Palydovo nuotraukose – naftos dėmė
Iš Europos kosmoso tyrimų agentūros ESA palydovo netoli dingusio bendrovės „EgyptAir“ lėktuvo dingimo vietos pastebėta naftos dėmė; manoma, kad čia sudužo lėktuvas, kuriuo skrido 66 žmonės, pranešė penktadienį ESA.
„Sprendžiant iš palydovo nuotraukos, dėmė ... buvo maždaug už 40 kilometrų į pietryčius nuo paskutinės žinomos to orlaivio buvimo vietos. Dėmė yra ištįsusi per du kilometrus“, – sakoma Nyderlanduose būstinę turinčios ESA pranešime.
Gelbėtojų grupės naršo po jūrą, ieškodami ketvirtadienį staiga iš radaro ekrano dingusio aerobuso, skridusio įprastu reisu iš Paryžiaus į Kairą, nuolaužų.
„Nuo lėktuvo dingimo ESA ir ekspertai atidžiau nagrinėja palydovo duomenis, stengdamiesi pastebėti ką nors, kas rodytų naftos nuotėkį jūros paviršiuje“, – pažymi ESA.
Viena blizganti dėmė buvo pastebėta ESA palydovo „Sentinel-1A“ radiolokatoiumi taške, kurio koordinatės 33°32' šiaurės platumos ir 29°13' rytų ilgumos; pirmą kartą ji buvo aptikta ketvirtadienį 18 val. Grinvičo (21 val.Lietuvos) laiku, nurodė kosmoso tyrimų agentūra.
Penktadienį gauta antra nuotrauka parodė, kad ši dėmė nudreifavo apie penkis kilometrus.
„Tiesa, nėra jokios garantijos, kad ši dėmė yra iš dingusio orlaivio“, – pabrėžia ESA.
Kitas palydovas „Sentinel-2A“ virš minėtos zonos praskries sekmadienį, ir gauti atvaizdai vėliau bus kruopščiai tiriami.
Abu šie palydovai panaudojami vykdant Europos aplinkos stebėsenos programą „Copernicus“.
Rastos lėktuvo nuolaužos
„Egipto lėktuvai ir karinių jūrų pajėgų laivai rado keleivių asmeninių daiktų ir nuolaužų fragmentų už 290 km į šiaurę nuo Aleksandrijos“, – sakoma žinutėje, paskelbtoje kariuomenės atstovo Mohammedo Samiro (Mohamedo Samiro) „Facebook“ paskyroje.
Egipto oro uosto pareigūnai sakė, kad tyrėjai apžiūrės kariškių rastas lėktuvo nuolaužas ir keleivių daiktus.
Graikijos gynybos ministras pranešė, kad Viduržemio jūroje rasta viena palaikų dalis, lėktuvo krėslų ir bagažo daiktų.
„Prieš kelias valandas buvome informuoti (Egipto tarnybų), kad viena kūno dalis, du krėslai ir vienas arba daugiau bagažo daiktų buvo rasti paieškos zonoje“ už beveik 300 km į šiaurę nuo Aleksandrijos, ministras Panas Kamenas (Panos Kammenos) sakė per spaudos konferenciją.
Egipto prezidentūra pareiškė „giliai liūdinti ir nepaprastai apgailestaujanti“ dėl 66 keleivių ir įgulos narių žūties per „EgyptAir“ 804-ojo reiso lėktuvo katastrofą.
Penktadienį paskelbtas pranešimas buvo pirmoji oficiali žinia, pripažįstanti, kad tą dingusį lėktuvą ištiko tragiška katastrofa. Jis pasirodė praėjus kelioms minutėms po to, kai Egipto armija pirmąkart paskelbė suradusi lėktuvo nuolaužų ir keleivių asmeninių daiktų.
Apie rastas lėktuvo liekanas buvo skelbta ir ketvirtadienį, tačiau vėliau ta informacija nepasitvirtino.
Svarstomos įvairios versijos
Egipto aviacijos ministras nurodė, kad kol kas dar per anksti sakyti, kodėl sudužo 66 žmones skraidinęs laineris „Airbus A320“, bet pridūrė, kad teroristinės atakos versija atrodo labiau tikėtina negu techninio gedimo.
Tuo tarpu Prancūzijos užsienio reikalų ministras Jeanas-Marcas Ayrault (Žanas Markas Airo) penktadienį pareiškė, kad nėra „absoliučiai jokių užuominų“, kodėl sudužo oro bendrovės „EgyptAir“ lėktuvas.
„Aiškinamės visas galimybes, bet nei vienai neteikiama pirmenybė prieš kitas, nes neturime absoliučiai jokių užuominų apie (sudužimo) priežastis“, – J.-C.Ayrault sakė Prancūzijos televizijai.
Prancūzijos vyriausybė šeštadienį surengs susitikimą su aukų šeimomis, kad „suteiktų visą informaciją, kokią galėsime“, pridūrė diplomatijos vadovas.
Nebuvo nelaimės signalo
Šis incidentas padidino nuogąstavimus, kad pasikartojo incidentas, panašus į vieno Rusijos keleivinio susprogdinimą pernai spalį virš Sinajaus pusiasalio. Dėl tos atakos, nusinešusios visų 224 lėktuve buvusių žmonių gyvybes, atsakomybę prisiėmė džihadistų judėjimas „Islamo valstybė“ (IS).
Tas lėktuvas praeitą naktį skrido iš Paryžiaus į Kairą ir dingo tarp Graikijos salų bei Egipto pakrantės, nepasiuntęs jokio nelaimės signalo.
Graikijos gynybos ministras Panas Kamenas (Panos Kammenos) anksčiau sakė, kad lėktuvas krito 6,7 km (22 tūkst. pėdų) ir dukart staigiai pasisuko prieš dingdamas iš radarų ekranų, įskridęs į Egipto oro erdvę.
Egiptas ir Graikija pasiuntė į numanomą katastrofos vietą lėktuvų ir karinių jūrų pajėgų laivų, prie kurių tikriausiai taip pat prisidės Prancūzijos paieškų komandos ir vienas JAV žvalgybos lėktuvas.
Svarbūs ekstremistų taikiniai
Egipto aviacijos ministras Sherifas Fathy (Šerifas Fatis) pareiškė neatmetąs, kad „EgyptAir“ laineris nukrito dėl išpuolio ar techninio gedimo
Bendrovė nurodė, kad tarp 26 užsieniečių, skridusių tuo lėktuvu, buvo 15 Prancūzijos piliečių ir po vieną Britanijos bei Kanados pilietį.
Tiek Prancūzija, tiek Egiptas pastaraisiais mėnesiais buvo svarbūs islamo ekstremistų taikiniai, o F.Hollande'as pažadėjo, kad „EgyptAir“ lainerio katastrofa bus nuodugniai ištirta.
IS kovotojai puldinėja Egipto saugumo pajėgas, o pernai spalį ta grupuotė paskelbė susprogdinusi Rusijos lainerį, kuris skraidino atostogautojus iš Egipto Raudonosios jūros kurorto Šarm aš Šeicho.
Naujausi komentarai