Pereiti į pagrindinį turinį

Rusijos paleista N. Savčenko – jau Ukrainoje

2016-05-25 15:50
BNS inf.

Rusija trečiadienį paleido 22 metus kalėti nuteistą Ukrainos karinių oro pajėgų lakūnę Nadiją Savčenko, kuri buvo išskraidinta į tėvynę

Nadija Savčenko

Vadina stipria lydere

Į Ukrainą trečiadienį sugrįžusi Rusijoje kalinta ukrainiečių kariškė ir liaudies deputatė Nadija Savčenko patikino, kad yra pasiruošusi iš karto pradėti dirbti, pranešė frakcijos „Batkyvščyna“ („Tėvynė“) lyderė Julija Tymošenko.

„Namo sugrįžo tikrai stiprus lyderis, – J.Tymošenko sakė žurnalistams Borispolio oro uoste, pasikalbėjusi su N.Savčenko.

N.Savčenko buvo įrašyta pirmąja partijos „Batkivšyna“ sąraše per Aukščiausiosios Rados rinkimus 2014 metų spalį ir pateko į parlamentą. Vėliau Aukščiausioji Rada ją įtraukė į Ukrainos delegacijos Europos Tarybos Parlamentinėje Asamblėjoje sąrašą.

Pasak J.Tymošenko, N.Savčenko „yra pasiruošusi nedelsiant, dar šiandien, pradėti dirbti Ukrainai“.

„Jos pirmas man pateiktas klausimas buvo: kada galiu pradėti dirbti? Ji pasakė: Ar man dabar važiuoti į darbą? Ji paklausė, kur rytoj turi būti, kur rytoj ateiti ir pradėti dirbti“, – sakė frakcijos lyderė.

J.Tymošenko pabrėžė, kad yra pasiruošusi visokeriopai padėti N.Savčenko pritaikyti savo „unikalų potencialą bei unikalų moralės suvokimą ir padėti tarnauti Ukrainai“.

Palinkėjo atgauti sveikatą

Aukšto rango Europos žmogaus teisių pareigūnas pasveikino Rusijoje kalėjusios ukrainiečių pilotės Nadijos Savčenko paleidimą ir išreiškė viltį, kad šis žingsnis paskatins „daugiau gerų dalykų“.

Europos Tarybos generalinis sekretorius Thorbjoernas Jaglandas (Tornbjornas Jaglandas) pavadino dvejus metus kalintos N.Savčenko paleidimą „labai geru įvykiu“, pabrėždamas, kad ji yra Europos Tarybos Parlamentinės Asamblėjos narė.

Tai Th.Jaglandas pareiškė lankydamasis Atėnuose ir pridūrė, kad jis „labai ilgai“ prašė paleisti N.Savčenko.

N.Savčenko, kuriai Rusijos teismas skyrė 22 metų laisvės atėmimo bausmę, trečiadienį buvo iškeista į du rusų karius, kurie buvo kalinami Ukrainoje.

Vokietijos užsienio reikalų ministras Frankas-Walteris Steinmeieris ((Frankas Valteris Šteinmejeris) išreiškė viltį, kad apsikeitimas belaisviais prisidės prie „Ukrainos ir Rusijos tarpusavio pasitikėjimo stiprinimo“ ir paspartins pastangas įgyvendinti Minsko susitarimus dėl rytinės Ukrainos, kurioje Rusijos palaikomi separatistai kovoja su Ukrainos pajėgomis.

Pridurdamas F.-W.Steinmeieris palinkėjo „poniai Savčenko greitai atgauti sveikatą“.

F.Mogherini: ilgai laukta gera žinia

Europos Sąjungos užsienio politikos vadovė Federica Mogherini (Federika Mogerini) trečiadienį pasveikino Ukrainos karo lakūnės Nadijos Savčenko paleidimą ir pareiškė, kad ji švenčia šį įvykį su visa Ukraina.

F.Mogherini ne kartą po ukrainiečių pilotės suėmimo 2014 metais ragino Rusiją paleisti N.Savčenko, vienu metu ji net perspėjo, kad dėl paskelbto bado streiko ukrainietei gresia mirtis.

„Pagaliau Nadija Savčenko yra laisva ir sugrįžo į Ukrainą. Ilgai laukta gera žinia, kurią ES švenčia kartu su jos šalimi“, – parašė F.Mogherini trečiadienį socialiniame tinke „Twitter“.

„Ukrainiečių pilotė šiandien buvo paleista iš Rusijos kalėjimo, mainais į du rusus belaisvius, žmogiškos atjautos gestu“, – sakoma F.Mogherini pareiškime.

ES diplomatijos vadovė palinkėjo N.Savčenko kuo greičiau pasveikti ir paragino Ukrainos konflikto šalis pasinaudoti jos paleidimu Minsko susitarimo įgyvendinimui

„ES ragina visas šalis tęsti šiuos pozityvius žingsnius, kad būtų įgyvendintas Minsko sutarties realizavimo priemonių paketas, tarp jų ir įsipareigojimas paleisti visus belaisvius ir sulaikytuosius, susijusius su rytinėje Ukrainoje vykstančiu konfliktu“, – sakė F.Mogherini.

Pasveikino P. Porošenka

Ukrainos prezidentas Petro Porošenka pasveikino sugrįžusią į tėvynę liaudies deputatę Nadiją Savčenko ir pažadėjo toliau kovoti už visus į nelaisvę patekusius ukrainiečius.

„Mūsų Nadija jau Ukrainos žemėje. Džiaugiuosi sveikindamas ją sugrįžusią! Sveikinu ukrainiečius ir visą pasaulį su mūsų Pergale! Ačiū Dievui – šį kartą viskas pavyko. Tęsiame kovą už visų ukrainiečių įkaitų išlaisvinimą“, – pareiškė prezidentas savo paskyroje „Facebook“ trečiadienį.

P.Porošenka dar padėkojo visiems, kas padėjo jam išlaisvinti N.Savčenko.

„Ilgos 709 dienos nelaisvėje pagaliau baigėsi“, – pažymėjo jis.

Ukrainos prezidentas įteikė liaudies deputatei Ukrainos didvyrei N. Savčenko ordiną „Auksinė Ukrainos didvyrio žvaigždė“.

„Už nepalaužiamą valią, pilietinę narsą, pasiaukojamą tarnybą Ukrainos liaudžiai Savčenko Nadijai Viktorivnai suteikiamas Ukrainos didvyrės vardas įteikiant ordiną „Auksinė Ukrainos didvyrio žvaigždė“, – nurodoma įsake, kuris buvo perskaitytas per apdovanojimo ceremoniją Kijeve.

„Tarnauju Ukrainos liaudžiai!“, – atsakė N.Savčenko.

Pasakė emocingą kalbą

Sugrįžusi į Ukrainą Nadija Savčenko trečiadienį pasakė emocingą kalbą susirinkusiems žurnalistams Borispolio tarptautiniame oro uoste.

Ji padėkojo žiniasklaidos atstovams už paramą bei šiltą priėmimą ir atsiprašė Donbase žuvusiųjų motinų.

„Noriu padėkoti tiems, kurie linkėjo man gero, nes esu jums dėkinga už tai, kad išgyvenau. Noriu padėkoti tiems, kurie linkėjo man blogo, nes aš išgyvenau iš pykčio jums. Noriu padėkoti tiems, kas buvo abejingi už tai, kad man netrukdė. Dėkoju visiems“, – sakė N.Savčenko.

„Noriu atsiprašyti tėvų, kurių vaikai negrįžo iš ATO (antiteroristinės operacijos), o aš iki šiol esu gyva. Noriu paprašyti atleidimo visų motinų, kurių vaikai yra kalinami, o aš – laisvėje. Negaliu sugrąžinti žuvusiųjų, bet esu pasirengusi dar kartą aukoti savo gyvybę mūšio lauke ir padarysiu viską, kad visi nelaisvėje esantys asmenys išeitų į laisvę“, – kalbėjo ji.

Sieks, kad sugrįžtų belaisviai

Į Kijevą iš Rusijos sugrįžusi N. Savčenko trečiadienį pareiškė sieksianti, kad belaisviai sugrįžtų namo gyvi.

„Aš sieksiu, kad, visų pirma, kiekvienas dar gyvas belaisvis sugrįžtų gyvas, kad kuo mažiau žūtų (žmonių), ir mes dirbsime, kad Ukraina būtų stipri“, – N.Savčenko sakė Kijeve per spaudos konferenciją, kurioje taip pat dalyvavo Ukrainos prezidentas Petro Porošenka.

Prezidentas pažadėjo Ukrainai sugrąžinti Krymą ir Donbasą taip pat, kaip į Ukrainą sugrįžo liaudies deputatė N.Savčenko.

