Pliki kalnų šlaitai atokioje Prancūzijos Alpių vietovėje tapo daug iššūkių keliančia vieta tyrėjams, mėginantiems išsiaiškinti, dėl kokių priežasčių sudužo oro bendrovės „Germanwings“ lėktuvas, kuriuo skrido 150 žmonių. Sudėtingos aukų paieškos po didžiausios per kelis pastaruosius dešimtmečius aviacijos katastrofos atsinaujino trečiadienį paryčiais.
Pavyko išgauti duomenų
Prancūzų tyrėjai trečiadienį pranešė, kad jiems pavyko išgauti „tinkamų naudoti duomenų“ iš juodosios dėžės, rastos bendrovės „Germanwings“ lėktuvo „ Airbus A320“ sudužimo vietoje Prancūzijos Alpėse.
Remi Jouty (Remi Žuti), vadovaujantis Prancūzijos aviakatastrofų tyrimo agentūrai BEA, sakė, kad kol kas vis dar nėra „nė mažiausio paaiškinimo“, dėl kokios priežasties sudužo šis lėktuvas.
„Mums ką tik pavyko ištraukti naudoti tinkamų duomenų iš pilotų kabinos pokalbių registratoriaus“, – nurodė jis, turėdamas omenyje juodąją dėžę, įrašančią garsus kabinoje.
Tačiau, anot jo, tie duomenys gauti visai prieš pat spaudos konferenciją, ir tyrėjai dar šių įrašų neanalizavo.
Jis atmetė sprogimo variantą, sakydamas, kad „lėktuvas skrido iki pat galo“, bet negalėjo pateikti jokios kitos versijos.
„Šiame etape, neabejotinai, mes negalime pateikti nė mažiausio paaiškinimo ar interpretacijos apie priežastis, dėl kurių šis lėktuvas ėmė leistis <...>, ar apie priežastis, kodėl nereaguota į oro eismo dispečerių mėginimus susisiekti“, – pažymėjo R.Jouty.
Jis sakė tikįs, kad techninius skrydžio duomenis registruojantis savirašis, antra juodoji dėžė, greitai bus rasta, nes nuolaužos išbarstytos gana ribotame plote.
Apsilankė trijų šalių lyderiai
Prancūzijos prezidentas Francois Hollande'as (Fransua Holandas) trečiadienį pranešė, kad rastas antrosios Alpėse sudužusio „Germanwings“ lėktuvo juodosios dėžės dėklas, bet be turinio.
„Mes tebeieškome antros juodosios dėžės; jos dėklas rastas, bet, deja, be dėžės jame“, – sakė jis per spaudos konferenciją, surengtą netoli katastrofos vietos, kartu su Vokietijos kanclere Angela Merkel ir Ispanijos ministru pirmininku Mariano Rajoy (Marianu Rachojumi).
Juodai apsirengę, liūdnai nusiteikę trijų šalių lyderiai susitiko su gelbėtojais ir policijos pareigūnais krizės valdymo centre, kuris buvo suformuotas prieš dieną, po 150 gyvybių nusinešusios nelaimės.
Prancūzijos televizija pranešė, kad F.Hollande'as ir A.Merkel sraigtasparniu praskrido virš nelaimės vietos, kur ant sunkiai prieinamų kalnų šlaitų išsibarsčiusios sudužusio lėktuvo liekanos.
Vėliau Prancūzijos ir Vokietijos vadovai kartu su M.Rajoy spaudė rankas išsirikiavusiems pagalbos darbuotojams, ieškantiems atsakymų į daugybę klausimų, kuriuos iškėlė katastrofa.
Ši aviakatastrofa yra daugiausia gyvybių pareikalavusi Prancūzijos teritorijoje per kelis dešimtmečius.
Tikslinamas keleivių sąrašas
Oro bendrovės „Germanwings“ vykdomasis direktorius pranešė, kad, remiantis turima informacija, Prancūzijos Alpėse sudužusiu lėktuvu skrido 75 Vokietijos, 35 Ispanijos ir du Jungtinių Valstijų piliečiai.
Thomas Winkelmannas (Tomas Vinkelmanas) trečiadienį Kelne žurnalistams sakė, kad šis sąrašas dar nėra galutinis, nes kompanija vis dar bando susisiekti su 27 aukų artimaisiais.
