Prasidėjus ligų sezonui stiprinti organizmą jau per vėlu, geriausias metas tam – vasara. Norintys užauginti sveiką mažylį tėveliai turėtų nepamiršti dviejų svarbiausių grūdinimo principų – grūdinti reikia pamažu, bet nuolat. Grūdinimo būdus galima derinti, keisti vienus kitais atsižvelgiant į sąlygas, tačiau svarbu jų nenutraukti, nebent vaikas susirgtų.
Grynas oras
Tai pats paprasčiausias grūdinimo būdas. Jeigu mažylis visai negrūdintas, gydytojai rekomenduoja pradėti būtent nuo oro vonių. Nerenkite kūdikio pernelyg šiltai – kuo šilčiau jis aprengtas, tuo didesnis skirtumas tarp aplinkos ir jo kūno temperatūros, taigi mažylis prakaituoja ir kaista, o pūstelėjus net menkam vėjeliui gali peršalti. Jeigu grūdinate vyresnio amžiaus vaiką, nerenkite jo šilčiau nei esate apsirengę patys – vaikai daug juda ir dėl to greičiau perkaista.
Ypač gerai pabūti prie jūros. Palyginti su miesto oru, pajūrio ore nėra tiek dulkių, teršalų, sunkiųjų metalų, mažiau žiedadulkių ir kitų alergenų. Jūros druskos, kurių prisotintas pajūrio oras, teigiamai veikia kvėpavimo takų gleivinę – tai puiki profilaktinė priemonė nuo slogos, tonzilito, bronchito, alergijos.
Saulės vonios
Prie saulės vonių pratinkite mažylį pamažu. Būtinai naudokite apsauginius kremus nuo žalingo ultravioletinių saulės spindulių poveikio. Atviroje saulėje mažylį laikykite tik su šviesiais medvilniniais marškinėliais ir geriausia iki 11 arba nuo 16 val. Buvimo saulėje laiką pamažu ilginkite, tačiau būkite saulėje ne ilgiau kaip 1–2 val. Likusį laiką geriausia praleisti medžių šešėlyje.
Vandens procedūros
Jau kelių mėnesių kūdikį pratinkite prie vėsesnio vandens. Iš pradžių pakaks 34-35 laipsnių vandeniu suvilgyti rankšluostį ir keletą kartų per dieną po kelias minutes juo aptrinti kūdikį. Po to prie vėsesnio vandens pratinamos kojytės. Vandens temperatūrą reikėtų kas savaitę mažinti po laipsnį, ir tik nuolat grūdinamą 9 mėn. kūdikį galima apipilti vandeniu visą. Mažylį galima maudyti jūroje, jeigu jos temperatūra ne žemesnė negu 17-18 laipsnių. Be abejo, vanduo turi būti švarus.
Vaikščiojimas basomis
Tai nepakeičiamas grūdinimo būdas, nes vaiko pėdutėje yra 36 refleksogeninės zonos, susijusios su įvairių organų veikla. Be to, lakstyti basomis naudinga plokščiapadžiams vaikučiams. Lakstyti basomis labiausiai tinka pajūrio smėlis, tačiau galima leisti vaikui vaikščioti basomis ir per pievutę. Žolė turi būti švari, žema, žinomoje teritorijoje. Apžiūrėkite, ar pievutėje nėra aštrių daiktų, kuriais mažylis galėtų susižeisti, ar nupjauti dobilai, kuriuos itin mėgsta bitės.
Ko daryti nereikėtų
Kai kuriems vaikams tėvai pašildo bet kokį gėrimą. Tai nieko gero neduoda, nes "išlepinta" burna greita tampa imli infekcijoms. Užuot rūpinusis gerklės šiluma, geriau pradėti ją grūdinti. Tam tinka kontrastinės procedūros. Į vieną stiklinę įpilkite vėsaus vandens, į kitą – šilto. Tegul mažylis pakaitomis skalauja gerklę tai vėsiu, tai šiltu vandeniu, o procedūrą būtinai užbaigia šiltu.
Naujausi komentarai