Egipto vyriausybė šeštadienį patvirtino, kad Rusijos keleivinis Rusijos lėktuvas sudužo Sinajaus pusiasalyje. Žuvo visi juo skridę 224 žmonės.
Egipto paieškos ir gelbėjimo grupės rado vietą, kurioje nukrito Rusijos keleivinis lėktuvas Hasanos rajone, į pietus nuo Arišo Sinajaus pusiasalyje, pranešė šeštadienį Civilinės aviacijos ministerija.
Lėktuvas skrido 31 tūkst. pėdų (apie 10 km) aukštyje, kai išnyko iš radaro, sakoma ministerijos pranešime.
Rasta juodojo dėžė
Egipto pareigūnai surado Rusijos keleivinio lėktuvo, kuris šeštadienį sudužo neramiame Sinajaus pusiasalyje, juodąją dėžę, premjero biuras pranešė po visų tame laineryje buvusių 224 žmonių gyvybių pareikalavusios katastrofos.
„Juodoji dėžė buvo rasta lėktuvo uodegoje ir išsiųsta išanalizuoti ekspertams“, – nurodė premjero Sharifo Ismailo (Šarifo Ismailo) biuras, pridūręs, kad nelaimės vietoje dirbantys gelbėtojai jau surinko 129 žmonių palaikus.
Žuvi visi 224 skridę žmonės
Egipte užsakomuoju reisu skridęs Rusijos bendrovės „Kogalymavia“ keleivinis lėktuvas sudužo kalnuotame Sinajaus pusiasalio regione, žuvo visi juo skridę žmonės, pranešė Egipto saugumo ir medicinos pareigūnai.
Lėktuvas su 217 keleivių, tarp kurių buvo 214 rusų ir trys ukrainiečiai, pakilo skristi į Sankt Peterburgą iš Raudonosios jūros kurorto Šarm aš Šeicho šeštadienio rytą, bet po 23 minučių jis prarado ryšį su skrydžio kontrolės tarnybomis.
Egipto saugumo ir medicinos pareigūnai pranešė, kad gyvųjų nerasta ir kad keleivių palaikai ir lėktuvo nuolaužos išsibarstė penkių kvadratinių kilometrų plote.
„Deja, visi „Kogalymavia“ 9268-ojo reiso Šarm aš Šeichas – Sankt Peterburgas keleiviai žuvo. Reiškiame užuojautą artimiesiems ir draugams“, – pareiškė Rusijos ambasada Kaire ir pridūrė, kad Egipto pareigūnai sakė, jog pilotas mėgino tupdyti lėktuvą Arišo aerodrome.
Egipto vyriausybės pranešime buvo nurodyta apie pirmąsias 15 į Kairo lavoninę atgabentas šios katastrofos aukas. Dar vėliau pranešta, kad katastrofos zonoje rasta 150 žmonių palaikų.
Lėktuvo nuolaužos rastos maždaug už 100 kilometrų į pietus nuo Arišo miesto Sinajaus pusiasalio šiaurėje, sakė Egipto pareigūnai, bet nenurodė jokios šio sudužimo priežasties.
Egipto valstybinė televizija pranešė, kad ministras pirmininkas Sherifas Ismailas (Šerifas Ismailas) išskubėjo į nelaimės vietą.
Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas nurodė Nepaprastųjų situacijų ministerijai (NSM) išsiųsti į Egiptą gelbėtojų grupes.
Užuojautą Maskvai pareiškė Egipto prezidentas Abdelis Fattah al-Sisi (Abdelis Fata Sisi) ir jo kolega Prancūzijoje Francois Hollande'as (Fransuas Holandas).
Rusijos NSM paskelbė žuvusių lėktuvo keleivių ir įgulos narių pavardes; jų amžius nuo 10 mėnesių mergaitės iki 77 metų moters. Taip pat nurodyti patikslinti duomenys, kad tarp keleivių buvo 24 vaikai ir 193 suaugusieji (137 moterys ir 56 vyrai). Anksčiau Egipto vyriausybės pranešime minėtos 138 moterys, 62 vyrai ir 17 vaikų.
Pasak vieno Egipto aviacijos pareigūno, „Kogalymavia“ lėktuvas skrido 31 tūkst. pėdų (apie 9,5 km) aukštyje, kai su juo nutrūko ryšys. Vienas Egipto dispečerių sakė, kad paskutiniame ryšio seanse lėktuvo pilotas pranešė turįs problemų dėl radijo sistemos.