Pasak Th.Winkelmanno, kai kuriais atvejais žuvusiųjų pilietybė nėra visiškai aiški dėl turimos dviejų šalių pilietybės.
Tarp žuvusiųjų yra po du asmenis iš Austrijos, Argentinos, Irano ir Venesuelos, po vieną iš Britanijos, Nyderlandų, Kolumbijos, Meksikos, Japonijos,Danijos, Belgijos ir Izraelio, sakė jis.
Savo ruožtu Ispanijos vyriausybė pranešė identifikavusi 49 aukas iš Ispanijos, o Britanija sako mananti, jog lėktuvu skrido mažiausiai trys britai.
Miestelis gedi 16 moksleivių
Vienas Vokietijos miestelis gedi 16 paauglių, buvusių tarp 150 žmonių, kurie antradienį žuvo per lėktuvo katastrofą Prancūzijos Alpėse, skrisdami iš Ispanijos.
Bendramoksliai verkė, dėdami gėles ir degančias žvakes prie mokyklos, kurioje mokėsi tie vaikai, daugiausiai 15-mečiai, ir dirbo dvi jų mokytojos.
„Neabejotina, kad tai tamsiausia diena mūsų miesto istorijoje“, – sakė Halterno miestelio, esančio už 70 km į šiaurę nuo Diuseldorfo, į kurį turėjo atskristi minėtas lėktuvas, meras Bodo Klimpelis (Bodas Klimpelis).
Tie dešimtokai ir dvi jų mokytojos buvo savaitei išvykę dalyvauti mokyklų mainų programoje Ljinars del Valjeso miestelyje netoli Barselonos – po to, kai jų mokykloje Halterne pernai gruodį pabuvojo grupė ispanų moksleivių.
38 tūkst. gyventojų turinčiame miestelyje, esančiame tradiciniame kasybos pramonės regione vakarų Vokietijoje, bažnyčios atvėrė duris šeimų nariams ir draugams, gedintiems dingusiųjų, kurie laikomi žuvusiais.
Trečiadienį Josepho Koenigo (Jozefo Kėnigo) gimnazijoje įvyks renginys tos tragedijos aukoms pagerbti.
„Moksleiviai turės galimybę pasisakyti apie nutikusį siaubingą dalyką“, – sakė B.Klimpelis.
Tarp aukų – dvi operos žvaigždės
Tarp 150 žmonių, kurie antradienį žuvo per „Germanwings“ lėktuvo katastrofą Alpėse, buvo dvi operos žvaigždės, viena kurių skrido kartu su savo kūdikiu.
54 metų bosinis baritonas Olegas Bryjakas (Olehas Bryžakas) ir 33 metų kontraltas Maria Radner (Marija Radner) skrido į Diuseldorfą, kuriame gyveno, po pasirodymo Richardo Wagnerio (Richardo Vagnerio) operoje „Zygfridas“ (Siegfried) Barselonos operos teatre „Liceo“.
M.Radner skrido kartu su vyru ir vaiku – vienu iš dviejų kūdikių, žuvusių per lainerio „Airbus A320“ katastrofą.
Diuseldorfe gimusi M.Radner, kuri Žemės deivės Erdos vaidmeniu operoje „Zygfridas“ debiutavo „Liceo“ scenoje, po šeštadienį įvykusio paskutinio savo pasirodymo Barselonoje skrido namo.
Kazachstane etninių ukrainiečių šeimoje gimęs O.Bryjakas taip pat gyveno Diuseldorfe ir buvo šio miesto operos teatro narys. Barselonoje rodytame „Zygfrido“ pastatyme jis atliko Albericho vaidmenį.
Barselonos teatras pranešė nuleidęs visas savo vėliavas iki pusės stiebo, o trečiadienį vidurdienį (13 val. Lietuvos laiku) prie pagrindinio įėjimo kviečiantis dviem tylos minutėmis pagerbti katastrofos aukas.
Didžiulė emocinė našta
Keli Vokietijos pigių skrydžių bendrovės „Germanwings“ pilotai trečiadienį atsisakė pakilti į orą, sakydami, kad gedi ankstesnę dieną Prancūzijos Alpėse sudužusio šio bendrovės lainerio aukų.