„Mes sugrąžinsime Ukrainos suverenitetą Kryme ir Donbase kaip sugrąžinome Nadiją“, – pareiškė P.Porošenka trečiadienį Kijeve, sveikindamas sugrįžusią N.Savčenko.

P.Porošenka padėkojo Vakarams už paramą vaduojant N.Savčenko.

„Norėčiau padėkoti už aktyvų dalyvavimą ir palaikymą visai proukrainietiškai koalicijai pasaulyje, valstybių lyderiams: Vokietijos kanclerei Angelai Merkel, Prancūzijos prezidentui Francois Hollande'ui, JAV prezidentui Barackui Obamai (Barakui Obamai) Europos Sąjungos valstybių lyderiams, kurie bendru sprendimu užėmė poziciją skelbti sankcijas Rusijai: Lietuvos, Lenkijos, Britanijos, Ispanijos, Italijos – visų be išimties. Tolimosios Australijos, Japonijos lyderiams, kurie aiškiai reiškė ir griežtai reikalavo, kad Savčenko turi grįžti namo“, – kalbėjo P.Porošenka.

Ukrainos prezidentas Petro Porošenka trečiadienį įteikė liaudies deputatei Ukrainos didvyrei Nadijai Savčenko ordiną „Auksinė Ukrainos didvyrio žvaigždė“.

„Už nepalaužiamą valią, pilietinę narsą, pasiaukojamą tarnybą Ukrainos liaudžiai Savčenko Nadijai Viktorivnai suteikiamas Ukrainos didvyrės vardas įteikiant „Auksinės Ukrainos didvyrio žvaigždės“ ordiną“, – nurodoma įsake, kuris buvo perskaitytas per apdovanojimo ceremoniją Kijeve.

Prezidentas P.Porošenka Ukrainos didvyrės vardą Nadijai Savčenko suteikė 2015 metų kovo 2 dieną.

„Labai gerai, kad yra Minsko susitarimai. Labai gerai, kad jie bus vykdomi todėl, kad mes padarysime viską, kad jie būtų vykdomi“, – pareiškė N.Savčenko.

„Aš nenoriu, kad žmonės norėtų karo, aš noriu, kad jie norėtų taikos. Deja, taika įmanoma tik per karą – būna tokia riba, po kurios kito kelio nėra“, – pridūrė lakūnė, perdavusi „pasveikinimą“ Rusijos gyventojams.

N. Savčenko – jau Ukrainoje

Ukrainos prezidento lėktuvas An-148, kuriuo skrido Rusijos teismo nuteista Ukrainos karė ir liaudies deputatė Nadija Savčenko, trečiadienį nutūpė Ukrainoje, Borispolio oro uoste.

„Prezidento lėktuvas su Ukrainos didvyre Nadija Savčenko nutūpė!“, – sakoma 14 val. 56 min. paskelbtame P.Porošenkos pranešime „Twitter“ ir „Facebook“.

35-erių metų karinio sraigtasparnio pilotė sugrįžo namo, o du rusų kariai, Aleksandras Aleksndrovas ir Jevgenijus Jerofejevas, iš Ukrainos išvyko anksčiau šią dieną.

Ukrainos liaudies deputatė N. Savčenko atvykusi į Borispolio oro uostą pranešė, kad vyksta į prezidentūrą.

„Dabar aš važiuoju į prezidentūrą. Ten kažkur vyks nedidelė spaudos konferencija“, – N.Savčenko sakė žurnalistams Borispolio oro uoste.

Ji tai pat paprašė ją apsupusių žurnalistų ir ukrainiečių nespausti jai rankos.

„Jeigu kiekvienas panorės paspausti man ranką, iš manęs nieko neliks. Patikėkite: viskas bus gerai“, – pasakė Rusijos teismo nuteista Ukrainos karė.

Rusija paleido N. Savčenko

Rusija trečiadienį paleido 22 metus kalėti nuteistą Ukrainos karinių oro pajėgų lakūnę Nadiją Savčenko, kuri buvo išskraidinta į tėvynę, pranešė vienas ukrainiečių pareigūnas.

Kremliaus finansuojama televizija RT, cituodama neįvardytus šaltinius, taip pat pranešė, kad Ukraina perdavė Rusijos pareigūnams du rusų kariškius, anksčiau patekusius į nelaisvę separatistinio konflikto krečiamame rytiniame regione, kurie buvo išskraidinti į Maskvą.

