Tačiau psichologė Genovaitė Petronienė įsitikinusi, kad viskas mūsų rankose – kartais tereikia šiek tiek pristabdyti nuolatinį bėgimą, ramiai suplanuoti darbus, nepabijoti jais pasidalyti su kitais ar paprašyti pagalbos.
Mokykimės planuoti
Švenčių laukimas vaikystėje būdavo saldžiai magiškas. Juk net minties neturėjome, kad kažkas nepavyks – laukdavome stebuklo. Tokios stebuklingos šventės scenarijų susikuriame ir vėliau.
Psichologė G. Petronienė sako, kad dažnai svajojame apie tobulas Kalėdas, per kurias ir stalas lūžtų nuo puikiausių valgių gausos, ir dovanomis visi liktų sužavėti.
„Žmonės, kurie nelinkę planuoti ir yra nelabai organizuoti, dažniausiai paskutinę savaitę prieš šventes blaškosi po parduotuve ir ieško dovanų, kurios tiktų artimiesiems, bet tuomet vis tiek jaučiasi nupirkę ar per menką, ar nereikalingą dovaną, pradeda graužti save. Tereikia bendraujant su artimaisiais žmonėmis atkreipti dėmesį į tai, kas jiems patinka, apie ką svajoja, ir iškart užsirašyti. Tokių dovanų idėjas vertėtų fiksuoti visus metus ir prie progos dovanėlių iš anksto nupirkti gimtadieniams ar Kalėdoms. Tai labai taupo laiką, nes nereikia vaikščioti be tikslo ir laužyti galvą, kas kam galėtų patikti“, – patirtimi dalijasi psichologė.
Genovaitė Petronienė / Asmeninio archyvo nuotr.
Mažinkime perfekcionizmą
Pasak G. Petronienės, jei norime pradžiuginti ne paties artimiausio rato žmones, tarkime, draugus, nieko baisaus, jei visiems padovanosime tą patį.
„Tarkime, kokį nors kuponą ypatingesniam masažui ar grožio procedūrai. Pastebiu, kad žmonės dabar labiau vertina įspūdžius, paslaugas ar gardėsius nei materialius daiktus“, – sako psichologė.
Pasak ekspertės, žmonės dažnai kankinasi, ieškodami efektingų dovanų, ypatingų produktų švenčių stalui, iš kurių paruoštų gurmaniškų patiekalų.
„Jei turėsime paprastesnį ir tikslesnį planą, ko mums reikia, tik laimėsime. Vienam žmogui ar vienai šeimai tikrai nebūtina patiems gaminti dvylika patiekalų – pažvelkime į situaciją šiuolaikiškai: kelis patiekalus juk galima užsakyti ir nusipirkti pagamintus. Be to, dažnai prie stalo sėda kelios šeimos, tad vaišės gali būti suneštinės. Ir tikrai nebūtina verstis per galvą ir siekti priblokšti valgytojų. Gal vienam žmogui užtektų pagaminti tik po vieną patiekalą, ir taip ant stalo atsirastų keliolika valgių“, – pataria G. Petronienė.
Dažnai prie stalo sėda kelios šeimos, tad vaišės gali būti suneštinės. Ir tikrai nebūtina verstis per galvą ir siekti priblokšti valgytojų.
Ne vien užstalė
Žiemos šventės trunka ne vieną dieną, tad nuolatos, kad ir su kita kompanija, sėdėti prie stalo pabosta. Psichologės patarimu, kiekviena šventė turi turėti organizatorių, kuris apgalvos vakaro eigą ir veiklas.
„Verta sugalvoti žaidimų ar linksmų pasisakymų: „Kas tikrai man padarė neišdildomą įspūdį šiais metais“ ar „Juokingiausia situacija, į kurią buvau pakliuvęs“. Taip kelios kartos įsitrauks į bendrą veiklą ir atsipalaiduos. Jei nesinori kelias dienas leisti namuose net ir su brangiais žmonėmis, galima visiems kartu susiplanuoti išvyką ar žygį į gamtą“, – vardija galimus šventės scenarijus pašnekovė.
Kartais žmonės šiek tiek graužiasi, nes nori tarsi pabėgti nuo švenčių svetur ir tuo nuliūdinti artimuosius. „Situaciją galima išspręsti kompromisais ar susitarimais: tarkime, Kūčių vakarą praleisti su artimaisiais, o per Kalėdas išskristi į kelionę“, – siūlo G. Petronienė.
Naujausi komentarai