„Germanwings“ tėvynės bendrovės „Lufthansa“ atstovė sakė, kad Vokietijos oro vežėjų flagmanės skrydžiai vyks kaip planuota, bet vienas „Germanwings“ skrydis buvo atšauktas, nes pilotai „jautė, kad jiems nederėtų skristi“. Ji atsisakė nurodyti, kiek pilotų nesutiko dirbti trečiadienį.
„Germanwings“ atšaukė skrydį iš Vokietijos vakarinio miesto Diuseldorfo į Barseloną Ispanijoje. Laineris „Airbus“, kuriam sudužus antradienį žuvo visi 144 keleiviai ir šeši įgulos nariai, skrido tuo pačiu maršrutu priešinga kryptimi.
Pilotų profsąjungos „Vereinigung Cockpit“ atstovas Joergas Handwergas (Jorgas Handvergas) tvirtino, kad tas sprendimas buvo priimtas ne dėl nepakankamo saugumo.
„Tai niekaip nesusiję su saugumu. Pilotai turėjo draugų ir bendradarbių, kurie žuvo, – J.Handwergas sakė per visuomeninę televiziją. – Tai didžiulė emocinė našta, todėl jiems geriau nesėsti į pilotų kabiną.“
Ši katastrofa buvo pirmoji žmonių gyvybių nusinešusi avarija per „Germanwings“, taip pat pražūtingiausias aviacijos incidentas Prancūzijos teritorijoje nuo 1974 metų.
„Suprantame jų sprendimą“, – antradienį sakė „Germanwings“ vykdomasis direktorius Thomas Winkelmannas (Tomas Vinkelmanas).
Tuo metu Vokietijos žiniasklaida skelbia, kad iš viso atšaukta apie 30 reisų. „Lufthansa“ teigia, kad pilotai yra sukrėsti, bet žiniasklaida tvirtina, jog jie baiminasi dėl „GermanWings“ lėktuvų techninės būklės, kadangi diena iki nelaimės keli orlaiviai buvo remontuoti, o vienas jų sudužo Alpėse. „Lufthansa“ šias spekuliacijas atmeta.
„Būklė buvo nepriekaištinga“
Vokietijos oro vežėjų flagmanės „Lufthansa“ vadovas Carstenas Spohras (Karstenas Šporas) trečiadienį pareiškė, kad jos dukterinės įmonės „Germanwings“ laineris buvo „nepriekaištingos būklės“.
„Tai nesuprantama“, – sakė jis, kai buvo paprašytas pateikti daugiau informacijos apie antradienį įvykusią katastrofą, nusinešusią 144 keleivių ir šešių įgulos narių gyvybes. – Lėktuvas buvo nepriekaištingos būklės, o abu pilotai buvo patyrę“.
Subyrėjo į gabalėlius
Nedidelis oro uostas šalia slidinėjimo kurorto Barsijoneto tapo paskubomis įrengtu krizių centru, kur gelbėtojai, tyrėjai ir vyriausybės ministrai pradėjo darbą praėjus kelioms valandoms po mįslingos lėktuvo „Airbus A320“ katastrofos. Ore nuolat burzgė sraigtasparniai, skrendantys į sunkiai pasiekiamą nelaimės vietą ant snieguotų Estropo kalnagūbrio šlaitų, kur lėktuvo nuolaužos yra pažirusios bent 2 km skersmens teritorijoje.
Vienas vietos ūkininkas, vardu Jeanas-Christophe'as (Žanas Kristofas), padėjęs gelbėtojams surasti katastrofos vietą, sakė radijui RTL, kad iš lėktuvo „beveik nieko neliko“.
„Mačiau lėktuvo dalis ir dūmus. Lėktuvo nuolaužos nebuvo labai didelės – matėm, kad jis visiškai subyrėjo į mažyčius gabalėlius; visiškai ištiško“, – pasakojo jis.
Antradienį iš vyriausybės sraigtasparnio nufilmuotame vaizdo įraše matėsi smarkiai raižyti, vietomis snieguoti kalnų šlaitai, išraižyti gilių tarpeklių. Smulkios sulamdyto metalo nuolaužos buvo pažirusios ant vieno šlaito.
Lėktuvas buvo „visiškai sunaikintas“, sakė vienas vietos įstatymų leidėjas, praskridęs virš incidento vietos ir pridūręs, kad vaizdas buvo „šiurpus“.
