„Peixe“ (port. „žuvis“) pramintos komandos namai prie vandenyno laukia didžiulio sirgalių antplūdžio, norinčių pagerbti futbolo karaliumi vadintą žaidėją, kuris ketvirtadienį mirė po ilgos kovos su vėžiu. Jam buvo 82-eji.
Stadionas atsidarys 10 val. vietos (15 val. Lietuvos) laiku. Karstas su vienintelio žaidėjo, laimėjusio tris pasaulio futbolo čempionatus, palaikais bus pastatytas aikštės centre.
Juodai baltas stadionas, vadinamas Vila Belmiro pagal rajoną, kuriame jis yra, talpina 16 000 žmonių.
Sekmadienį tribūnose buvo galima išvysti tris milžiniškas vėliavas, ant vienos iš jų buvo pavaizduotas Pele su garsiuoju 10 numeriu ant marškinėlių.
Ant kitos buvo užrašyta „Tegyvuoja karalius“, ant trečiosios – „Pele 82 metai“.
Įėjimas į stadioną bus leidžiamas iki antradienio 10 val. vietos laiku, teigė pareigūnai.
Po to Santoso, uostamiesčio, esančio maždaug už 75 km nuo valstijos sostinės San Paulo, gatvėmis vyks procesija.
Procesija eis pro Pele motinos, šimtametės Celeste Arantes (Selestės Arantis), kuri nežino, kad jos pasaulinio garso sūnus mirė, namus.
„Ji nežino, – penktadienį ESPN sakė Pele sesuo Maria Lucia do Nascimento (Marija Lusija du Nasimentu). – Ji nėra sąmoninga.“
Procesija baigsis Santoso kapinėse, kur Pele bus palaidotas specialiame mauzoliejuje.
Duoklė „amžinajai žvaigždei“
Pele, kurio tikrasis vardas Edsonas Arantesas do Nascimento (Edsonas Arantisas du Nasimentu), laikomas geriausiu vadinamojo gražiojo žaidimo žaidėjų.
Po jo mirties pasaulis plūdo atiduoti pagarbą, o jo gimtojoje Brazilijoje tris dienas paskelbtas nacionalinis gedulas.
Per 21 metus trukusią karjerą jis įmušė 1 283 įvarčius, kurių didžiąją dalį pelnė žaisdamas „Santos“ klube.
Jo gerbėjų palikti gėlių vainikai nuspalvino Vilą Belmiro, kurioje stovi futbolo meistro biustas ir statula.
Silvio Nevesas Souza (Silviju Nevesas Soza), atostogaujantis elektrikas iš San Paulo, sekmadienį apsilankė stadione, nes negalės dalyvauti oficialioje ceremonijoje.
„Esu įsitikinęs, kad į laidotuves ateis daug žmonių, ne tik seni žmonės, kurie matė, kaip jis žaidė, bet ir jaunimas“, – sakė 54 metų vyras.
Kitoje miesto dalyje plakatai su Pele veidu puošia kitą paminklą, pastatytą jo garbei.
„Aš mylėjau pasaulį su kamuoliu po kojomis“, – rašoma viename užraše.
Brazilijos futbolo konfederacijos būstinėje Rio de Žaneire ant didžiulio plakato su Pele atvaizdu užrašytas žodis „amžinasis“.
Sekmadienį vykusioje Brazilijos prezidento Luizo Inacio Lula da Silvos (Luiso Inasiju Lulos da Silvos) inauguracijos ceremonijoje Pele atminimas buvo pagerbtas tylos minute.
Karinė policija San Paulo valstijoje, kur skaitmeniniuose gatvės ekranuose taip pat pagerbiamas rezultatyvusis puolėjas, teigė, kad Pele pagerbimų metu bus pasitelktos tvirtos pajėgos.
San Paulo Kongonjaso oro uoste bus sustiprintas saugumas, į budynes atvyksiant, kaip tikimasi, minioms sportininkų, politikų, aukšto rango pareigūnų ir sirgalių.
„Karalius“
Pele mėnesį gulėjo Alberto Einsteino (Alberto Einšteino) ligoninėje, o gruodžio 29 dieną mirė.
„Gruodžio 21 dieną buvome su juo, – pasakojo jo sesuo. – Buvo labai tylu, šiek tiek kalbėjomės, bet jau nujaučiau, kad jis tai jaučia, jau žinojo, kad išeina.“
1940 metų spalio 23 dieną gimęs Pele užaugo gatvėje pardavinėdamas žemės riešutus, kad padėtų savo skurdžiai šeimai.
Savo garsiąją pravardę jis gavo neteisingai ištaręs „Vasco de Sao Lourenco“ klubo, kuriame kadaise žaidė jo tėvas futbolininkas, vartininko vardą Bile (Bilė).
Pele sužibėjo būdamas 15 metų, kai pradėjo profesionaliai žaisti „Santos“ komandoje.
Būdamas vos 17 metų, 1958-aisiais jis padėjo Brazilijai laimėti pirmąjį pasaulio čempionatą.
Po to pasaulio taurės titulus su Brazilijos rinktine jis iškovojo 1962 ir 1970 metais. Pastarasis čempionatas buvo jo karjeros viršūnė, jam žaidus, daugelio nuomone, geriausioje visų laikų komandoje.
Pastaraisiais metais Pele sveikata vis silpnėjo.
Jis išliko aktyvus socialiniuose tinkluose – sirgo už Braziliją per pasaulio futbolo čempionatą Katare ir guodė buvusius turnyro favoritus, kai jie iškrito ketvirtfinalyje, vos trys savaitės iki jo mirties.
Naujausi komentarai