Lietuvoje startuoja socialinė visuomenės informavimo kampanija, pavadinta „Keisk savo požiūrį į negalią - „Žemiški nepatogumai“. Kampaniją inicijavo viena didžiausių Didžiosios Britanijos nevyriausybinių organizacijų „Leonard Cheshire Disability“, bendradarbiaudama su garsia animatorių komanda „Aardman Animations“. Tai plastilino animacijos kūrėjai, kuriems jų sukurtas serialas apie Volisą ir Gromitą (Wallace and Gromit) pelnė ne vieną „Oskarų“ apdovanojimą.
„Mes siekiame, kad žmonės pakeistų savo požiūrį į negalią, kad jie pradėtų kitaip mąstyti ir kitaip elgtis. Norėtume, kad įvyktų lūžis vertinant ir suprantant neįgalių žmonių poreikius. Neįgalieji susiduria su kliūtimis, kurios atsiranda vien todėl, kad aplinkiniai jų ,,nemato“, ignoruoja. Pasaulinio garso „Aardman Animations“ reputacija ir jų produkcija buvo puiki priemonė sudominti visuomenę. Kurdami „Žemiškųjų nepatogumų“ filmukus šie animatoriai pasirodė ne tik kaip genialūs savo srities žinovai, bet ir pasiūlė netikėtą būdą parodyti visuomenei pačią problemą“, - sakė Bryanas Duttonas, „Leonard Cheshire Disability“ generalinis direktorius.
„Aardman Animations“ sukūrė dvylika animacinių personažų (bulterjerą, pelėdą, ežienę, šliužą, pelę, vėžlį, chameleoną, krevetę ir kt.), kurių kiekvienas turi vienokią ar kitokią negalią. Rimtą problemą jie pateikė su humoru ir sukūrė linksmus, taiklius, informatyvius, bet neglobėjiškus siužetus. Animaciniai personažai, kuriuos įgarsina žmonės, patys turintys negalią, savais žodžiais pasakoja apie savo patirtį, aplinkinių požiūrį ir kliūtis, kurios jiems neleidžia jaustis saugiai ir pilnavertiškai.
Pavyzdžiui, vėžliui jo negalia trukdo patekti į parduotuvę, kai jis nori nupirkti anūkams saldainių. Pelėda nesupranta, kodėl aplinkiniai stebisi, kai ji, sėdėdama vežimėlyje, siekia žinių ir „vargsta“ universiteto siauruose koridoriuose.
Neregys chameleonas sako: „Jei esi aklas, tai nereiškia, kad negali kažko pamilti. Man tai buvo meilė iš pirmo prisilietimo“. Bulterjeras, kurį įgarsina anksčiau aktyviai sportavęs ir dabar prikaustytas prie vežimėlio, bet nevengiantis ekstremalaus sporto vyras, šypsosi: „Ne, netikiu nė vienu, kuris sako, kad kažko negaliu padaryti vien todėl, kad sėdžiu vežimėlyje. Jau įpratau atsakyti - tik pažiūrėkit, ką aš galiu!“
Naujausi komentarai