Pereiti į pagrindinį turinį

Medikai: nuo gripo pasiskiepijusios nėščiosios – saugesnės

2015-12-07 09:05
DMN inf.
Aukščiausiasis teismas: už 10 tūkst. litų archyvus tvarkiusi nėščioji nenusikalto
Aukščiausiasis teismas: už 10 tūkst. litų archyvus tvarkiusi nėščioji nenusikalto / Scanpix nuotr.

Artėjant gripo sezonui, medikai susirūpino mažomis pasiskiepijusių nėščiųjų apimtimis. Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikos Priešlaikinio gimdymo ir nėščiųjų infekcijos sektoriaus vadovė profesorė Meilė Minkauskienė tikina, kad nėščiųjų skiepijimas nuo gripo yra saugus ir efektyvus. Vakcinacija apsaugo ne tik besilaukiančią moterį, bet ir vaisių bei ką tik gimusį kūdikį.

– Profesore, kiek nėščiųjų skiepijasi nuo gripo Lietuvoje?

– Lietuvoje 2015 m. nuo gripo paskiepyta 112 iš beveik 30000 nėščiųjų. Tai turbūt pats mažiausias rodiklis Europoje. Kanada nėščiąsias skiepija keletą dešimtmečių, JAV – daugiau nei dešimtmetį, 28 Europos šalys vakcinos nauda ir saugumu neabejoja nuo 2010 m. pandemijos. Pasaulio sveikatos organizacija, Amerikos, Europos įvairių šalių infektologų ir akušerių ginekologų draugijos jau gerą dešimtmetį rekomenduoja visas nėščiąsias, kurios laukiasi ar lauksis gripo sezono metu, skiepyti nuo gripo. Vakarų Europos šalyse nuo gripo pasiskiepija 60-70 proc. nėščiųjų. Labai gaila, bet Lietuvoje vakcinuotų nėščiųjų skaičius siekia tik 0,2 proc.

– Kodėl Lietuvoje šie skaičiai tokie maži?

– Niekas gyvenime, įskaitant vakcinaciją, nėra visiškai be rizikos. Kartais sunku pasverti šias rizikas, ir jos gąsdina. Tada renkamės nieko nedarymo kelią. Juk jei nieko nedarai, jautiesi lyg ir mažiau kaltas, kai nutinka bėda ar komplikacija. Gali kaltinti likimą, atsitiktinumą. Bet jeigu būtume „darę“ – gal pasekmių nebūtų? Sunkaus gripo rizika nepalyginamai didesnė nei vakcinacijos keliama rizika. Tai ar tikrai saugiausia nieko nedaryti?

Žinoma, aš suprantu ir abejojančius. Pasitikiu jais labiau, nei tais, kuriems viskas aišku. Abejojantys klysta rečiau. Klausimai, ar vakcina nuo gripo nėščiosioms tikrai padeda išvengti gripo, ar ji nesukelia persileidimo, sklaidos trūkumų, autizmo, yra ir suprantami, ir svarbūs. Kita vertus, kodėl esame tokie nepatiklūs ar įstrigę sovietinio uždarumo rėmuose? Ar dėl to, kad mums dažnai meluodavo ir versdavo elgtis pagal griežtus nurodymus, ar paprasčiausiai  naudojamės liberalios demokratijos išraiška - galimybe rinktis? O gal tai tiesiog ypatingas atsargumas, nes atsakome už dvi gyvybes? Deja, mūsų visuomenei vis dar trūksta švietimo ir sveikatos raštingumo, kurie sprendimus padaro kur kas racionalesniais.

– Ar tiesa, kad gripo vakcina sukelia baisias komplikacijas tiek vaikui, tiek mamai? Kaip galėtumėte į tai atsakyti?

– Nėra nustatyta, jog skiepai sukeltų ilgalaikius sveikatos sutrikimus. Tyrimai su šimtais tūkstančių nėščiųjų nesugebėjo įrodyti skiepo nuo gripo ryšio su naujagimių ir kūdikių traukuliais, mielitu, paralyžiais, optiniu neuritu, persileidimais, sklaidos trūkumais, įvairiomis nėštumo komplikacijomis. Su autizmu buvo siejamas vakcinų konservatas tiomersalis. Nuo 1992 m. Danija ir Švedija jį nustojo dėti į skiepus. Autizmo dažnis tose šalyse nesumažėjo, bet nuolat augo.

Nėštumo metu galima skiepyti moteris ne tik nuo gripo, bet ir stabligės, kokliušo ir difterijos. Šios vakcinos yra "negyvos" ir infekcijos ar komplikacijų nėščiajai ar jos kūdikiui nesukelia. Nustatyta, kad gripo viruso sukelta infekcija nėštumo pradžioje yra susijusi su kai kuriais sklaidos trūkumais: lūpos nesuaugimu, nervinio vamzdelio defektais, įgimtomis širdies ydomis, galvos smegenų vandene. Klausimu išlieka tik tai, ar tai paties viruso žalingo poveikio ar viruso sukeltos apsauginės organizmo reakcijos - aukštos kūno temperatūros - pasekmė. Taip pat nėščiajai, sergančiai gripu - nuo 5 iki 39 proc. padidėja rizika susilaukti neišnešioto naujagimio.

