Pereiti į pagrindinį turinį

EŽTT: Turkija pažeidė „Cumhuriyet“ žurnalistų teises, kai suėmė juos už kritiką

2020-11-10 16:38

Europos Žmogaus Teisių Teismas (EŽTT) antradienį išaiškino, kad Turkija 2016 metais pažeidė žodžio laisvę, kai neteisėtai suėmė dešimt vyriausybę kritikuojančio opozicijos dienraščio „Cumhuriyet“ žurnalistų ir vadovų .

Asociatyvi nuotr.
Asociatyvi nuotr. / freepik.com nuotr.

Visi dešimt vieno seniausių Turkijos dienraščių darbuotojų buvo suimti po virtinės straipsnių ir pranešimų socialiniuose tinkluose, kuriuose kritikavo vyriausybės politiką.

Suimtieji buvo apkaltinti skleidę propagandą ir talkinę „teroristinėms organizacijoms“, įskaitant Kurdistano darbininkų partiją (PKK), kurią Ankara ir jos sąjungininkės vakaruose yra įtraukusios į teroristinių organizacijų sąrašą.

Suimtieji buvo apkaltinti skleidę propagandą ir talkinę „teroristinėms organizacijoms“, įskaitant Kurdistano darbininkų partiją.

Dienraščio darbuotojai buvo suimti praėjus vos keliems mėnesiams po nepavykusio perversmo prieš prezidentą Recepą Tayyipą Erdoganą (Redžepą Tajipą Erdohaną), po kurio prasidėjo valdžios susidorojimas su opozicija.

Sulaikyti žurnalistai ne kartą teikė prašymus dėl paleidimo į laisvę, tačiau Turkijos teismai visus juos atmetė.

Vienas iš žurnalistų buvo suimtas 16 mėnesių, kitas – daugiau nei 14 mėnesių, trečias  – beveik devynis mėnesius, o likę – daugiau nei septynis mėnesius, pabrėžė EŽTT.

„Nacionalinių teismų sprendimai, leidžiantys pareiškėjų pirminį ir ikiteisminį kardomąjį kalinimą, buvo pagrįsti paprasčiausiais įtarimais, neturėjusiais pakankamo pagrindo“, – nusprendė teisėjai.

Teismas išaiškino, kad sulaikytieji naudojosi savo teise į žodžio laisvę, nepalaikė ir negynė smurto, ir nesama jokių įrodymų, kad jie būtų siekę prisidėti prie kokios nors teroristinės grupės tikslų įgyvendinimo.

Septyni teisėjai, tarp kurių buvo vienas Turkijos atstovas, vienbalsiai nusprendė, jog Ankara pažeidė pareiškėjų grupės teisę į laisvę ir saugumą, kuriuos užtikrina Europos žmogaus teisių konvencija, o taip pat jų teisę į kalbos laisvę.

Du iš sulaikytų žurnalistų pareiškė, kad šios teismo nutarties nepakanka.

„Aš laukiu atsiprašymo“, – socialiniame tinkle „Twitter“ parašė buvęs dienraščio karikatūrininkas Musa Kartas.

Tame pačiame socialiniame tinkle buvęs dienraščio žurnalistas Muratas Sabuncu (Muratas Sabundžu) parašė, kad „mūsų pareiga – reikalauti laisvės ne tik mums, bet visiems, kas patyrė neteisingumą“.

Teismo sprendimu Turkija kiekvienam iš pareiškėjų turės sumokėti po 16 tūkst. eurų žalai atlyginti.

Turkija yra laikoma viena pasaulio šalių, kur žurnalistai įkalinami dažniausiai.

Nevyriausybinės organizacijos „Žurnalistai be sienų“ (RSF) paskelbtame žiniasklaidos laisvės indekse Turkija užima 154-ją vietą iš 180 šalių.

Būdama Europos Tarybos narė Turkija priklauso vienai pagrindinių žmogaus teises žemyne ginančių institucijų – EŽTT – jurisdikcijai.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra