Rusijoje organizuojamą Sočio olimpiadą saugos ne tik paprasti policijos pareigūnai, o ir elitinių pajėgų kariai iš "Alfa" būrio. Užduotis - sudėtinga, bet olimpiada turi vykti sklandžiai.
Rusijos Federalinės saugumo tarnybos (FSB) "Alfa" elitinio dalinio buvęs vadovas pulkininkas Aleksandras Michailovas, kalbėdamas apie Sočio olimpines žaidynes, netušžodžiavo. Jis prisiminė savo tarnybą būryje.
"Mes su vyrais visuomet darėme viską, kad užkirstume kelią tragedijoms, - užtikrintai, kaip karys, pareiškė pulkininkas, prisimindamas tarnybos metus. – Jei kas nors blogo dabar nutiktų Sočyje, tai būtų katastrofa mūsų šaliai"
A.Michailovas prieš daugiau nei dešimtmetį dalyvavo Maskvos teatro įkaitų vadavime. Saugumo operacija tada baigėsi nelaime. Paleidus nuodingas dujas teatre žuvo ne tik visi teroristai, tačiau ir daugiau nei šimtas žiūrovų, kuriems laiku nebuvo suteikta pagalba.
"Mes galėjome ir turėjome tapti didvyriais, o tapome idiotais ir kvailiais. Tokiais mus laikė ne tik Rusijoje, tačiau ir pasaulyje", - prisiminė kraupią dramą kariškis.
Pasak jo, tokios tragedijos negali pasikartoti – nei Maskvoje, nei juo labiau olimpiados metu: "Sočis neabejotinai yra islamistų taikinys. Tikėtina, kad teroro aktais Volgograde – tai tik pradžia". Pietiniame Rusijos mieste prie Volgos prieš pat Naujuosius sprogus dviems bomboms žuvo 34 žmonės. Rusijos prezidentas po atakų pareiškė, kad šalis kovos iki visiško teroristų sunaikinimo.
Grėsmių Sočyje – apstu. Dagestanas, Čečėnija – tai tik pora Šiaurės Kaukazo respublikų, kuriose iki šių dienų verda susirėmimai tarp islamistų ir Rusijos federalinių pajėgų. Per pastaruosius metus Šiaurės Kaukaze surengtos 33 kruvinos atakos. Vien nuo praėjusių metų spalio per įvairius išpuolius ir susirėmimus regione žuvo 139 žmonės.
Kremlius Sočyje ketina dislokuoti nuo 40 iki 50 tūkst. įvairių saugumo pareigūnų. Tarp jų bus policijos, žvalgybos pareigūnų, taip pat kariuomenė. Jūroje patruliuos karo laivai, povandeniniai laivai, nepilotuojami lėktuvai žvalgys oro erdvę virš olimpinio parko. Netoli miesto jau dislokuotos S-400 priešlėktuvinės gynybos sistemos. Taip pat dirbs ir Vidaus reikalų ministerijos pavaldume esanti kariuomenė, kurią sudaro apie 170 tūkst. kariškių.
Jiems įsakyta prižiūrėti transporto koridorius, taip pat duotas nurodymas pasirūpinti, kad specialiosios paskirties kariai vos per kelias minutes atvyktų į galimą krizės židinį.
Žinoma, tai nebus lengva užduotis. Sočis - ne kaimas prie jūros. Jame gyvena per 400 tūkst. žmonių. Miestas ir jo priemiesčiai driekiasi palei Juodąją jūrą beveik 100 km. Olimpinis kompleksas taip pat įkurtas šalia jūros. Tiesa, slidinėjimo trasos, dalis viešbučių ir kitos infrastruktūros – kalnuose. Būtent atstumas tarp kai kurių olimpinių objektų - vienas didžiausių galvos skausmų saugumo specialistams.
Tačiau elitinių pajėgų kariai sako, kad yra pasiruošę viskam. Net jei teks aukoti gyvybes.
Daugelis karių į "Alfa" dalinį atėjo iš kitų elitinių žvalgybos, Vidaus reikalų ministerijos ir kariuomenės dalinių. Šis dalinys – kažkas panašaus į britų SAS arba Jungtinių Valstijų "Seal" jūrų pėstininkų elitinį padalinį. Būtent "Alfa" būriui patikėtos visos atsakingiausios užduotys. Tai - žymiausias specialiųjų pajėgų būrys Rusijoje.
Sočyje šis būrys dislokuotas jau pusė metų. Kovos su terorizmu ekspertai mieste patikrino pavojingas vietas, apieškojo olimpinius objektus, šiuo metu prižiūri saugumą, renka informaciją. Taip pat vyksta kasdieninės treniruotės.
"Sočyje mes ėmėmės tokių saugumo priemonių, kokių įprastai imamės vykstant Didžiojo aštuoneto suvažiavimams. Reikia apsaugoti Baracką Obamą, V.Putiną, Angelą Merkel ir kitus...", - kalbėjo vienas neįvardytas Rusijos pareigūnas.
Šiaurės Kaukaze, pasak rusų saugumo, gali būti apie 600 kovotojų, kurie pasirengę vykdyti teroro aktus. Pasak FSB, dalis Kaukazo kovotojų kovoja Sirijoje. Todėl saugumas griežtai kontroliuoja visus, kurie iš neramių pasaulio regionų keliauja į Rusijos teritoriją. Tiesa, kiek iš viso pareigūnų ir karių dirba, kad užtikrintų Sočio olimpinių žaidynių saugumą, - paslaptis.
Viktoras, kalbėjęs su Vokietijos leidinio "Der Spiegel" žurnalistais, sakė, jog jo pareiga Sočyje – užtikrinti, kad teroristai slapta nekirstų kalnų ir nepatektų į Sočį.
Viktoras pasakojo, kad 2000 m. Čečėnijos sostinėje Grozne per mūšį su islamistais neteko akies. Tačiau jam buvo leista likti tarnyboje. Kitaip sakant, vadas neprieštaravo.
"Kai turi reikalų su teroristais, negali nė minutės atsipalaiduoti", - reziumavo Viktoras. Tiesa, kova su terorizmu Rusijoje - komplikuota. Nuo 1995 m. šalyje per įvairius teroro aktus žuvo 2,2 tūkst. žmonių. 5,8 tūkst. buvo sužeisti.
FSB, tiesa, tvirtina, kad tarnybai prieš pat naujuosius metus pavyko likviduoti 260 "banditų", iš jų 42 – teroristų vadus.Elitinių pajėgų kariai sakė, jog operacijose prieš teroristus suimtųjų nebūna.
"Nėra kalinių, jie nušaunami", - sakė vienas neprisistatęs karys. Daugelis elitinių pajėgų karių ir jų vadų mano, kad V.Putinas – per švelnus teroristams.
"Mums reikėtų kažko panašaus į Staliną", - rėžė "Alfa" vedlys A.Michailovas.
Naujausi komentarai