Negali patikėti įvykusia nelaime
Irina Semionova pasakojo, kad jos draugė Nataša, paskutinį kartą paskambinusi iš Egipto kurorto Šarm aš Šeicho, sakė parvešianti jai dovaną – kvepalų iš oro uosto parduotuvės.
„Ji ten atostogavo su draugu“, – niūriai ištarė I.Semionova, rodydama nuotrauką savo telefono ekrane, kuriame šypsojosi jauna moteris, vilkinti maudymosi kostiumėlį ir šviesius plaukus susipynusi į ilgą kasą.
I.Semionova buvo būryje žmonių, susirinkusių Pulkovo oro uoste Sankt Peterburge, antrajame didžiausiame Rusijos mieste, ir priblokštų žinios, kad lėktuvas, kurio jie laukė sudužo pakilęs iš Egipto Sinajaus pusiasalio.
Kaip ir daugelis kitų rusų, I.Semionovos draugė buvo išvykusi atostogauti į Raudonosios jūros kurortus, kurie tampa ypač populiarūs žiemą, kai žmonės per ilgus, tamsius ir šaltus mėnesius stengiasi ištrūkti į šiltus kraštus.
Daugelis atvykusių pasitikti savo draugų arba artimųjų, atsisakė patikėti pranešimais apie jų tikėtiną žūtį, kai nukrito 224 žmones skraidinęs Rusijos oro bendrovės „Kogalymavia“ lėktuvas „Airbus A-321“.
Oro uosto pareigūnai mėgino nuraminti žmones, per informacinės sistemos garsiakalbius prašydami laukiančius atskrendančio lėktuvo iš Šarm aš Šeicho „prieiti prie informacijos langelio“.
Vėliau jie buvo įsodinti į autobusus ir nuvežti į vieną viešbutį, kur laukė psichologų ir gydytojų komanda. Prie paties oro uosto budėjo šeši greitosios pagalbos automobiliai.
„Nesuprantu, kas vyksta“, – sakė 20-metė Ana, kurią švelniai vedė du greitosios pagalbos darbuotojai.
„LAUKSIU TOLIAU“
Sumaištis ir baimė taip pat apėmė keleivius, kurie laukė reiso į Egiptą, kai jų lėktuvas, priklausantis „Kogalymavia“, bet užsakytas Maskvoje įsikūrusios kelionių agentūros „Brisco“, neatskrido.
„Prie mūsų dar niekas nebuvo priėjęs pasikalbėti; nežinome, kuriuo lėktuvu skrisime“, – televizijai „Rossija 24“ sakė viena keleivė, vardu Anželika.
„Jeigu tai „Kogalymavia“ (lėktuvas), mes nenorime skristi“, – pridūrė ji.
Rusijos civilinės aviacijos saugumo reputacija prasta – užsakomųjų skrydžių organizatoriai paprastai stengiasi, kad jų išsinuomotuose lėktuvuose visos vietos būtų užimtos, siekdami sumažinti išlaidas. „Kogalymavia“ yra maža regioninė oro bendrovė, daugiausiai aptarnaujanti tarptautinius užsakomuosius reisus.
Regioninės oro bendrovės Rusijoje yra ypač liūdnai pagarsėjusios, tad pastaroji katastrofa tikriausiai dar labiau padidins susirūpinimą dėl skrydžių šalyje, kurios ekspertai skambino pavojaus varpais dėl senstančio keleivinių lainerių parko.
Prieš dvejus metus Rusijos įstatymų leidėjai siūlė uždrausti naudoti senesnius negu 20 metų lėktuvus, kai sudužo vienos regioninės oro bendrovės „Boeig 737“, pagamintas prieš 23 metus. Tąsyk žuvo visi 50 tuo laineriu skridusių žmonių.
Rusija jau pradėjo baudžiamąjį tyrimą dėl potencialių saugumo pažeidimų, galėjusių nulemti šeštadienį įvykusią katastrofą. Į Egiptą buvo pasiųsta didelė gelbėtojų ir tyrėjų delegacija, kurioje bus du ministrai.
Kremlius paskelbė lapkričio 1-ąją nacionalinio gedulo diena.
„Laukiu savo tėvų“, – Pulkovo oro uoste prie informacijos punkto sakė 25 metų Ela Smirnova – aukšta jauna moteris, sukrėsta, bet mėginanti šypsotis.
„Paskutinį kartą kalbėjausi su jais telefonu, kai jie jau buvo lėktuve, o vėliau išgirdau šią žinią, – jis sakė naujienų agentūrai AFP. – Iki pat pabaigos neprarasiu vilties, kad jie dar gyvi, bet galbūt jau niekada jų nebepamatysiu.“
Grupuotė tvirtina numušusi Rusijos lainerį
Egipte veikianti su džihadistų judėjimu „Islamo valstybė“ susijusi grupuotė pareiškė numušusi Rusijos lėktuvą, šeštadienį sudužusį Sinajaus pusiasalyje, kur džihadistai dažnai puldinėja vyriausybės pajėgas.
„Kalifato kariams pavyko numušti Rusijos lėktuvą Sinajuje“, – sakoma pranešime, išplatintame socialiniuose tinkluose.
Niekas neliko gyvas
Keli Egipto kariškiai ir saugumo pareigūnai sakė, kad niekas neliko gyvas sudužus Rusijos keleiviniam lėktuvui, kuriuo iš Šam aš Šeicho į Sankt Peterburgą skrido 224 žmonės.
Šie pareigūnai naujienų agentūrai „The Associated Press“ kalbėjo su anonimiškumo sąlyga, nes nebuvo įpareigoti bendrauti su žiniasklaida. Katastrofos vietą netoli Arišo miesto jau pasiekė aviacijos ekspertai.
Egipto vyriausybės pranešime nurodoma, kad iš 217 keleivių Rusijos piliečių buvo 214, o likę trys – ukrainiečiai. Nors Baltarusijos URM spėja, kad lėktuve galėjo būti ir vienas baltarusis. Taip pat pažymima, kad tarp keleivių buvo 138 moterys, 62 vyrai ir 17 vaikų.
Į Kairo lavoninę atvežta 15 šios katastrofos aukų.
Maskva ketina reikalauti, kad dvi rastos vadinamosios lėktuvo juodosios dėžės būtų tiriamos Rusijoje.
Lietuvos valstybės vadovai reiškia užuojautą Rusijos prezidentui ir Rusijos tautai dėl keleivinio lėktuvo katastrofos Sinajaus pusiasalyje Egipte.
Lietuvos vadovai pareiškė užuojautą
Prezidentė Dalia Grybauskaitė šeštadienį pareiškė užuojautą prezidentui Vladimirui Putinui.
„Jūsų Ekscelencija, savo ir visos Lietuvos žmonių vardu reiškiu nuoširdžią užuojautą dėl daugybės žmonių gyvybių pareikalavusios Jūsų šalies lėktuvo katastrofos. Linkiu stiprybės aukų šeimoms ir artimiesiems“, - rašoma D.Gybauskaitės užuojautoje, pranešė Prezidentūra.
Seimo Pirmininkė Loreta Graužinienė savo ir Seimo vardu pareiškė užuojautą žuvusių asmenų šeimoms, artimiesiems ir visai Rusijos tautai.
„Kiekvieno žmogaus netektis paliečia dešimtis jo artimųjų - šeimą, gimines, draugus ir kolegas. Lietuva supranta šios tragedijos mastą ir praradimo skausmą", – Rusijos valstybės Dūmos pirmininkui Sergejui Naryškinui išsiųstoje užuojautoje teigia parlamento vadovė.
Žuvusiųjų artimiesiems L.Graužinienė palinkėjo rimties ir dvasios stiprybės.
V.Putinas paskelbė gedulą
Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas paskelbė vienos dienos nacionalinį gedulą dėl oro bendrovės „Kogalymavia“ lėktuvo, kuriuo skrido 224 žmonės, katastrofos Egipte, šeštadienį pranešė Kremliaus spaudos tarnyba.
„Per aviacijos katastrofą, įvykusią 2015 metų spalio 31 dieną Egipto Arabų Respublikoje žuvo daug žmonių, – sakoma prezidento įsake. – Reikšdamas sielvartą dėl žuvusiųjų ir užjausdamas jų šeimas bei artimus žmones, nutariu ... paskelbti 2015 metų lapkričio 1-ąją gedulo diena Rusijos Federacijoje.“
Sekmadienį Rusijoje vėliavos bus nuleistos iki pusės stiebo, kultūros įstaigoms ir transliuotojams rekomenduota atšaukti pramoginio pobūdžio laidas ir renginius.
V.Putinas taip pat įpareigojo vyriausybę imtis priemonių, kad būtų suteikta būtina pagalba žuvusiųjų šeimoms.
Pradėjo baudžiamąjį tyrimą
Rusijos tyrimų biuras pradėjo baudžiamąjį tyrimą dėl oro bendrovės „Kogalymavia“ lėktuvo „Airbus A-321“, skridusio iš Egipto į Sankt Peterburgą, katastrofos Sinajaus pusiasalyje, šeštadienį pranešė biuro atstovas Vladimiras Markinas.