Naujienų agentūra „Interfax“ citavo vieną informuotą šaltinį, anot kurio, paleista lakūnė bus atskraidinta į Borispolio oro uostą Kijeve.

Netrukus po to kreipimąsi į tautą iš prezidento administracijos pastato Kijeve paskelbs Ukrainos prezidentas Petro Porošenka.

Kaip nurodė prezidento spaudos tarnyba, planuojama, kad ši kalba bus paskelbta 15 val. 15 min. Kijevo (ir Lietuvos) laiku.

Kitas šaltinis sakė „Interfax“ sakė, kad N.Savčenko buvo perduota Ukrainai pagal dvišalę sutartį dėl asmenų, atliekančių laisvės atėmimo bausmes, perdavimo jų šalims.

Vienas iš N.Savčenko advokatų – Markas Feiginas – antradienį sakė mėginęs įtikinti savo klientę pateikti prašymą suteikti malonę. Kitas jos advokatas, Ilja Novikovas, trečiadienį nekomentavo, ar N.Savčenko pasirašė tokį prašymą.

Anksčiau trečiadienį du Rusijos kariai – Aleksandras Aleksandrovas ir Jevgenijus Jerofejevas, nuteisti Ukrainoje kalėti už dalyvavimą kovos veiksmuose Rytų Ukrainoje, buvo išskraidinti į Maskvą, atveriant kelią jų iškeitimui į N.Savčenko, naujienų agentūrai AFP sakė J. Jerofejevo advokatė Oksana Sokolovska.

„Jerofejevo ir Aleksandrovo nebėra Ukrainoje, o tai reiškia, kad malonė buvo suteikta“, – pažymėjo O.Sokolovska.

Šią informaciją patvirtino ir A.Aleksandrovo advokatas Valentynas Rybinas.

„Galiu patvirtinti informaciją, kad mano ginamasis Aleksandras Aleksandrovas ir mano kolegės ginamasis Jevgenijus Jerofejevas paliko Ukrainos teritoriją. Ar jie buvo iškeisti į Nadeždą Savčenko, ar ne – negaliu pasakyti“, – teisininkas sakė televizijai 112, vartodamas rusišką N.Savčenko vardo variantą.

„Ko gera, tai prezidento malonės suteikimo procedūros rezultatas“, – pridūrė jis.

Paklaustas, ar buvo pasirašytas oficialus malonės suteikimo raštas, V.Rybinas pažymėjo, kad jokiu kitokiu atveju tie Rusijos kariškiai nebūtų galėję palikti Ukrainos teritorijos.

Jie abu prisipažino esantys Rusijos kariškiai, bet Rusijos gynybos ministerija pareiškė, kad jie buvo pasitraukę iš aktyviosios tarnybos.

Kijevo teismas jiems skyrė po 14 metų laisvės atėmimo, pripažinęs kaltais dėl terorizmo ir dalyvavimo karo veiksmuose Rytų Ukrainoje.

34 metų karo pilotė, kuri tėvynėje laikoma nacionaline didvyre, kovo 22 dieną buvo nuteista kalėti 22 metus dėl dviejų Rusijos žurnalistų žūties Ukrainos rytuose 2014 metais.

N.Savčenko tvirtino esanti nekalta, bet atsisakė apskųsti nuosprendį, sakydama, kad nepripažįsta Rusijos teismų teisėtumo.

Per šią didelio atgarsio pasaulyje sulaukusią bylą arešte laikyta N. Savčenko keliskart buvo paskelbusi bado streiką.

N.Savčenko buvo vieno ukrainiečių savanorių bataliono narė ir 2014 metų vasarą dalyvavo kautynėse su separatistų kovotojais Luhansko srityje.

N.Savčenko 2014 metais pateko į prorusiškų separatistų nelaisvę Ukrainos rytuose, o vėliau atsirado Rusijos arešte kitapus sienos. Maskva tvirtina, kad N.Savčenko pateko į Rusijos teritoriją sprukdama nuo separatistų, o Ukraina tvirtino, kad karė buvo pagrobta ir slapta išvežta į Rusiją.

N.Savčenko byla dar labiau pablogino Ukrainos ir Rusijos santykius, Kijevo vyriausybės pajėgoms kaunantis su prorusiškais separatistais, kuriuos Maskva neigia remianti, nors esama įrodymų, kad jos kariai yra siunčiami į konflikto zoną.

Daugiau naujienų