Šią savaitę, artėjant šio karo pusės metų sukakčiai, Maskvoje ir jos apylinkėse dalis rusų reiškė palaikymą, anot Kremliaus, „specialiajai karinei operacijai“ provakarietiškoje kaimynėje, o kiti apgailestavo dėl šio karo sukeltų kančių.
Tačiau visi vieningai tikėjosi, kad netrukus kovos veiksmai baigsis.
„Man labai liūdna dėl ukrainiečių. Jie kenčia už nieką, jie nieko blogo nepadarė“, – naujienų agentūrai AFP sakė Maskvos centre sutiktas 35 metų IT specialistas Dmitrijus Romanenka.
Rusijos prezidento Vladimiro Putino sprendimas pasiųsti karius į Ukrainą vasario 24 dieną apvertė aukštyn kojomis daugelio rusų gyvenimą.
Nors Vakarams įvedus, jų manymu, žlugdančias sankcijas, šalies ekonomikai sekėsi geriau, nei daug kas tikėjosi, daugelis paprastų rusų skaudžiai nukentėjo dėl užsienio įmonių pasitraukimo ir sparčiai augančios infliacijos.
Dėl kelionių ir skrydžių apribojimų jie tapo atkirsti nuo likusio pasaulio, todėl daugelis šalies gyventojų jaučiasi labai izoliuoti.
Maskvoje neįmanoma nepastebėti ženklų, rodančių visuomenės paramą Rusijos veiksmams. Ant kai kurių automobilių langų klijuojami lipdukai su raide „Z“ – Rusijos pajėgų, kovojančių Ukrainoje, simboliu.
Tačiau Rusijos sostinės centre, kuris paprastai laikomas ne tokiu konservatyviu kaip kitos šalies dalys, dauguma AFP apklaustų gyventojų kritiškai vertino konfliktą ir jo padarinius.
„Kenčia visi“
Tankią barzdą nešiojantis D. Romanenka, kurio rankas ir kaklą puošia tatuiruotės, žurnalistams sakė, kad karinės kampanijos Ukrainoje pradžia iš jo atėmė pragyvenimo šaltinį Rusijoje.
„Ji sunaikino viską, ką aš dariau, visą mano verslą. Buvau pradedantis verslininkas, ir visi mano aštuoni projektai buvo sunaikinti“, – sakė jis.
Netoliese vaikštinėjusi spalvinga raštuota suknele ir balta skrybėle pasirėdžiusi 83 metų pensininkė meno kritikė Valentina Bjalik sutiko, kad „viskas pasikeitė“.
„Mes priklausome kartai, kurios vaikystė prabėgo per karą. Ir labai liūdna, kad mūsų senatvė taip pat eina per karą, – sakė ji. – Net jei gyvename toli nuo karinių operacijų, jaučiame gilų liūdesį dėl žmonių, kurie žūsta, nesvarbu, kokios jie būtų tautybės.“
Pasak V. Bjalik, itin sunku išgyventi rusų izoliaciją.
„Mums labai skaudus pats faktas, kad didžiulė šalis dabar yra izoliuota, kad visi nekenčia šios šalies“, – kalbėjo pensininkė.
34 metų padavėjas Dmitrijus Nalivaika, prie kuprinės prisisegęs Rusijos vėliavos spalvų juostelę, sakė, kad „neteisinga“, jog į konfliktą įtraukiami paprasti žmonės.
„Tegul sau kovoja politikai, o ne žmonės, kurie nuo viso to kenčia. Kenčia visi“, – sakė jis.
Tačiau nemažai rusų aršiai palaiko šią karinę kampaniją. Daugelis jų dalyvavo neseniai sostinės pakraštyje vykusiame kariuomenės forume, kur buvo demonstruojama naujausia šalies karinė technika.
„Viskas bus gerai“
Prie eksponuojamos tankų eilės vaikštinėję 33 metų Vladimiras Kosovas ir jo 55 metų motina Olga, abu dėvintys raide „Z“ pažymėtus marškinėlius, sakė, jog Rusijos pareiga yra palaikyti prorusiškus separatistus Ukrainos rytiniame Donbaso regione.
„Turime jiems padėti, net paaukodami savo gyvybę“, – sakė moteris. Jos sūnus pasmerkė „nacionalizmą“ Ukrainoje ir „pavojingiausią mūsų laikų grėsmę“.
„Tai buvo būtina, – forume sakė kitas 35 metų IT specialistas Michailas Nikitinas. – Anksčiau ar vėliau mes vis tiek nugalėsime ir viskas bus gerai.“
Nors konfliktas užsitęsė daug ilgiau, nei daugelis tikėjosi, Rusijos karinius veiksmus palaikantys asmenys teigė neabejojantys jo baigtimi.
„Manau, kad mūsų žmonės galiausiai laimės. Tarp Rusijos ir Ukrainos bus atkurta taika, nes mes visą gyvenimą buvome draugiškos šalys“, – sakė į forumą atvykusi 35 metų valymo įmonės vadovė Nadežda Josan.
„Tikimės, kad viskas greitai baigsis. Ir viskas bus gerai“, – pridūrė ji.