Dėl odos vėžio – prasta situacija: reikia žinoti labai paprastą taisyklę Pereiti į pagrindinį turinį

Dėl odos vėžio – prasta situacija: reikia žinoti labai paprastą taisyklę

2025-05-04 16:55

Gydytojai pastebi, jog prieš vasaros sezoną padaugėja norinčiųjų pasitikrinti odą ir apgamus – tai ir patariama daryti būtent dabar arba vasarai pasibaigus. Deja, odos vėžio paplitimas nuolat didėja, o pacientai – jaunėja. Santaros klinikos šiemet odos vėžį diagnozavo net ir keletui vaikų. 

Dėl odos vėžio – prasta situacija: reikia žinoti labai paprastą taisyklę
Dėl odos vėžio – prasta situacija: reikia žinoti labai paprastą taisyklę / J. Kalinsko / BNS nuotr.

Vilnietė Audronė mėgaujasi pavasariu ir saule, tačiau kartu su vitaminu D pavasario saulė atneša ir pavojų. Ultravioletiniai spinduliai tampa vis agresyvesni, tad apgamų tikrinimas turėtų tapti įpročiu.

„Nežinau, gal prieš kokius šešerius metus buvo toks apgamiukas. Neguliu, kad visi apgamai būtų deginami saulės“, – tvirtino moteris.

„Aktyviausiu metu neiti į lauką, bet lietuviams čia problema – mums ir per mažai, ir per daug saulės. Labiausiai reikia saugotis sezono pradžioje, kai oda neįpratusi ir saulė kaitri“, – sakė gydytoja Justina Aleksaitė.

„Rekomenduojama nors kartą atvykti pas dermatologą ir pasitikrinti savo darinius. Priklausomai nuo amžiaus, tai tikslinga ir vaikams“, – teigė Santaros klinikų Dermatovenerologijos centro vadovas Tadas Raudonis.

Pasitikrinti svarbu norint sužinoti, ar apgamas gali būti pavojingas ir tapti vėžiniu. 

„Viena, labai paprasta taisyklė – bjauriojo ančiuko simptomas. Tai reiškia, vienas kažkuris darinys yra kitoks negu visi kiti esantys aplinkui. Ar jis labiau paraudęs, ar didesnis, tamsesnis“, – aiškino gydytojas T. Raudonis.

Nors odos apžiūras atlieka beveik kiekviena klinika, daugelis nori patekti būtent į Santaros klinikas.

Visas reportažas – LNK vaizdo įraše:

„Deja, situacija prasta, nes turime kelis tūkstančius laukiančių patekti pacientų. Planinei patikrai be siuntimo pas mus patekti gali tekti laukti net metus“, – sakė T. Raudonis.

Su siuntimu laukiama iki pusmečio, o jei įtariamas odos vėžys – pacientai priimami per tris savaites.

„Santaros – trečio lygio įstaiga, į kurią neturėtų žmonės kreiptis pirminei patikrai. Lietuvoje dirbantys 200 dermatologų nėra pajėgūs aptarnauti visos šalies“, – pridūrė T. Raudonis.

Siekiama, jog pirminę darinių apžiūrą atliktų šeimos gydytojai – tai sumažintų eiles pas specialistus. 

Odos vėžys – viena dažniausių vėžio formų pasaulyje. Lietuvoje kasmet nustatoma apie 2000 odos vėžio ir apie 200 melanomos atvejų. Melanoma – agresyviausia odos vėžio forma.

Priklausomai nuo amžiaus, tai tikslinga ir vaikams.

„Deja, sergančiųjų daugėja – kas 10 metų skaičiai dvigubėja tiek melanomos, tiek kitų odos vėžio atvejų. Šiemet jau turėjome ir keletą vaikų, kuriems diagnozuota limfoma, melanoma ir kiti vėžiai. Ir jaunėja, ir daugėja“, – pabrėžė T. Raudonis.

„Jei bėda – reikia krapštyti pinigėlius ir eiti privačiai, nelaukti“, – įsitikinusi vilnietė Audronė. 

„Nuo 70 iki 100 eurų ir daugiau“, – teigė vienos klinikos Veiklos valdymo direktorė Daiva Adomaitienė. 

Kai kurios įstaigos planuoja naujoves, pavyzdžiui, kad įtartinus atvejus gydytojams atrinktų slaugytoja pasitelkiant dirbtinį intelektą.

„Laukiame įrenginio registracijos Lietuvoje. Tuo pačiu lygiagrečiai ruošiame dokumentaciją, kad galėtume teikti tokias paslaugas, nes tai bus naujovė. Tai yra skaitmeninis dermatoskopas, kuris užfiksuoja vaizdą ir siunčia jį į DI sistemą“, – sakė D. Adomaitienė.

Tuo metu kai kurios privačios klinikos siūlo pasitikrinti apgamus nemokamai.

„Patikrinome apie 200 žmonių. Matome labai didelį poreikį, daug žmonių niekada gyvenime nėra tikrinę apgamų. Kitiems tiesiog per brangu ar neranda vietos. Per mėnesį tokias patikros dienas darome kas porą savaičių“, – sakė J. Aleksaitė.

Vėžio rizika išauga, jei lankotės soliariumuose, turite labai šviesią, strazdanotą odą, daugiau nei 50 apgamų, šeimoje yra buvę odos vėžio atvejų ar nenaudojate apsauginių kremų nuo saulės.

O ar riziką kelia lazerinės procedūros?

„Dėl plaukelių šalinimo lazeriu – nėra tokių įrodymų“, – teigė T. Raudonis. 

Kosmetika ar dažnas prausimasis? „Ne, tikrai ne – praustis galima ir daugeliui reikia kasdien“, – patikino T. Raudonis. 

Laiku pastebėjus piktybinį darinį, jį galima sėkmingai gydyti.

Kasmet organizuojama Euromelanomos akcija. Šiemet tikrinimai vyks gegužės 14 dieną Vingio parke – norintieji laukiami gyvoje eilėje.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų