo „Irako ir Levanto islamo valstybė“ (ISIL) atstovas Abu Mohammedas al Adnani (Abu Mohamedas Adnanis) pareiškė, kad kovotojų pajėgos judės toliau į pietus – iki sostinės ir šiitų šventojo miesto Kerbelos, kurį kasmet aplanko milijonai maldininkų iš viso pasaulio.
Irake plečiasi džihadistų puolimas: B. Obama perspėja svarstantis visas galimybes
JAV prezidentas Barackas Obama (Barakas Obama) ketvirtadienį pagrasino smogti sunitų kovotojams Irake, kurie per žaibišką puolimą užėmė dideles teritorijas tos šalies šiaurėje, siekdami savo tikslo įkurti sunitų kalifatą palei Irako ir Sirijos sieną.
Sukilėliai dabar kontroliuoja nuo 10 iki 15 proc. šalies teritorijos neskaitant Kurdistano, ir daugelis irakiečių baiminasi, kad jie yra nusitaikę į sostinę Bagdadą.
„Neatmetu nieko, nes esame suinteresuoti užtikrinti, kad džihadistai neįsitvirtintų visam laikui Irake arba Sirijoje“, – sakė B.Obama Baltuosiuose rūmuose, kai buvo paklaustas, ar svarsto galimybę surengti aviacijos smūgius.
B.Obama sakė svarstantis „visas galimybes“, kaip padėti Irako lyderiams.
„Mūsų konsultacijose su irakiečiais svarstomi keli trumpalaikiai neatidėliotini dalykai, kurie turi būti įgyvendinti karinėmis priemonėmis“, – nurodė jis.
Pareigūnai vėliau pabrėžė, kad JAV sausumo pajėgos į Iraką nebus siunčiamos.
Vienas JAV gynybos pareigūnas sakė, kad Vašingtonas rengia bepiločių lėktuvų žvalgybos misijas virš Irako teritorijos, siekdamas padėti irakiečiams kovoti su islamistų judėjimo „Irako ir Levanto islamo valstybė“ (ISIL) sukilėliais.
Dienraštis „The Wall Street Journal“, kuris nurodė, jog tokie žvalgomieji skrydžiai vykdomi keliose Irako vietose nuo praėjusių metų, citavo vieną aukšto rango JAV pareigūną, kuris sakė, kad surinktais žvalgybos duomenimis buvo dalijamasi su Irako pajėgomis.
„Atrodo, iš to nebuvo nieko gera“, – konstatavo jis.
B.Obama pakartojo Jungtinių Valstijų seniai reiškiamus nusiskundimus, kad Irako premjeras šiitas Nuri al Maliki (Nuris Malikis) nepakankamai nuveikė, kad sumažintų tarpkonfesinę priešpriešą.
Dėl šiitų dominuojamos Bagdado vyriausybės politikos gausioje sunitų mažumoje, atribotoje nuo valdžios, kai amerikiečių pajėgos 2003 metais nuvertė diktatorių Saddamą Husseiną (Sadamą Huseiną), didėjo nepasitenkinimas ir brendo keršto planai.
„Tai turėtų būti žadinantis skambutis Irako vyriausybei. Ten turi būti politinis dėmuo“, – pabrėžė B.Obama.
JAV viceprezidentas Joe Bidenas (Džo Baidenas), kalbėdamasis telefonu su N.al Maliki, patikino, kad Vašingtonas pasiruošęs suintensyvinti pagalbą saugumo srityje savo partneriams Bagdade.
Trečiadienį Baltieji rūmai pasiuntė signalą, kad ketina stiprinti Irako pajėgas, užuot patenkinę ankstesnius Bagdado prašymus surengti aviacijos smūgių, kuriuos minėjo vienas JAV pareigūnas.
Didėjant susirūpinimui dėl saugumo Irake, JAV karinės pramonės milžinė „Lockheed Martin Corp.“ ketvirtadienį pranešė evakuojanti daugiau nei dvi dešimtis savo darbuotojų iš tos šalies šiaurės.
JAV Valstybės departamentas informavo, kad kitos bendrovės taip pat perkelia savo darbuotojus.
Naujausi komentarai