Patikėjo vizija
Amerikietės E.Holmes žvaigždė virš Silicio slėnio ėmė kilti 2003 m., kai, būdama devyniolijos metų, ji metė JAV elitinį Stenfordo universitetą ir įkūrė "Theranos". Senų emigrantų iš Europos Fleischmannų šeimos palikuonės, Vašingtone gimusios valstybės tarnautojų atžalos tikslas buvo pasiūlyti rinkai aparatą, kuris vos iš kelių kraujo lašų galėtų aptikti šimtus ligų.
Atrodė, kad E.Holmes norėjo atkartoti garsiųjų S.Jobso ir Billo Gateso gyvenimo scenarijų, kai įžvalgumas, drąsa ir protas padeda tapti vizionieriais ir, žinoma, milijonieriais. Ji akivaizdžiai mėgdžiojo velionį „Apple“ įkūrėją ir dažniausiai viešumoje dėvėdavo S.Jobso taip mėgtą juodą golfą. Savąją kraujo analizės sistemą mergina vadino medicinos pramonės iPod.
„Theranos“ sėkmė ir žlugimas – tipiška startuolių istorija. Apskritai technologijų įmonių pasaulyje ne viskas auksas, kas auksu tviska.
Iš dalies, matyt, šios paralelės, tačiau pirmiausia stiprėjantis visuotinis pasitikėjimas informacinėmis technologijomis, visuomenės išgyvenamas rūpinimosi savo sveikata bumas masino potencialius investuotojus. Į "Theranos" sąskaitą ėmė lyti pinigais. E.Holmes vizija patikėjo aukščiausių politinių ir verslo sluoksniųi atstovai, devynženkles sumas investavo žiniasklaidos magnatas Rupertas Murdochas, buvusi JAV švietimo ministrė Betsy de Vos, net buvęs JAV prezidentas Billas Clintonas. Patyrę verslo rykliai nepaisė medicinos ekspertų abejonių, kad "Edison" niekaip negali atlikti to, kas reklamuojama.
Startuoliu patikėjo toks verslo senbuvis kaip vaistinių tinklas „Walgreens“, kurio padaliniuose radosi vietos „Theranos“ kraujo tyrimų aparatams, pavadintiems elektros lemputės išradėjo vardu "Edison". Buvo sutarta, kad "Theranos" aparatais kraujo tyrimus gerokai pigiau nei rinkos kaina atliks medicinos centrai "Boots Alliance".
Lūkesčiai ir nusivylimas
Kaip savo knygoje „Blogas kraujas“ rašė „Wall Street Journal“ žurnalistas Johnas Carreyrou, E.Holmes „patenkino visuomenės alkį tapti verslininke vyrų dominuojamame technologijų pasaulyje“.
E.Holmes pasiekus šlovės zenitą, "Theranos" buvo įvertintas 9 mlrd., o jos pačios turtas – 4,5 mlrd. dolerių. Žurnalas "Forbes" 2015 m. ją pavadino jauniausia savo turtą uždirbusia JAV moterimi. Jos atvaizdai puošė žurnalų viršelius, apie jos sėkmę kalbėta verslo konferencijose.
2013 m. nusižudė ilgametis "Theranos" vyresnysis biochemikas, priešmirtiniame laiške parašęs apie savo kompanijos nesėkmę. 2015 m. pasipylė pranešimai, kad E.Holmes kompanijos tyrimai nesertifikuoti ir pateikia klaidingus atsakymus.
Vėliau būtent J.Carreyrou buvo žmogus, sugriovęs E.Holmes pastatytą kortų namelį. Jam padėjo informatoriais tapę "Theranos" darbuotojai. J.Carreyrou sako patyręs didelį spaudimą, kad 2015 m. neskelbtų pirmojo savo rašinio.
Paaiškėjo, kad "revoliuciniai" "Theranos" aparatai tebuvo modifikuoti kitų gamintojų įrengimai. Teoriškai "Edison" turėjo iš nedidelio kraujo kiekio atlikti 240 skirtingų testų – pradedant cukraus lygio kraujyje patikrinimo iki vėžio diagnozavimo. Tačiau tiksliai atliko tik vieną tyrimą: patikrino, ar asmuo buvo užsikrėtęs herpeso virusu.
