„2025-ieji, Dievui padedant, bus suverenumo Judėjoje ir Samarijoje metai“, – sakė kraštutinių dešiniųjų ministras, pavartodamas biblinį Vakarų Kranto pavadinimą.
Izraelis Vakarų Krantą okupavęs nuo 1967 metų. Palestiniečiai šią teritoriją laiko savo būsimos nepriklausomos valstybės dalimi ir ne kartą įspėjo, kad čia esančios izraeliečių nausėdijos trukdo taikai.
B. Smotrichas, kuris taip pat yra atsakingas už kai kurias Gynybos ministerijos darbo sritis, sakė nurodęs pasirengti „taikyti suverenumą“ izraeliečių gyvenvietėms.
Kalbėdamas per susitikimą parlamente jis sakė nurodęs nausėdijų reikalų direktoriui Gynybos ministerijoje ir Civilinei administracijai Vakarų Krante parengti tam būtiną infrastruktūrą.
B. Smotrichas pasveikino išrinktąjį JAV prezidentą D. Trumpą su „neįtikima ir didžiule pergale“, ir sakė, kad ji „taip pat suteikia svarbią progą Izraelio valstybei“.
„Pirmosios kadencijos metu prezidentas Trumpas vadovavo dramatiškiems žingsniams“, – sakė B. Smotrichas.
Tarp tų žingsnių buvo Izraelio suverenumo pripažinimas okupuotose Golano Aukštumose, JAV ambasados perkėlimas į Jeruzalę nepaisant didelės tarptautinės bendrijos dalies pozicijos, tarpininkavimas Izraelio ir kelių arabų valstybių susitarimams dėl santykių normalizavimo.
Prieš šiuos „Abraomo susitarimus“ Izraelio vyriausybė buvo sakiusi, kad aneksuos didelius izraeliečių nausėdijų blokus Vakarų Krante, bet paskelbus apie minimus susitarimus šio plano atsisakė.
„Buvome prie suverenumo taikymo nausėdijoms Judėjoje ir Samarijoje ribos, – sakė B. Smotrichas. – Dabar laikas tai padaryti.“
Ministro teigimu, jis spaus vyriausybę dirbti šiuo klausimu su būsimąja JAV administracija.
Anksčiau pirmadienį, palestiniečių prezidentui Mahmudui Abbasui pakartojus savo reikalavimą dėl nepriklausomos palestiniečių valstybės, naujai paskirtas Izraelio užsienio reikalų ministras Gideonas Saaras sakė, kad suverenios palestiniečių valstybės sukūrimas nėra realistiškas scenarijus.
„Nemanau, kad ši pozicija šiandien yra realistiška, o mes turime būti realistai“, – reporteriams sakė G. Saaras, reaguodamas į klausimą dėl palestiniečių valstybės sukūrimo mainais į Izraelio santykių su arabų šalimis normalizavimą.
Palestiniečių Užsienio reikalų ministerija G. Saaro komentarą pavadino „naikinimo ir išstūmimo karo prieš mūsų žmones tąsa“.
Palestiniečių ministerija taip pat teigė, kad šiuo komentaru „nepaisoma tarptautinio teisėtumo (...) ir tarptautinio konsensuso dėl dviejų valstybių sprendinio“ Izraelio ir palestiniečių konfliktui.
Neskaitant Rytų Jeruzalės, Vakarų Krante gyvena 3 mln. palestiniečių ir maždaug 500 tūkst. izraeliečių. Pastarieji įsikūrę nausėdijose, kurios pagal tarptautinę teisę yra neteisėtos.
(be temos)