„Pagal preliminarius duomenis, lėktuvas pakilo iš Šarm aš Šeicho oro uosto šiandien 6 val. 51 min. (vietos ir Lietuvos laiku) skristi į Sankt Peterburgą, o maždaug po 23 minučių ryšys su juo nutrūko. Lėktuve buvo 217 keleivių ir septyni įgulos nariai“, – V.Markinas sakė naujienų agentūrai „Interfax“.
„Šios aviakatastrofos tyrimui sudaryta operatyvinė tyrėjų grupė“, – nurodė V.Markinas, pridūręs, kad specialiu Nepaprastųjų situacijų ministerijos (NSM) organizuotu reisu į Egiptą išsiųsta patyrusių ekspertų komanda.
„Jie veiks koordinuodami darbą su kompetentingomis institucijomis ir kartu su Egipto Respublikos atstovais, pagal nacionalinės ir tarptautinės teisės normas“, – aiškino atstovas.
Nepaprastųjų situacijų ministro pavaduotojas Vladimiras Stepanovas sakė, kad tyrėjai išskris į Egiptą penkiais ministerijos lėktuvais 16 val. Maskvos (15 val. Lietuvos) laiku.
„Planuojama išskristi 16 val. iš Ramenskojės oro uosto. Paruošti išskristi trys Il-17, An-148 ir Be-200“, – V.Stepanovas sakė per posėdį Nepaprastųjų situacijų ministerijoje.
Viceministras nurodė įkurti psichologų grupę, kuri oro uoste teiks pagalbą sudužusiu lėktuvu skridusių žmonių artimiesiems.
Rasti daugiau kaip 100 aukų palaikai
Daugiau negu 100 žmonių palaikai aptikti Rusijos oro bendrovės „Kogalymavia“ keleivinio lėktuvo sudužimo vietoje Sinajaus provincijoje, šeštadienį pranešė Egipto gelbėjimo tarnybų pareigūnai.
Pasak jų, daugiau palaikų tikriausiai dar bus rasta vienoje iš dviejų didžiausių lėktuvo korpuso nuolaužų.
Gelbėtojai pradėjo evakuoti aukų palaikus iš katastrofos vietos.
Taip pat pranešama, kad rasta vadinamoji juodoji dėžė.
Egipto krizių valdymo tarnyba nurodė, kad į nelaimės vietą atvažiavo 45 greitosios pagalbos automobiliai. Gelbėtojai pranešė, kad lėktuvo, kuriuo iš Šarm aš Šeicho kurorto į Sankt Peterburgą užsakomuoju reisu skrido 224 žmonės, nuolaužos buvo rastos atokioje kalnuotoje vietovėje į pietus nuo pagrindinio Sinajaus provincijos miesto al Arišo.
Tarp jau rastų žuvusiųjų palaikų buvo penki vaikų kūnai, sakoma Britanijos televizijos „SkyNews“ pranešime.
Šaltiniai sakė, kad visi žuvusieji katastrofos metu sėdėjo savo krėsluose ir buvo prisisegę.
Vienas pareigūnų užsiminė, kad Egipto paieškos ir gelbėjimo grupės nariai sakė išgirdę balsus, sklindančius iš vienos sudužusio lėktuvo dalies.
„Ten yra viena lėktuvo dalis, kurios viduje yra keleivių, gelbėtojai stengiasi į ją patekti, tikimės rasti gyvųjų, nes išgirdome viduje esančių žmonių dejones“, – sakė jis.
Gelbėtojai išgirdo balsus
Prie Sinajaus pusiasalyje nukritusio Rusijos keleivinio lėktuvo atvykę Egipto paieškos ir gelbėjimo grupės nariai sako išgirdę balsus, sklindančius iš vienos sudužusio lėktuvo dalies, pranešė šeštadienį vienas pareigūnų,
„Ten yra viena lėktuvo dalis, kurios viduje yra keleivių, gelbėtojai stengiasi į ją patekti, tikimės rasti gyvųjų, nes išgirdome viduje esančių žmonių dejones“, – sakė jis.
Iš nuolaužų jau ištraukti penkių vaikų palaikai, nurodė britų televizijos kanalas „Sky News“. Pasak liudininkų, žūties akimirką visi sėdėjo savo vietose prisisegę saugos diržais.
Prezidentas Vladimiras Putinas nurodė nedelsiant išsiųsti į Egiptą rusų gelbėtojus, sakoma Kremliaus pranešime.
