Išskirtinai gydo itin žemą ūgį lemiančią ligą Pereiti į pagrindinį turinį

Išskirtinai gydo itin žemą ūgį lemiančią ligą

2025-05-04 06:00 diena.lt inf.

Keturių mėnesių Motiejus, sergantis reta genetine liga achondroplazija, sutrikdančia kaulų augimą ir lemiančia daugybę sveikatos iššūkių, tapo pirmuoju pacientu Lietuvoje, kuriam Kauno klinikose pradėtas taikyti modernus medikamentinis gydymas.

Kartu: Motiejus su tėveliais ir naujovišką gydymą jam pritaikiusiomis gydytojomis – R. Traberg (kairėje) ir R. Navardauskaite (dešinėje).
Kartu: Motiejus su tėveliais ir naujovišką gydymą jam pritaikiusiomis gydytojomis – R. Traberg (kairėje) ir R. Navardauskaite (dešinėje). / Motiejaus šeimos asmeninio archyvo nuotr.

Gydymas naujos kartos vaistu vosoritidu šia liga sergantiems ligoniams reguliuoja kaulų augimą ir mažina ligos komplikacijas.

Achondroplazija – itin reta genetinė liga, pasitaikanti maždaug vienam iš 25 tūkst. naujagimių.

„Ji sukelia neproporcingą kūno augimą, trumpesnius ilguosius kaulus, gali lemti rimtus sveikatos sutrikimus, tokius kaip stuburo problemos, kvėpavimo sunkumai ar neurologiniai simptomai“, – aiškina Kauno klinikų Retų kaulų ligų centro vadovė gydytoja genetikė Rasa Traberg.

„Šia liga sergantiems pacientams svarbu kuo anksčiau pradėti gydymą, nes tai gali padėti sumažinti su liga susijusias komplikacijas ir pagerinti paciento gyvenimo kokybę ateityje, pasiekti aukštesnį galutinį ūgį suaugus“, – teigia Kauno klinikų Endokrinologijos klinikos gydytoja, vaikų endokrinologė doc. dr. Rūta Navardauskaitė.

Pradėjus gydymą vosoritidu, jis turi būti kasdien leidžiamas į paodį visą gydymo laikotarpį, kol užsiveria kaulų augimo zonos, maždaug iki 14–16 gyvenimo metų. Klinikinių tyrimų duomenimis, gydymas šiuo vaistu vidutiniškai padidina augimo greitį apie 1,57 cm per metus, palyginti su negydytais pacientais. Nors augimo greičio pokytis gali atrodyti nedidelis, ilgalaikėje perspektyvoje jis gali siekti ir 15–20 cm aukštesnį ūgį nei negydytiems pacientams. „Šis vaistas ne tik padeda vaikams augti, bet ir sumažina su achondroplazija susijusių sveikatos problemų riziką – nuo stuburo kanalo stenozės iki kvėpavimo ir ortopedinių komplikacijų“, – sako R. Traberg.

Šia liga sergantiems pacientams svarbu kuo anksčiau pradėti gydymą, nes tai gali padėti pasiekti aukštesnį galutinį ūgį suaugus.

„Europos didžiųjų augimo sutrikimų centrų patirtis rodo, kad vosoritidu gydomi pacientai ne tik auga greičiau, bet ir jų gyvenimo kokybė stipriai pagerėja – mažėja chirurginių intervencijų poreikis ir susijusių sveikatos problemų dažnumas“, – pastebi R. Navardauskaitė.

Motiejus – jauniausias iš penkiolikos pacientų šalyje, kuriems taip pat taikomas naujasis gydymo metodas. „Pradėtas gydymas Lietuvoje ne tik suteikė galimybę mažajam Motiejui gauti modernų gydymą ankstyvame amžiuje, bet ir atvėrė duris ateities pacientams, kuriems reikalingas šis gydymas“, – pažymi R. Navardauskaitė.

Kauno klinikos yra vienas iš dviejų medicinos centrų Lietuvoje, kuriame gydomos ne tik retos, bet ir nediagnozuotos ligos. Čia veikia 26 retų ligų centrai, kuriuose kasmet gydomų pacientų skaičius vis didėja. Nuolat diegiamos naujovės leidžia ne tik tiksliau diagnozuoti ligas, bet ir veiksmingiau jas gydyti, gerinant pacientų gyvenimo kokybę.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų