Tinkami drabužiai ir avalynė – vieni svarbiausių atostogų dalių. Juk ne veltui sakoma, kad nėra blogo oro, o tik netinkama apranga. Keliaujant svetur savo garderobą svarbu rinktis ne tik pagal hidrometeorologines prognozes, bet ir pagal atostogų tipą, planuojamą veiklą ir kultūrinę aplinką. Juk neitume į žygį po Alpes į kuprinę neįsidėję kojinių, o į Jungtinius Arabų Emyratus nevyktume be ilgesnių, kūną labiau pridengiančių, drabužių?
Svarbiausia – kelionės tipas
Vienas pagrindinių kriterijų, kuriuo vadovaudamiesi turėtume krauti savo lagaminą, yra atostogų tipas. Jų yra pačių įvairiausių: tai poilsinės, pažintinės ar iš šių dviejų susidedančios mišrios kelionės, savaitgalio išvyka į vieną didžiųjų Europos sostinių ar kruizas laivu, povestuvinė ar proginė kelionė, slidinėjimas ar kelių savaičių žygis per kalnus ir daug kitų.
„Pagrindinis klausimas, kurį turėtume užduoti patys sau, yra toks: o ką aš per atostogas veiksiu? Kokia numatyta kelionės programa? Pavyzdžiui, jei savaitgaliui vykstate į Paryžių ir jūsų tikslas – kultūriniai renginiai bei gerų restoranų lankymas, tuomet ir aukštakulnius, ir peteliškę į kelionės lagaminą reikėtų įsimesti, – sakė mados tendencijų prognozuotoja Marija Palaikytė. – O jei savaitgalio kelionės tikslas – pamatyti kuo daugiau vietos įžymybių, tuomet prioritetas turėtų būti patogi apranga ir, svarbiausia, patogi avalynė. Visgi norėčiau pabrėžti, kad nėra nieko bendra tarp aktyvių atostogų ir prastos išvaizdos. Laisvalaikio apranga gali, o ir turėtų būti įvairi bei stilinga“.
Ne visa sintetika yra bloga
Kuomet vykstama į aktyvią savaitgalio ar pažintinę kelionę, lagamine turėtų dominuoti patogi sportinė arba laisvalaikio apranga. Dabar yra įvairių dirbtinių audinių ir sintetika sintetikai nelygu. Vis dėlto jei į lagaminą kraunate sintetinius drabužius, pasižiūrėkite, ar jie skirti sportui. Apsivilkus aktyviam laisvalaikiui nepritaikytus sintetinio pluošto drabužius kūno diskomfortas garantuotas, ypač kai termometro stulpelis kopia per 30 laipsnių karščio. Paprasti sintetiniai audiniai neleidžia kūnui kvėpuoti, jis negali atsivėsinti, todėl žmogus jaučiasi blogai.
„Jei susiruošėte į aktyvią pažintinę kelionę, rinkitės aprangą arba tik iš labai ypatingų dirbtinių pluoštų, kurie greičiausiai gimė NASA laboratorijoje ir pasižymi ypač geromis savybėmis, arba natūralaus pluošto audinius, pavyzdžiui, medvilnę, kuri leidžia kūnui išgarinti drėgmę ir taip atsivėsinti, – pasakojo patirties turizmo tyrėja bei kelionių organizatoriaus „Baltic Tours“ atstovė dr. Rasa Levickaitė.
Didžiausias kelionės priešas – nauji batai
Kelionėse nepaprastai svarbu tinkama avalynė. „Esu keliavusi su žmonėmis, kurie, nors ir vyko į aktyvią kelionę, pataupė vietą lagamine ir neįsidėjo kojinių. Pažintinėje savaitės išvykoje tai – iki didžiausių pūslių nutrintos pėdos, skausmai, keiksmai ir daug priekaištų kelionės draugams. Dar viena klaida – į kelionę vykti su naujais batais. Nes jei įprasta avalynė, prie kurios jau priprasta, kelionėje vargina kojas, tai ko galima tikėtis iš naujos, nežino niekas“, – sakė R. Levickaitė. Kelionėms, per kurias bus daug vaikščiojama, patartina imti patogią sportinę avalynę.
„Vis dėlto norinčioms bent kartą trumpam „atitrūkti nuo žemės“, siūlyčiau į lagaminą priimti ir vieną porą platformas turinčių batų ar kiek patogesnius masyvaus kulno batelius”, – rekomendavo M. Palaikytė.
Jei kelionės tikslas – medaus mėnuo, patartina į lagaminą įsidėti įvairesnių, gražesnių, romantiškesnių drabužių, mat labai tikėtina, jog iš tokios kelionės parsivežtos nuotraukos bus vienos svarbiausių gyvenime. Beveik kaip ir vestuvinės.
Didžiausia vertybė kalnuose – aprangos funkcionalumas
Kalnų aistruoliai apie slidinėjimui pritaikytą garderobą gali pasakoti valandas. Tad jei vykstama pirmą kartą, geriausias patarimas: pasikalbėkite apie aprangą su jau slidinėjančiais draugais arba užsukite į žiemos sporto parduotuvę. Slidinėjant (kaip kad ir išsiruošus į rimtą kalnų žygį ar pasirinkus kitą sportinę kelionę) nuolat patiriamas fizinis krūvis ir apranga, kuri nuolat sąveikauja su kūnu, tampa itin svarbu – nuo drabužių gebėjimo neperšlapti, neveržti, netrinti iki užtrauktuko funkcionalumo ar kišenių patogioje vietoje. Slidinėti su netinkama apranga yra tas pats, kaip kad daryti jogą ar net buriuoti, pavyzdžiui, apsitempus džinsus. „Juolab kad dabar slidinėjimo kostiumų mados tampa kone atskira rinka, siūlančia įvairiausius, asmeninį stilių ir individualumą perteikti galinčius aprangos variantus“, – sakė M. Palaikytė.
Nepamirškime paplūdimio avalynės
Ne taip viskas paprasta ir vykstant į poilsines keliones. Nors tikimės tik saulės, jūros ir vandens, vis viena patartina pasirūpinti ne tik maudymosi kostiumėliu, bet ir tinkama paplūdimio avalyne. Nes labai tikėtina, kad pietiniuose kurortuose laukia ir ypač karštas smėlis, ir akmenuotos, uolėtos pakrantės, o jūros dugne tyko jūros ežiai. „Beje, patarimas dėl maudymosi kostiumėlių: jei į atostogų programą įtraukti terminiai ar mineraliniai vandenys, nesivilkite baltų vandens drabužių. Labai dažnai tokiuose natūraliuose baseinuose būna ištirpusių metalų ir kitokių spalvinančių medžiagų, tad labai didelė tikimybė, jog iš vandens telkinio ir išlipsite tokios spalvos darbužiais, kokios yra ir pats vanduo“, – patarė R. Levickaitė..
Vykstant į pietų kurortus, rekomenduojama įsidėti bent kelis drabužius ilgesnėmis rankovėmis, pageidautina – iš storesnio, tankesnio audinio. „Saulė svetur yra aktyvesnė nei Lietuvoje, ypač – pavasarį, tad bent jau pirmomis dienomis patartina jos pasisaugoti ir prisijaukinti palengva, – sakė M. Palaikytė. – Ypač svarbus aksesuaras keliaujant prie jūros – plati skrybėlė. Tai ne tik praktiška įvaizdžio detalė, padadanti apsisaugoti nuo nepageidaujamo ar net pavojingo įdegio, bet ir mados tendencijų topų viršūnėse karaliaujantis aksesuaras. Tad šiemet – nė žingsnio be skrybėlės”!
Žinoma, vienas svarbiausių socialinių, sveikatos faktorių kraunant lagaminą yra higiena. Jei kelionės metu drabužiai nebus skalbiami, paskaičiuokite, kiek dienų keliausite ir turėkite kasdien bent jau po vieną viršutinį drabužį. Jei kelionė ilga, o kuprinė turi būti kuo lengvesnė, pavyzdžiui, išsiruošėte į kalnus, gelbės specialūs sporto drabužiai – yra audinių, kurie itin greitai išgarina ir prakaitą, ir nemalonų jo kvapą, ir sykiu puikiai džiūva, tad juos kalnų upelyje galima išsiskalbti rankomis kad ir kasdien.
Islamas prašo ilgų sijonų ir rankovių
Keliaujant į kitos kultūros, pavyzdžiui, islamiškas šalis, rekomenduojama pasirūpinti derama, vietos etikos normas atitinkančia, apranga. Pavyzdžiui, arabų kraštuose vyrai neįeis į mečetes, bankus ar kitas įstaigas vilkėdami lengva sportine apranga, šortais. Lygiai taip pat ir moterys, prieš įžengdamos į islamo šventyklas, turės prisidengti kojas, dekoltė ir plaukus. O vaikštynės po mietą apsivilkus mini ar skaidriais, smarkiau apnuoginančiais drabužiais gali baigtis piktais vietinių žvilgsniais ar net pastabomis.
Savaime suprantama, kad ir kaitintis saulėje arabų kraštų paplūdimiuose reikėtų rinktis tokius maudymosi kostiumėlius, kurie turi audinio, o ne vien virveles... Maudytis, degintis be viršutinės maudymosi kostiumėlio dalies ten griežtai draudžiama. „Vykdami į svečią šalį turime gerbti jos kultūrą lygiai taip pat, kaip kad to tikimės ir iš atvykstančiųjų į Lietuvą, o tinkama apranga gali apsaugoti ne tik nuo nudegimų saulėje, bet ir konfliktinių situacijų su vietos gyventojais“, – sakė M. Palaikytė.
Naujausi komentarai