V. Putinas pareiškė užuojautą
Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pareiškė nuoširdžią užuojautą per „Kogalymavia“ lėktuvo katastrofą Egipte žuvusiųjų artimiesiems, pranešė šeštadienį Kremliaus spaudos tarnyba.
V.Putinas pavedė Nepaprastųjų situacijų ministerija ir Sveikatos apsaugos ministerijai nedelsiant organizuoti pagalbą žuvusiųjų artimiesiems.
Prezidentas taip pat nurodė vyriausybės vadovui Dmitrijui Medvedevui sudaryti valstybinę komisiją, kuri tirtų šią katastrofą.
Sudužo dėl techninio gedimo?
Egipto aviacijos pareigūnai viena Rusijos keleivinio lėktuvo sudužimo Sinajuje versijų mini techninį gedimą.
Bendrovės „Kogalymavia“ lėktuvo kapitonas netrukus po starto pranešė apie techninį gedimą ir prašė leisti pakeisti maršrutą, pranešė britų laikraštis „Mirror“, dar pridurdamas, kad nežinoma, ar maršrutas buvo pakeistas. Ore lėktuvas išbuvo 25 minutes.
Rusijos keleivinis lėktuvas nukrito Hasanos rajone, į pietus nuo Arišo Sinajaus pusiasalyje, pranešė šeštadienį Civilinės aviacijos ministerija.
Lėktuvas skrido 31 tūkst. pėdų (apie 9,5 km) aukštyje, kai išnyko iš radaro, sakoma ministerijos pranešime.
Pasak vieno pareigūno, atvykusio į nelaimės vietą, lėktuvas visiškai sudužęs; gyvųjų nėra. Dėl kalnuotos vietovės ir nepalankių oro sąlygų, paieškos grupėms nelengva veikti.
Anot Egipto saugumo tarnybos, nėra duomenų, kad lėktuvas būtų buvęs numuštas.
Skrido 224 žmonės
Anksčiau Egipto ministro pirmininko Sharifo Ismailo (Šerifo Ismailo) biuras pranešė, kad „Rusijos civilinis lėktuvas ... sudužo vidurio Sinajuje“ ir kad ministrų lygiu suformuotas krizės komitetas šiai katastrofai tirti.
Rusijos ambasada Egipte, savo ruožtu, pranešė tikrinanti informaciją apie oro bendrovės „Kogalymavia“ keleivinį lėktuvą, kuris, kaip įtariama, sudužo Sinajaus pusiasalyje pakeliui iš Raudonosios jūros kurorto Šarm aš Šeicho į Sankt Peterburgą, skraidindamas 224 žmones, šeštadienį pranešė Rusijos užsienio reikalų ministerijos atstovė Marija Zacharova.
Radijas „Govorit Moskva“, cituodamas vieną Rusijos ambasados Egipte šaltinį, pranešė, kad tame laineryje buvo tik Rusijos piliečiai. Šaltinis patvirtino, kad lėktuve buvo 217 keleivių ir septyni įgulos nariai, tarp keleivių buvo 17 vaikų.
Tuo tarpu portalas „Flightradar24“, skelbiantis informaciją apie skrydžius visame pasaulyje, nurodė, kad „Kogalymavia“ 9268-ojo reiso lėktuvas „Airbus А-321“, pakilęs iš Šarm aš Šeicho, pradėjo staigiai žemėti, nusileido į 1,5 km aukštį ir galiausiai dingo iš radarų ekranų.
Dar anksčiau Rusija pranešė, kad buvo prarastas ryšys su oro bendrovės „Kogalymavia“ keleiviniu laineriu „Airbus А-321“, skridusiu iš Egipto į Sankt Peterburgą. Lėktuvas neužmezgė ryšio su skrydžių dispečeriais Kipre.
„Šiandien 6 val. 51 min. (Maskvos, 5 val. 51 min. Lietuvos laiku) iš Šarm aš Šeicho išskrido 9268-ojo reiso lėktuvas А-321 į Sankt Peterburgą. Pagal preliminarius duomenis, 7 val. 14 min. (6 val. 14 min.) ryšys su lėktuvu nutrūko, ir orlaivio žyma dingo iš radiolokatorių ekranų. Nuo to laiko jis neatnaujino ryšio ir nepasirodė radaruose“, – naujienų agentūrai „Interfax“ sakė Rusijos civilinės aviacijos valdybos „Rosaviacija“ atstovas Sergejus Izvolskis.
Naujausi komentarai