2015 m. žurnalas „Entrepreneur“ E.Holmes paskelbė prasčiausia verslininke, o jai teko pripažinti, kad "Theranos" išradimai nepasiteisino.
2016 m. bendradarbiavimą su „Theranos“ nutraukė „Walgreens“.
2018-aisiais įvykiai ėmė vystytis dar greičiau. JAV reguliavimo institucija SEC pateikė skundą dėl sukčiavimo vertybiniais popieriais. Tąkart buvo pasiektas susitarimas – E.Holmes sumokėjo 0,5 mln. dolerių, sutiko su apribojimais priimant "Theranos" sprendimus ir draudimu dešimt metų užimti vadovaujamąjį postą versle. Vis dėlto, nepaisant šių sankcijų, vėliau ji buvo apkaltinta sukčiavimu. Tyrėjų teigimu, iš investuotojų E.Holmes apgaulės būdu surinko daugiau nei 150 mln. dolerių.
Svarbios aplinkybės
Pagrindinis San Chosė vykstančio E.Holmes teismo proceso klausimas – kiek ji pati žinojo apie "Theranos" padėtį. Ji tikina esanti nekalta, esą pati buvo apgauta tuomečio jos gyvenimo ir verslo partnerio Ramesho Balwani-Sunny.
Šis – gerokai vyresnis IT specialistas, be kita ko, dirbęs "Microsoft", turėjęs savo e.komercijos verslą, kuris galiausiai sužlugo. "Theranos" jis ėjo vykdomojo direktoriaus pareigas. E.Holmes teigia patyrusi iš jo psichologinį ir seksualinį smurtą – tai svarbi aplinkybė aiškinantis, ar jie galėjo veikti kartu.
Pirmadienį paskelbta: prisiekusieji laiko E.Holmes kalta apgavus savo investuotojus. Tačiau jos kaltė pripažįstama tik keturiais iš vienuolikos atvejų. Už kiekvieną jai gresia po 20 metų kalėjimo. Vis dėlto teisininkai mano, kad jauna moteris nebus nuteista žiauria 80 metų kalėjimo bausme.
E.Holmes sako nuoširdžiai tikinti technologijomis, tačiau esą nebuvo informuota apie visas "Theranus" problemas. Tvirtybės jau suteikia į teismą ją palydinti motina Noel Holmes ir naujas gyvenimo partneris – kompanijos iš Pietų Kalifornijos "Evans Hotel group" įkūrėjų atžala Billy Evansas, su kuriuo E.Holmes pernai vasarą susilaukė dukros.
Gąsdina ir masina
Atsiribojus nuo kaltinimų E.Holmes, "Theranos" sėkmė ir žlugimas – tipiška startuolių istorija. Apskritai technologijų įmonių pasaulyje ne viskas auksas, kas auksu tviska. Investicija į jo startuolius – tarsi lošimas iš labai didelių sumų. Idėją generuojantis asmuo ar asmenys parduoda mitą. Investuotojai tai žino. Jie supranta, kad mitas išsipildo ir grįžta milžinišku pelnu tik tada, kai investuojamos didelės sumos. Tačiau medicinos technologijų srityje populiariu aforizmu "Apsimesk, kol tai virs tiesa" nusakomas principas toli gražu ne visada pasiteisina.
Kad ir kaip būtų, bet "Theranos" griūtis nesumažino pasitikėjimo Silicio slėniu. Skaičiuojama, kad vien per pastaruosius dvylika mėnesių į startuolius, pagrįstus į E.Holmes viziją panašiomis idėjomis, investuota daugiau nei 200 mln. dolerių.
Kompanijos iš JAV „Genalyte“ ir „Truvian Sciences“ bei Izraelio „Sight Diagnostics“ bando sukurti testavimo prietaisus, kurių veikla būtų analogiška "Edison": iš vos kelių kraujo lašų atskleisti sveikatos būklę. Tarp investuotojų į šias vizijas – kaip ir E.Holmes atveju – ne vienas solidus ir patyręs verslo milžinas.
Naujausi komentarai