„Didžiausios kūnų dalys, kurias pamatėme, buvo ne didesnės negu lagaminas“, – sakė vienas tyrėjas.
Aiškėja, kad per katastrofą daugiausia žuvo vokiečių ir ispanų, tarp žuvusiųjų yra belgų, danų, turkų, britų, australų, argentiniečių ir kolumbiečių.
Juodoji dėžė apgadinta
Sudužusio lėktuvo juodoji dėžė su pilotų kabinos pokalbių įrašais, surasta tarp lainerio nuolaužų, yra apgadinta ir nugabenta į Paryžių analizei. Tačiau neatmetama galimybė, kad joje esančią informaciją bent iš dalies pavyks atkurti.
„Surasta juodoji dėžė yra CVR (cockpit voice recorder - pilotų kabinos pokalbių įrašymo įrenginys)“, - sakė šaltinis naujienų agentūrai AFP.
Kitos juodosios dėžės, kurioje yra registruojami skydžio duomenys, kol kas rasti dar nepavyko.
Visos galimybės yra svarstytinos tiriant priežastį, kodėl Vokietijos oro bendrovės „Germanwings“ lėktuvas patyrė katastrofą, bet teroristinė ataka nėra labiausiai tikėtinas scenarijus, trečiadienį radijui RTL sakė Prancūzijos vidaus reikalų ministras Bernard'as Cazeneuve'as (Bernaras Kazenevas).
Ispanijoje paskelbtas gedulas
Ispanijoje trečiadienį vėliavos buvo nuleistos iki pusės stiebo, atšaukti oficialūs susitikimai, o žmonės nuščiuvo darbo vietose, gedėdami 150 žmonių, tarp jų bent 49 ispanų, žūties per lėktuvo katastrofą Prancūzijos Alpėse.
Tragedijos aukos buvo pagerbtos tylos minute vidurdienį vietos (13 val. Lietuvos) laiku daugybėje vietų visoje šalyje, įskaitant abejus parlamento rūmus Madride ir valstybines įstaigas.
Barselonos El Prato oro uoste, iš kurio antradienį į lemtingą reisą pakilo Vokietijos oro bendrovės „Germanwings“ laineris, taip pat buvo sustabdytas darbas, o darbuotojai minutę stovėjo tylėdami.
Premjeras M. Rajoy atšaukė visus planuotus susitikimus ir pirmadienį prieš pietus išskrido į Prancūziją. Dėl šios tragedijos M.Rajoy išskrido vienu lėktuvu su vienu iš įnirtingiausių savo politinių oponentų – Katalonijos regiono vadovu Arturu Masu, kurį jis paėmė užsukęs į Barseloną pakeliui į Prancūziją.
Prireiks bent savaitės
Vokietijos pigių skrydžių bendrovės „Germanwings“ reiso 4U9525 (GWI9525) lėktuvas, kuriame buvo 144 keleiviai, įskaitant 16 vokiečių paauglių, grįžtančių namo iš mokyklos organizuotos išvykos, krito aštuonias minutes, kol įsirėžė į kalno šlaitą. Nei vienas žmogus neliko gyvas.
Nors oro dispečeriai desperatiškai stengėsi susisiekti su pilotais, jokio atsako nebuvo sulaukta.
Šios katastrofos priežastis lieka mįslinga, bet pareigūnai jau rado vieną juodąją dėžę „Airbus A320“ sudužimo vietoje, kur nuolaužos yra išsibarsčiusios apie 1,6 ha teritorijoje.
Buvo mobilizuoti daugiau negu 300 policininkų ir 380 ugniagesių. Pulkininkas leitenantas Jeanas-Marcas Menichini (Žanas Markas Menišinis) sakė, kad 30 kalnų gelbėtojų vėl mėgins nuskristi į nelaimės vietą sraigtasparniu trečiadienį, kai prašvis. Dar apie 65 policijos pareigūnai mėgina ten užkopti pėsčiomis. Penki tyrėjai nakvojo incidento vietoje.
Prireiks „bent savaitės“ išnaršyti tai atokiai vietai, nurodė J.-M.Menichini, pridūręs, kad palaikams išgabenti reikės „bent kelių dienų“.
Naujausi komentarai