– Taigi Jūs teigiate, kad skiepai nėščiosioms yra saugūs ir patikimi?

– Įrodyta, jog vakcinacija saugesnė nei jos atsisakymas. Nuo gripo paskiepytos nėščiosios rečiau persileidžia ar prieš laiką pagimdo neišnešiotus naujagimius. Naujagimiai, dar neturintys savo apsaugos, motinos antikūnų dėka taip pat yra apsaugomi nuo gripo infekcijos rizikos.

– Kuo nėščiųjų skiepijimas nuo gripo bus naudingas naujagimiui?

– Naujagimių ir kūdikių iki 6 mėn. imuninė sistema ir apsauginės organzimo reakcijos nėra visiškai susiformavusios ir nepajėgia kovoti su infekcija. Vakcinavus nėščiąją, susidarę antikūnai pereina per placentą ir pirmuosius gyvenimo mėnesius apsaugo kūdikį nuo žalingų gripo infekcijos pasekmių. Labai svarbus žindymas, kadangi naujagimis, o vėliau kūdikis antikūnus, saugančius nuo gripo, gauna su mamos pienu. Kiti šeimos nariai taip pat turėtų būtų paskiepyti, kad netaptų infekcijos šaltiniais.

– Jūs tikite skiepų nuo gripo galia? Ar Jūs pati skiepijatės nuo gripo?

– Gripo vakcina nėra pati veiksmingiausia vakcina, bet ji veikia. Pasiskiepiję nesusirgsime gripu ar sirgsime lengviau, neužkrėsime kitų, nemirsime nuo gripo ar jo sukeltų trumpalaikių ar ilgalaikių komplikacijų. Manoma, jog gripo vakcina metams bemaž 40 proc. sumažina plaučių embolijos, insulto ar infarkto riziką. Infekcijos sukelta žalinga uždegiminė kaskada veikia trombogeniškai ir tęsiasi pasibaigus gripo sezonui. Gripo vakcinos efektas – apsauga nuo ūmios virusinės pneumonijos, nuo kūdikio gimimo anksčiau laiko ir sunkaus naujagimio gripo.

Aš pati kasmet skiepijuosi nuo gripo ir skiepiju savo vaikus.

– Gal yra kitų būdų išvengti gripo nei vakcina? Homeopatija?

– Homeopatija - puiki magijos ir tikėjimo sistema, kuri uždirba multimilijardines dolerių sumas. Ši sistema teigia, jog panašus gydo panašų, jei tik atskiedžiama pakankamai. Atskiedimas padaro „vaistą“ galingesniu, nors matematiškai bent vienos molekulės likutis tabletėje ar kapsulėje neįmanomas. Tikima, jog originali medžiaga palieka „įspaudą“ vandenyje. Tai - tikrų tikriausias placebo poveikis. 2015 m. Nacionalinė Australijos Sveikatos ir medicinos tyrimų tarnyba, įvertinusi 57 176 tyrimų duomenis, nerado jokio patvirtinimo, jog homeopatija bent kiek gydo bent vieną iš 61 ligos.

– Ką mante apie vyraujančią nuomonė, kad vakcinacija – tik farmacijos kompanijų biznis?

– Norėčiau paprieštarauti. Puikiai žinomas homeopatinis vaistas, kuris „palengvina peršalimo ir gripo simptomus“, paruošiamas iš tik ką užmuštų ančių kepenų ir širdžių, inkubuojamas 40 dienų, filtruojamas, sausai šaldomas, rehidruojamas ir skiedžiamas 100200. Veiklioji medžiaga - Anas Barbariae Hepatis et Cordis Extractum - skamba kaip Hario Poterio burtas. 1919 m. gripo epidemijos metu vienam gydytojui atrodė, jog gripą sukelia mikroskopijos metu matomi maži kokai. Jis patikėjo, jog šie maži “osciluojantys kokai” yra gripo sukėlėjai, o jų didžiausia koncentracija (šaltinis) – ančių kepenys ir širdis – yra ir gripo šaltinis. Tad belieka 35 g anties kepenų ir 15 g jos širdies įdėti į butelį 40-čiai parų, išpilti, vėl pripilti vandens, ir taip 100200 kartų. O jeigu kavą pirktume pagamintą panašiu būdu? Ar puodelis gėrimo, kur buvo kava, plakto, išpilto, vėl plakto, išpilto – ir taip bent 200 kartų, padėtų mums neužmigti? Neįmanoma, jog bent viena anties širdies ar kepenų molekulė išlieka paruoštoje cukraus granulėje po tokio praskiedimo. Štai mums ir vadinamoji 20 milijonų dolerių kainuojanti antis – už tiek parduodamas iš jos pagamintas „gydantis produktas“... Lietuviškai tai cukraus granulės, kurių kilogramas kainuoja bent 1000 eurų. Gal tai tikrasis farmacinis biznis?

– Nuo gripo rekomenduojate homeopatiją ar vakciną?

– Jungtinės Karalystės Homeopatų draugija, siūlo, nesant medicininių kontraindikacijų, rinktis skiepijimą saugiomis vakcinomis. Būkime solidarūs: gal ir mūsų specialybėje yra „ligų“, kurias galime gydyti homeopatija. Bet tai tikrai ne nėščiųjų gripas.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra